Barrandovské skály

Z Multimediaexpo.cz


Barrandovské skály jsou národní přírodní památka na levém břehu řeky Vltavy a mezi pražskými městskými částmi Hlubočepy a Malé Chuchle poblíž Barrandovského mostu. Táhnou se v délce dvou kilometrů jako pás skalních srázů. Jejich rozloha je 11,5712 ha. Předmětem ochrany je unikátní geologický profil, který dokumentuje vývoj pražské prvohorní pánve v siluru a devonu. Předmětem ochrany jsou také zdejší jedinečné nálezy zkamenělin, které dokazují život v tomto období. Barrandovské skály jsou unikátní ukázkou prvohorních vápenců.

Jedná se o jeden z nejúplnějších palezoických profilů na světě od svrchního ordoviku po nejvyšší část spodního devonu a naleziště zkamenělin. Jsou zde vidět unikátní ukázky zvrásnění a jiného tektonického postižení devonských hornin projevy souvisejícími s variským vrásněním, stratotyp spodní hranice stupně zlíchov související se světoznámou lokalitou korálového obzoru v lomu U kapličky. Významná jsou též paleontologická naleziště ve spodním siluru a svrchní části kopaninského souvrství svrchního siluru. Nalézají se zde trilobiti.

Flora je zde s ohledem na povrch málo zastoupena. Vyskytují se zde akát, mahalebka, borovice černá a nálety jasanu.

Faunu zde zastupují teplomilní bezobratlí, motýli, plži. Vyskytuje se zde i ještěrka obecná. Ptáky zde zastupují druhy pěnice pokřovní, budníček menší, strnad obecný či straka obecná.

Barrandovské skály jsou součástí Barrandienu. Stejně jako on jsou pojmenovány po Joachimu Barrandovi, který má na skále 4,8 m dlouhou a 1,5 m vysokou pamětní desku.

Galerie