Spojené arabské emiráty

Z Multimediaexpo.cz

Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty
الإمارات العربيّة المتّحد
Al-Imārāt al-‘Arabīyah al-Muttahidah
Flag of the United Arab Emirates.png  Emblem of the United Arab Emirates.png
Vlajka Spojených arabských emirátů   
Arabic Emirati Tahiat Alalam
Hymna Spojených arabských emirátů
Geografie
United Arab Emirates in its region.png
United arab emirates rel95.jpg
Hlavní město: Abú Dhabí
Rozloha: 83 600 km2 (. na světě)
z toho  % vodní plochy
Nejvyšší bod: Džabal Jibir (1527 m n.m.)
Časové pásmo: +2
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 4 300 000 (119. na světě)
Hustota zalidnění: 46 (. na světě)
HDI: 0,903 (vysoký)
Jazyk: arabština (úřední)
Náboženství: islám
Státní útvar
Státní zřízení: federace
Měna: dirham (DZD)
HDP/obyvatel: USD ()
Mezinárodní identifikace
MPZ: UAE
Telefonní předvolba: +971
Národní TLD: .ae

Spojené arabské emiráty je stát na středním východě, rozkládající se v jihozápadní Asii na východě Arabského poloostrova při pobřeží Perského zálivu. Sousedí s Ománem a Saúdskou Arábií.

Obsah

Přírodní podmínky

Většinu území zaujímá plochá nížina, která je z větší části pokrytá pouští. Pobřeží je lemováno ostrovy (na jednom z nich leží hlavní město Abú Dhabí). Podnebí je tropické a suché. Průměrné srážky dosahují asi 100 mm. Velice časté jsou silné písečné bouře.

Historie

Ve starověku bylo území pod vládou Persie. V 8. století se sem dostává islám a vznikají samostatné emiráty. Od 13. století soupeří o toto území Persie, Portugalsko, Omán a Turecko. Nakonec připadlo území Britům, kteří zde vybudovali vojenskou základnu. Ozbrojená síla Británie zde bojovala s pirátstvím, které zde bylo nadmíru rozšířené. Někdy bývá toto území nazýváno Pirátským pobřežím. Britové začlenili území roku 1892 do protektorátu Smluvní Omán. I tak měl každý emirát svého vládce. Po nalezení ropy emiráty velice rychle zbohatly a začaly spolupracovat. Spojené arabské emiráty (SAE) vznikly roce 1971 po odchodu britských vojsk. Tvoří je sedm autonomních emirátů. Zbývající dva emiráty, Bahrajn a Katar, se k SAE nepřidaly a vyhlásily svůj vlastní samostatný stát. SAE udržují úzké vztahy s Brity a vychází mírově se svými sousedy. SAE stály na straně spojenců při operaci Pouštní bouře v roce 1990. Všechny emiráty tvořící SAE jsou absolutistické monarchie. Pouze emirát hlavního města Abú Dhábí má ústavu. Vládci emirátů jsou členy Nejvyšší rady. Emírové volí prezidenta a viceprezidenta federace a jmenují čtyřčlenný poradní orgán.

Obyvatelstvo

Občané SAE tvoří jen asi 20% obyvatelstva, (z toho 70% Arabové). Islám vyznává 96% z nich, z čehož 80% jsou sunnité a 16% šíité.

Zbytek, tedy přibližně 80% obyvatel tvoří přistěhovalci, především z Indie, Pakistánu, Bangladéše a Íránu, kteří vyznávají náboženství svých mateřských zemí, tedy především Islám a Hinduismus.

Drtivá většina obyvatel žije na pobřeží. Z toho 60% obyvatel jen ve městech Abú Dhábí a Dubaji. Přes 95% území je v podstatě liduprázdné.

Hospodářství

Do poloviny 19. století zde bylo hlavním zdrojem obživy pirátství, později lov perel, ryb a obchod s kořením. Hospodářství doznalo proměny poté, co se tu roku 1962 začala těžit ropa a zemní plyn. Okolo 60% exportu připadá právě na ropu. Díky ní se SAE staly jedním z nejbohatších států světa. Průmysl je velice rozvinutý. Vyrábí se cement a hliník, dále se kromě ropy těží také mramor. Zemědělství je zanedbatelné. Obdělává se asi 0,5% plochy a to buď v oázách nebo na územích s umělým zavlažováním. Hlavní plodinou je palma datlová. Velké množství potravin a spotřebního zboží se musí dovážet.

Země má kvalitní silnice, velké přístavy (Abú Dhabí či Dubaj) a čtyři mezinárodní letiště. Zdravotnictví a školství (jsou zde i vysoké školy) jsou na velice vysoké úrovni a jsou zcela bezplatné.

Administrativní členění

Autonomní emiráty (anglicky)

Země se skládá ze sedmi autonomních emirátů:

Související články

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Spojené arabské emiráty
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Spojené arabské emiráty