Chełm

Z Multimediaexpo.cz


Chełm (ukrajinsky: Холм}}) je historické město ve východním Polsku. Leží na říčce Uherka (přítok Bugu), 25 km západně od hranice s Ukrajinou a je druhým největším městem Lublinského vojvodství – roku 2008 zde žilo 67 782 obyvatel.[1] V letech 1975–1999 zde sídlilo Chelmské vojvodství.

Obsah

Dějiny

Sídlo vzniklo zřejmě již v 10. století; roku 1237 zde však Danylo Haličský nechal zřídit pevnost a Chełm se stal načas sídlem Haličsko-volyňského knížectví.

Pohled na Chelm, vlevo Apoštolský chrám

Kultura a náboženství

Díky své poloze na rozhraní polského, ukrajinského a běloruského živlu byl Chełm centrem jak římského katolicismu, tak řeckokatolictví a pravoslaví. Kromě toho zde existovala silná židovská komunita. Ve městě se dochovalo množství především sakrálních památek. V Chełmu se narodil první ukrajinský prezident, Mychajlo Hruševskyj (1866–1934).

Hospodářství a doprava

Chełm leží na hlavní železniční trati LublinKovel, součásti magistrály spojující Varšavu a Kyjev. Místní trať do Włodawy, jež kdysi vedla až do běloruského Brestu, je od r. 2002 bez osobní dopravy. Prochází tudy také silnice č. 12, spojující západ a východ Polska. MHD zajišťjí autobusy.

Reference

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Chełm

Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.