Czesław Niemen

Z Multimediaexpo.cz

Niemenova busta v parku v Kielcích

Czesław Niemen, vlastním jménem Czesław Juliusz Wydrzycki, (* 16. února, 1939, Stare Wasiliszki, † 17. ledna, 2004, Varšava, Polsko) byl velmi originální, svérázný polský zpěvák, písničkář, a rockový a soulový bard, hráč na elektronické klávesové nástroje, zvukový mág a hudební experimentátor, jenž zpíval převážně ve svém rodném jazyce – polštině. Prostě velká osobnost soudobé světové hudby druhé poloviny 20. století, nonkonformní umělec světového stylu.

Život a dílo

Niemen se narodil ve vesnici Stare Wasiliszki na řece Němen] (podle níž si zvolil svůj pseudonym) nedaleko Hrodna, které tehdy patřilo meziválečnému Polsku. Po druhé světové válce se jeho rodiště stalo součástí Běloruska, V rámci repatriace koncem 50. letech 20. století přesídlil do polského Gdaňsku, kde začal také poprvé vystupovat nejprve ve studentských kabaretech a estrádách. Debutoval v roce 1960 kdy zpíval převážně polsky jak rokenrol, tak i soulový repertoár. V roce 1962 se stal jedním z laureátů štětínského festivalu mladých hudebních talentů.

Dalších pět let vystupoval jakožto zpěvák-sólista s jednou z raných polských rockových formací Niebiesko-Czarni (Modro-Černí). Byl s nimi i v zahraničí, v Paříži, ve Švédsku a na festivalu v Rennes. Jeho podání soulu a rhythm-and-blues bylo velmi osobité, natolik zvláštní, že mu novináři začali přezdívat slovanský soul. V tvorbě C. Niemena se krásně mísila slovanská melodika s anglosaským hudebním nasazením. Jeho cesta vedla od klasického amerického soulu přes free-jazz, jazz-rock až k volném elektrofonickému kouzelnictví a zvukové magii, jenž někdy hraničila s tzv. psychedelickým stylem hudby.

V roce 1967 si založil svoji vlastní skupinu s názvem Akwarele, později Enigmatic, poté ji přejmenoval na Grupa Niemen, a ještě později na Aerolit. Nakonec ho jména kapel přestala bavit úplně a začal hrál v různých zcela volných a nijak nepojmenovaných sestavách s rozličnými muzikanty dle potřeby a chuti. V roce 1967 natočil přelomové album Podivný jen tento svět (polsky:Dziwny jest ten świat; anglicky:Strange Is This World). Jednalo se vlastně o jeho osobité podání protestsongů proti tehdejšímu stavu světa.

Na přelomu 60. a 70. let se jal zhudebňovat poezii klasických polských básníků (především Cyprian Kamil Norwid, dále též Bolesław Leśmian, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Zbigniew Herbert), což bylo dobré i v tom smyslu, že dokázal kvalitní polskou klasiku přiblížit mladým posluchačům. Později zhudebňuje i literární klasiku ruskou a anglickou. Jeho osobitý styl hudby lze také označit souslovím progresivní rock, jedná se o zcela zvláštní typ hudby, který se neustále pohybuje kdesi na pomezí žánrů art-rocku, jazz-rocku, folku - dnes bychom ho možná zařadili pod všeobjímající pojem world music.

V roce 1970 C. Niemen uzavřel dlouhodobou smlouvu s americkou nahrávací společností CBS a své písně začal zpívat anglicky, nicméně ne vždy v souladu s komerčními požadavky a představami společnosti. V roce 1974 nahrál album Mourner's Rhapsody s českým skladatelem Janem Hammrem a Rickem Lairdem spolsečně s hudebníky z uskupení Mahavishnu Orchestra. V 70. letech se nadále pokouší o různé fúze jazz-rocku, art-rocku, elektronické hudby či ambientní hudby (např.: album Katharsis). V roce 1972 se také podílí na filmové hudbě pro Oscary ověnčeného polského režiséra Andrzeje Wajdu, později C. Niemen také komponuje filmovou a divadelní hudbu. Prakticky neustále zvukově improvizuje, nahrává sám playbackem různé nástroje, zpívá sám osmihlasé sbory, experimentuje neustále s různými druhy elektronické hudby, střídá různé syntetizátory, Hammondovy varhany a další moderní elektrofonické hudební nástroje, v některých ohledech někdy dost připomíná vynikajícího slovenského hudebního souputníka Mariána Vargu.

V 80. letech se Niemen postupně uzavírá do sebe a příliš nevystupuje. V 90. letech se kromě hudby začíná zaobírat také malířstvím a computerovu grafikou; nadále se věnoval také skládání divadelní a filmové hudby.

Czesław Niemen zemřel 17. ledna 2004 v jedné z varšavských nemocnic na rakovinu tlustého střeva. Pohřeb o účasti 2500 osob byl 30. ledna. Ostatky jsou uloženy v katakombách Powązkowského hřbitova ve Varšavě.

Diskografie

  • 1967Dziwny jest ten świat - Podivný je tento svět (anglicky :Strange Is This World)
  • 1968Sukces (anglicky:Success)
  • 1968Czy mnie jeszcze pamiętasz (anglicky:Can You Remember Me Still)
  • 1969Enigmatic
  • 1970Niemen Enigmatic (polsky: Człowiek jam niewdzięczny)
  • 1972Niemen Vol. 1 (Marionetki)
  • 1972Niemen Vol. 2
  • 1972Strange is This World (anglické texty)
  • 1973Ode to Venus (anglické texty)
  • 1973Russische Lieder (ruské texty)
  • 1974Mourner's Rhapsody (anglické texty)
  • 1974N.AE. (Niemen Aerolit)
  • 1975Katharisis
  • 1977Idée Fixe
  • 1978Best of Niemen
  • 1980Postscriptum
  • 1982Przeprowadzka (anglicky:Moving)
  • 1989Terra deflorata
  • 2001Spod chmury kapelusza (anglicky:From under the cloud of a hat)

Použité zdroje

  • Lubomír Dorůžka, Panoráma populární hudby 1918/1978 - vydalo nakladatelství Mladá fronta v roce 1981, katalogové číslo 23-068-81 09/21