Dubaj

Z Multimediaexpo.cz

Gigantický pohled na noční Dubaj
Dubajské mrakodrapy (2014)
"Oáza klidu" nedaleko Burdž Chalífa
"Oáza zábavy" u Burdž al-Arab (2015)
Dubaj nabízí řadu sportovních aktivit

Dubaj (nebo také Dubai či Dubayy, arabsky: دبي) lze do českého jazyka přeložit jako „místo srazu“ a vztahuje se: k jednomu z emirátů ze Spojených arabských emirátů (SAE) v Perském zálivu

Dubaj je nejlidnatějším a druhým největším emirátem Spojených arabských emirátů, hned po emirátu Abú Dhabí

Obsah

Emirát Dubaj

Emirát Dubaj leží na Arabském poloostrově v Perském zálivu a je svými 3 885 km² a 1,32 mil. obyvateli (sčítání z roku 2005) po Abú Dhabí druhý největší. Vládce Dubaje je šejk Muhammad bin Rašíd Al Maktum, který je viceprezidentem a premiérem SAE (Hlavou státu je emír Abú Dhabí). Hlavním centrem emirátu je město Dubaj. Největší část emirátu zabírá poušť.

Dny volna připadaly v Dubaji a celých SAE doposud na čtvrtek/pátek, ale od září 2006 jsou přeloženy na pátek a sobotu. Veškeré státní a veřejné instituce, vládní úřady, soukromé školy jsou vázány novými pravidly.

Rozvoj města

Téměř veškerý hospodářský, sociální, kulturní i politický život emirátu Dubaj se odehrává ve městě Dubaj. Jednoznačné rozlišení Dubaje emirátu od státu je proto nutné jen málokdy.

Protože jsou na severní straně města hranice se sousedním emirátem Šardžá, vyvíjí se město především směrem na jih podél pláže Jumeirah, ulice Sheikh Zayed Road a do vnitrozemí. Právě poblíž Sheikh Zayed Road vzniklo jedno z nových center, nákupní galerie The Dubai Mall a desítky mrakodrapů s nejvyšší stavbou světa - Burdž Chalífa (Burj Khalifa). V ose metra pokračují další centra: finanční a obchodní (World Trade Centre, Financial Centre, Business Bay, Noor Islamic Bank), internetové (Dubai - Internet City), přístavní a hotelové centrum (Dubai Marina). Dubaj se dále rozrůstá směrem do moře, kde vytváří zatím čtyři velkolepé umělé poloostrovy. Z nich tři ve tvaru palem zvané Palm Islands (nejzápadnější z nich se nazývá Palm Jebel Ali, prostřední Palm Jumeira, východní je Palm Deira) a jedno souostroví oválného tvaru, zvané Svět (The World), protože svými ostrovy vytváří mapu světa; další hotelové komplexy jsou např. Jumeirah Lake Towers, nebo Nakheel Harbour and Tower.

Doprava

Město má skvěle vybudovanou, hustou dopravní síť, moderní silnice a dálnice. Za základ vděčí britským kolonistům.

Metro tvoří moderní elektronicky řízenou páteř města. Provoz byl zahájen 9. září 2009 první linkou metra, zvanou červená a důsledně touto barvou značenou, která k roku 2013 měla 42 zastávek mezi konečnými stanicemi Rashidiya a Jebel Ali. Spojuje město mj. s letištěm. Přesně po dvou letech, 9. září 2011, byla otevřena druhá, zelená linka, která vede mj. pod historickou čtvrtí Deira také podmořským tunelem; roku 2013 měla zelená trasa 30 stanic mezi konečnými Etisalat a Creek. Většina tratí vede po visutém mostě s výhledem na moderní městské čtvrti. Všechny vlaky jsou řízeny elektronicky, jezdí bez řidiče, ve špičkách po 5 minutách, jinak do 10 minut. Provoz končí ve 23,30, ve významné svátky bývá prodloužen. Metro má 7 cenově odstupněných pásem, nejvýhodnější je jednodenní jízdenka za 16 dirhamů, která platí na metro i na městské autobusy. Stanice metra mají nepřehlédnutelnou střechu v podobě prohnutého oválného klobouku.

Taxislužba ve žlutých vozech je městská, spolehlivá a díky levnému benzínu až 3krát levnější než v České republice.

Dálkové autobusy dopravují obyvatels

Památky

 • pevnost Dubai Fort – na hranolovém půdorysu se čtyřmi válcovými věžemi a třemi podzemními podlažími, původně britská vojenská základna, založená roku 1787; dnes Dubai Museum – velká expozice archeologie, historie a národopisu s rekonstrukcí řemeslnických dílen, obchodů, školy, a osadou beduínů a s bohatými sbírkami umění
 • Šindaga (Shindagha Heritage Area) – rekonstrukce historické osady z nepálených hliněných cihel, palmového dřeva a listí; zpravidla dopoledne v domech předvádí řemeslníci svá řemesla a ženy kuchařské umění, škola Al Ahmadíya
 • Čtvrť Bastakia Quarter – muzeum námořního obchodu s přilehlou osadou historického původu
 • Čtvrť Deira: čtyři historické tržnice, dodnes činné: zlato a šperky (Gold Soukh), koření (Spice Soukh), přírodní parfémy (Perfume Soukh), textilní trh a další řemesla prezentuje zastřešená tržnice (Deira Covered Soukh), současný a velmi živý je Rybí thr (Fish market) při zastávce metra Palm Deira.
 • Přístav Dhow Warfes, založený rodinou Makthoumů po roce 1830, dnes slouží především pro výletní lodi, a to kopie historických lodí obchodních
 • Mešita Jumeirah Mosque ve východním sousedství pláže Jumeirah

Město "superlativ"

Dubaj city je ve světě proslulé svou honbou za největšími a nejdražšími projekty a stavbami.[1][2]

 • Nejdelší vlakový systém na světě, který neřídí člověk.
 • Nejvyšší budova světa Burdž Chalífa (Burj Khalifa), vysoká 828 m; prohlídka je možná po předchozí rezervaci
 • Nejvýše položený výtah na světě (vyrobený v České republice).
 • Největší obchodní centrum (Dubai Mall) přes 1200 obchodů, akvárium, zimní stadion
 • Ostrov s největším ruským kolem světa 210 m (Bluewaters Island - Dubai Eye) [3]
 • Největší cukrárna na světě
 • Nejluxusnější hotel světa Burdž al-Arab (Burj Al Arab) ve tvaru plachetnice, sedmihvězdičkový [4]
 • prohlídku města lze absolvovat mj. v balónu, helikoptéře nebo malém letadle
 • Delfinárium, ve kterém si můžete zaplavat s delfíny

Kuriozity

 • Klimatizované autobusové zastávky (vzhledem k okolním extrémním teplotám)
 • Ve dvou stanicích metra se nacházejí obrovské lustry, které byly vyrobené v České republice firmou Lasvit.[5]
 • Levný benzin (v přepočtu cca 9 kč/l)
 • Burdž Chalífa obsluhují výtahy České výroby (včetně toho na špičce stavby).
 • Nachází se zde dva automaty na zlato (hotel Atlantis a nákupní centrum Souk Madinat)
 • Policie má ve svém vozovém parku i Lamborghini Aventador (cca 8 mil. korun)[6], Aston Martin One-77, Nissan GT-R, Mercedes-Benz SLS AMG, McLaren 12C, Ferrari FF a nově i Bugatti Veyron, jehož cena je v přepočtu přes 30 milionů korun
 • Nachází se tam jediný krytý lyžařský vlek a sjezdovka na světě Ski in desert = Lyžování v poušti.

Vládci Dubaje

Vládci Dubaje jsou všichni z rodiny Maktum (příjmení mají tedy vždy „Al Maktum“, přičemž bin znamená „syn“, takže např. Muhammand bin Rašíd je „Mohamed, syn Rašída“):

 • Maktum bin Buti (1833–1852)
 • Said bin Buti (1852–1859)
 • Hašer bin Maktum (1859–1886)
 • Rašíd bin Maktum (1886–1894)
 • Maktum bin Hašer (1894–1906)
 • Buti bin Suhail (1906–1912)
 • Said bin Maktum (1912–1958)
 • Rašíd bin Said (1958–1990)
 • Maktum bin Rašíd (1990–2006), zemřel začátkem roku 2006 během svého pobytu v Austrálii
 • Muhammad bin Rašíd (od 2006)

Obyvatelstvo

V Dubaji je neobvyklé složení obyvatelstva, které je tvořeno hlavně vystěhovalci (zhruba 85 %). Občané SAE jsou tedy menšinou. Většina přistěhovalých pochází z jižní Asie a jihovýchodní Asie. Čtvrtina obyvatel má dle všeho svůj původ v sousedním Íránu. Pouhá asi čtvrtina obyvatel je ženského pohlaví.

Vláda SAE nenabízí jakýkoliv způsob získání občanství či trvalého pobytu pro přistěhovalce. I přesto však je cizincům povoleno kupovat a vlastnit určité nemovitosti bez využití místního partnera či sponzora.

Jazyk a náboženství

Oficiálním jazykem emirátu i města je arabština a angličtina, urdu jsou velmi rozšířené jazyky.

Islám je nejrozšířenějším náboženstvím, přičemž většina obyvatel jsou Sunnité. V Dubaji však žijí také hinduisté, sikhové a křesťané. Aktivních katolíků žije ve městě Dubaj skoro 70 000. Dubaj je jediným emirátem SAE, ve kterém se nachází hinduistický chrám.

YouTube

Welcome to Dubai 2015 [HD]
Dubai — Definitely Dubai (BREATHTAKING VIDEO)


Reference

 1. Kde se rozdává spropitné i 40 tisíc. Dubaj, město superlativů
 2. Vidět Dubaj a zachovat si zdravý rozum! Léčba šokem v Emirátech
 3. Dubaj opět míří nejvýš. Postaví ostrov s největším ruským kolem světa
 4. Pět nejdražších hotelů světa. Na jednu noc si připravte půlmilion
 5. Lasvit ve Spojených arabských emirátech
 6. Autofotka týdne: Policii v Dubaji neutečete, její lambo jede 350 km/h

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Dubaj
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Dubai