Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Katovice

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání


Kruhový objezd Jerzy Ziętek Rondo v centru města (2007)

Katovice (polsky: Katowice (původně Kątowicze), německy: Kattowitz) jsou významné historické město Horního Slezska v jižním Polsku. Město leží na řekách Klodnica a Rawa. Město je střediskem téměř třímiliónové aglomerace (největší v Polsku), ve městě samotném žije 312 201 obyvatel (2008). Těží se zde černé uhlí, je zde těžké strojírenství. Od roku 1968 je ve městě univerzita (Uniwersytet Śląski).

Katovice jsou hlavním městem Slezského vojvodství, před rokem 1999 byly centrem Katovického vojvodství, a centrum Hornoslezské průmyslové aglomerace (Górnośląski Okręg Przemysłowy).

Obsah

Historie

Oblast Horního Slezska v okolí Katovic byla osídlena Slovany kolem 6. století našeho letopočtu, kdy zde již v předchozích obdobích počínaje starší a mladší dobou kamennou zaznamenáváme první známky přítomnosti člověka. Vládla zde dynastie slezských Piastovců. Jan Lucemburský ziskal Slezsko roku 1335 pro České království. Město samotné bylo založeno v roce 1865. Po slezských povstáních mezi lety 19181921 se město obývané především Němci, Slezany, Židy, Poláky a stalo součástí Druhé polské republiky. V roce 1921 rozhodla většina obyvatel v referendu o setrvání Katovic v Německu, ale přesto byly Katovice přičleněny k Polsku s autonomním statutem, vlastní vládou a státním pokladem.

Město vzkvétalo díky bohatým zásobám nerostných surovin – zejména černého uhlí – v blízkých horách. Tento rozvoj byl odstartován průmyslovou revolucí a závisel na těžbě uhlí a ocelářském průmyslu. V posledních letech je však díky ekonomickým reformám patrný posun od těžkého průmyslu ke službám.

Mezi lety 19531956 bylo město polskými komunisty přejmenováno na Stalingród (Stalinovo město). Během období komunistické vlády v Polské lidové republice po druhé světové válce bylo napácháno mnoho škod na životním prostředí, avšak díky novým regulacím a výnosům postkomunistické vlády bylo mnoho těchto škod již napraveno.

Městské části

Městské části Katovic

I. Město

II. Severní Město

III. Západní Město

IV. Východní Město

V. Jižní Město

Památky

V centru Katovic se nachází mnoho secesních budov, na předměstí jsou velká sídliště komunistických paneláků.


Panorama města
Noční panorama Katovic (2006)


Vzdělání

  1. Slezská univerzita (Uniwersytet Śląski)
  2. Hudební akademie (Akademia Muzyczna w Katowicach)
  3. Sportovní akademie (Akademia WF w Katowicach)
  4. Akademie umění (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach)
  5. Lékařská akademie (Śląska Akademia Medyczna)
  6. Slezská technická univerzita (Politechnika Śląska)
  7. Ekonomická akademie Karola Adamieckieho (Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego)
  8. Polská akademie věd (Polska Akademia Nauk), odloučené pracoviště

Sport

Víceúčelová sportovní hala Spodek v noci

GKS Katowice - mužský fotbalový tým (Vítěz Polského poháru v letech: 1986, 1991, 1993; vítěz Polského superpoháru v letech: 1991, 1995; 1. liga v sezónách 2003/2004 a 2004/2005) AZS AWF Katowice - ženský házenkářský tým Ekstraklasa ligy: 11. místo v sezóně 2003/2004; hrál 1. ligu v sezóně 2004/2005.

Související články

Reference

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Katovice
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Katowice
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace