Thajsko

Z Multimediaexpo.cz

Thajsko
Thajské království
ราชอาณาจักรไทย
Ratcha Anachak Thai
Flag of Thailand.png  Thai Garuda emblem.png
Thajská vlajka      Thajský znak
The media player is loading... Prehravac se nahrava...

Thajská hymna
Geografie
Thailand on the globe (Southeast Asia centered).png
Hlavní město: Bangkok
Rozloha: 513 115 km2 (49. na světě)
z toho 0,4 % vodní plochy
Nejvyšší bod: Doi Inthanon (2 576 m n.m.)
Časové pásmo: +7
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 65 444 371 (19. na světě)
Hustota zalidnění: 126 (80. na světě)
HDI: 0,786 (střední)
Jazyk: thajština (úřední jazyk),
angličtina, čínština, malajština
Náboženství: buddhismus 94 %, islám 4 %,
křesťanství
Státní útvar
Státní zřízení: království
Měna: baht (THB)
HDP/obyvatel: USD ()
Mezinárodní identifikace
MPZ: T
Telefonní předvolba: +66
Národní TLD: .th

Thajské království, zkráceně Thajsko, je stát v jihovýchodní Asii. Jeho sousedy jsou Myanmar, Laos, Kambodža a Malajsie. Hlavním městem je Bangkok. Thajsko patří k častým turistickým cílům.

Thajsko bylo v minulosti známo pod názvem Siam, které bylo oficiálním jménem do 11. května 1939. Slovo thai (ไทย) v thajštině znamená „svoboda“.

Obsah

Geografie

Nejnižší bod: Thajský záliv (Tichý oceán) a Andamanské moře (Indický oceán) - (0 m)
Vodstvo – nejdelší řeka: Mekong (4 500 km)

Podnebí

Thajské podnebí je tropické, s vysokými teplotami i vlhkostí a vlivem monzunů. Duben a květen jsou měsíce s nejvyššími teplotami v roce, dosahující v průměru 35 - 36 °C. V červnu začíná Jihozápadní Monzun, který ovlivňuje východní Thajsko a západní pobřeží. Přináší deštnou sezónu přibližně až do konce září.
Východní pobřeží (Thajský záliv, včetně ostrovů Ko Samui a dalších) je ovlivňováno opačným monzunem, který vrcholí od prosince do února. Počasí na Ko Samui dokáže být velmi deštivé.
I v období deštné sezóny je občas podnebí vhodné pro turismus. Velmi často se srážky vyskytují jen na krátký čas (hodinu) nebo přes noc, není to ovšem pravidlem. Velké množství srážek zvyšuje vlhkost (pocit prádelny, neschne prádlo, textil má tendenci plesnivět).
Ideálním časem pro návštěvu Thajska, zvláště pak přímořských destinací, ne ale pro západní pobřeží Thajského zálivu a ostrovy poblíž Surat Thani, kde v této době naopak monzun vrcholí, je období od listopadu do konce února i déle, kdy jsou teploty na příjemné úrovni pro návštěvníky ze střední Evropy a srážky minimální.

Tsunami

Na Vánoce roku 2004 bylo západní pobřeží Thajska podobně jako okolní státy zasaženo ničivou vlnou tsunami. Nejpostiženějším místem se stalo letovisko Phuket, které je již zcela obnoveno.

Politický systém

Thajsko neboli Thajské království bylo nezávislé již od roku 1238 a je jedinou zemí v jižní a jihovýchodní Asii, která nebyla nikdy kolonizována, na což jsou Thajci velmi hrdí. Od 24. června 1932 je Thajsko konstituční monarchií a v jejím čele stojí král Bhumiphol Adulyadej. Jedná se o podobný systém jako ve Spojeném království, i když v Thajsku má monarchie větší vliv. Má daleko větší dozorčí úlohu ve státě a předkládá řadu projektů na rozvoj země. Král a jeho rodina jsou národem velmi milováni a bezmezně uctíváni. Král nastoupil na trůn v roce 1946 a je nejdéle vládnoucím panovníkem. Královská moc je regulovaná ústavou a je také podřízena jejím ustanovením. Král zahajuje zasedání parlamentu a jmenuje premiéra a také členy kabinetu. Monarchie má tři správní články. Jedná se o Kabinetní (tajnou) radu, Úřad královského domu a Sekretariát krále. Kabinetní rada vystupuje jako poradce krále a někdy ho i zastupuje, Úřad královského domu spravuje nemovitosti a administrativu, organizuje ceremonie a Sekretariát vykonává administrativní a sekretářské práce. Výkonná moc vlády je podřízena premiérovi, který je volen parlamentem, jenž se skládá z dolní (360 křesel) a horní (270 křesel) sněmovny. Ústava zřizuje dvoukomorové Národní shromáždění, které je složeno ze Senátu a Parlamentu. Členi jsou voleni lidovým hlasováním na 4 roky. Soudní moc je vykonávána ve jménu krále. Soudci jsou voleni a odvoláváni králem. Soudní systém existuje ve třech úrovních. Nejnižší jsou soudy první instance, střední úroveň plní odvolací soudy a na nejvyšším stupni stojí Vrchní soud. Soudy první instance se dělí na 20 smírčích soudů a 85 provinčních soudů. Existuje také Ústřední soud pro nezletilé. Nejvyšší soud se skládá z prezidenta a 21 soudců. Armáda se skládá z Královské thajské armády, Královského letectva a Královského námořnictva a konečně z policie. Od revoluce roku 1932 měla armáda a policie značný vliv na dění v zemi, poslední vojenský zásah se uskutečnil roku 1992. Existují však důkazy o tom, že vývoj směrem ke skutečné demokracii získává stále více příznivců.

Thajsko bylo konstituční monarchie až do 19. září 2006 kdy došlo k vojenskému převratu. Následně vedením státu byl pověřen generál Sonthi Boonyaratkalin. Nová Ústava byla schálena veřejným referendem 10. srpna 2007 což vedlo k demokratickým volbám 23. prosince 2007. Ve volbách zvítězila strana vedená Samak Sundaravej s názvem People's Power Party, která zformovala koalici s dalšími pěti stranami. Po rozhodnutí soudu za pobírání kompenzací za účinkování v televizním show o vaření byl sesazen a nahrazen dalším členem PPP strany Somchai Wongsawat. Proti vládě a premiérovi Somchai Wongsawat byly zahájeny protesty sdružením PAD za účelem odvolání, které vyvrcholili obsazením dvou mezinárodních letišť v Bangkoku na konci listopadu, 2008. Protesty byly ukončeny po rozhodnutí ústavního soudu, které rozpustili vládnoucí stranu a zakázali politickou činnost některým členům na pět let. Provoz na letištích byl obnoven do 2 dnů a přes 300.000 turistů se mohlo vrátit domů.

Administrativní členění

Thajsko je rozděleno do 76 provincií a v čele každé stojí provinční guvernér, jehož období jsou 4 roky. Provincie se dělí do okresů (amphoe), podokresů (king-amphoe), dále do obcí nebo vesnic (tambon), komunálních okresů (kukhaaphibaan) a samosprávných obcí (thetsabaan). Hlavní město provincie má stejný název jako samotná provincie. Bangkok, v jehož čele stojí volený guvernér, se dělí na 38 městských obvodů.

Kultura

Thajská dívka (2009)

Theravádový buddhismus je hlavním aspektem soudobého thajského sebeuvědomění. Přesto v nejjižnějších oblastech Thajska převažuje islám. Jako ve většině asijských kultur, je klíčová v thajském spirituálním učení úcta k předkům.

Ekonomika

Hlavní turistické lokality

Správní město stejnojmenné provincie, doprava minibusy na Kambodžskou hranici (Ban Hat Lek - Koh Kong)cca 110 Bathů za osobu. Na hranicích možno získat Kambodžské vízum (1.200,- Bathů + foto) Nedaleko Tratu je letiště, let s Bangkoku trva cca 1 hod.
Ostrov slona s thajštiny Chang = Slon, druhý největší thajský ostrov (492 km2), hornatý, nejvyšší vrchol Khao Salak Phet 776 m, na ostrově není žádné město. Západní pobřeží je dost turisticky rozvinuto (resorty hotely).

S pevniny je provozováno k východnímu pobřeží ostrova několik "ferry". Emigration office je v Laem Ngop na pevnině (prodloužení víza) doprava po ostrově pick-upy, téměř kolem celého ostrova vede silnice.
V zátoce na jihu ostrova prohráli Thajci v čase 2. svět. války významnou námořní bitvu s Vischistickými Francouzi, kteří tehdy ovládali sousední Indočínu (museum v Laem Ngop).

Thajsko-české vztahy

Thajsko uznalo ČR hned po jejím vzniku 1. ledna 1993 a navázalo s ní diplomatické vztahy. Diplomatické vztahy mezi Thajskem a bývalým Československem na úrovni velvyslanců byly navázány 15. března 1974. Efektivní zastupitelské úřady v Praze a Bangkoku na úrovni velvyslanců byly otevřeny v roce 1990[1].

Kategorie vstupních víz:

  • Turistická víza - cestování za turistickým účelem a pro potěšení

Turistické vízum má platnost 30 dní a je možno jej na "imigration office" celkem 2x prodloužit po každé o 30 dní za poplatek 1900 Bathů. Pro delší pobyt nutno vycestovat opět přijet (například do Malaysie, kam není vízum potřeba dostanete jej na hranicích zdarma na 3 měsíce, Thajská ambasáda je v Penangu vízum do druhého dne za 36 Ringitů (2006))

  • Non Immigrant B (obchodní víza)
  • Non Immigrant O (pro manžela-manželku v případě, že jeden z nich je thajským občanem)
  • Tranzitní víza
  • Investorská víza
  • Sportovní nebo posádka

Podmínky pro vstup do země pro občany České republiky

Ke vstupu na území Thajska je vyžadováno vstupní vízum (vyřizuje velvyslanectví Thajského království v Praze) a cestovní pas, jehož platnost přesahuje o 6 měsíců délku plánovaného pobytu. Od českých občanů není vyžadován očkovací průkaz ani jiná zdravotní potvrzení. Existuje rovněž možnost získání víza po příletu do Thajska, tzv. visa on arrival, platného pouze na dobu 15 dnů, které stojí 1 000,- bahtů. K žádosti se přikládá platný pas a jedna fotografie 4x5 cm.[2]

Noční pohled na centrum Bangkoku (HDR)

Reference

  1. Ministerstvo zahraničních věcí
  2. Ministerstov zahraničních věcí

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Thajsko
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Thajsko