Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Chorzów

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání


Chořov (polsky Chorzów, zvuk [ˈxɔʒuf]), do roku 1934 Królewska Huta [krulevska huta], německy Königshütte, dříve česky Králova Huť) je významné historické město regionu Horní Slezsko v jižním Polsku severozápadně od Katovic. Je součástí katovické aglomerace.

Město na severu hraničí s městem Bytom, městem Piekary Śląskie a městem Siemianowice Śląskie, na západě s městem Świętochłowice, na jihozápadě s městem Ruda Śląska a na východě a jihovýchodě s městem Katovice. Městem protéká řeka Rawa. Těží se zde černé uhlí, zpracovává železo a neželezné kovy, je zde koksárenský a chemický průmysl a těžké strojírenství. Ve městě jsou univerzity a vysoké školy neuniverzitního typu (Uniwersytet Śląski, Wyższa Szkoła Bankowa, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości, Śląska Wyższa Szkoła Informatyki). Chořov je městem v Slezského vojvodství, do roku 1999 bylo správním centrem Katovického vojvodství. Je také součástí Hornoslezské průmyslové aglomerace (Górnośląski Okręg Przemysłowy).

Obsah

Historie

Oblast Horního Slezska v okolí Katovic a Chořova byla osídlena etnickými Slezany na počátku našeho letopočtu. Vládla zde dynastie slezských Piastovců až do trojího dělení Polska v roce 1795.

První znamínka o Chořově pochází z roku 1136. Po slezských povstáních mezi lety 1918 a 1921 se město stalo součástí Druhá Polská republika.

Město vzkvétalo díky bohatým zásobám nerostných surovin – zejména černého uhlí. Tento rozvoj byl odstartován průmyslovou revolucí a závisel na těžbě uhlí a ocelářském průmyslu. V posledních letech je však díky ekonomickým reformám patrný posun od těžkého průmyslu ke službám.

Městské části

Turistické zajímavosti

Kostel sv. Barbory
Pošta na ulici Wolności
Pěší zóna na ulici Wolności (svobody)

Památky

Kina a divadla

Vojvodský park kultury a oddechu

Sport

Chořov je také důležité sportovní středisko. Známý je především výše zmíněný největší polský stadion Stadion Śląski. V Chořově jsou také:

Katastrofy

Na území Chořova se nacházejí objekty společnosti Mezinárodní katovický veletrh (Międzynarodowe Targi Katowickie), kde se 28. ledna 2006 zřítila střecha největší výstavní haly, při které zemřelo 65 lidí.

Související články

Reference

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Chorzów
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Chorzów
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace