V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Chlordifluormethan

Z Multimediaexpo.cz

Chlordifluormethan (též difluormonochlormethan) je halogenderivát methanu. Tento bezbarvý plyn patří mezi tzv. freony, jako chladivo je znám pod označeními HCFC-22 a R-22. Dříve se používal jako hnací plyn ve sprejích a jako chladivo v klimatizačních zařízeních. V těchto oblastech se již nepoužívá, protože může poškozovat ozónovou vrstvu a je též silným skleníkovým plynem. Nadále se však využívá jako víceúčelový meziprodukt v průmyslové organofluorové chemii, například jako prekurzor tetrafluorethylenu.

Výroba a použití

Chlordifluormethan se připravuje z chloroformu:

HCCl3 + 2 HF → HCF2Cl + 2 HCl

Hlavní oblastí použití je výroba tetrafluorethylenu. Tato konverze se skládá z pyrolýzy, při které vzniká difluorkarben, jenž dimerizuje:[1]

2 CHClF2 → C2F4 + 2 HCl

Výsledná sloučenina za přítomnosti silné zásady poskytuje zpět difluorkarben, což se v laboratoři využívá k získání tohoto reaktivního meziproduktu.

Pyrolýzou chlordifluormethanu za přítomnosti chlorfluormethanu vzniká hexafluorbenzen.

Reference

  1. Günter Siegemund, Werner Schwertfeger, Andrew Feiring, Bruce Smart, Fred Behr, Herward Vogel, Blaine McKusick "Fluorine Compounds, Organic" Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry, Wiley-VCH, Weinheim, 2002.