a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Elitserien

Z Multimediaexpo.cz

Logo Švédské nejvyšší soutěži Elitserien
Zápas Djurgårdens IF a Malmö IF v sezóně Elitserien 2006-2007

Elitserien je jméno nejvyšší hokejové soutěže ve Švédsku. V současnosti ji hraje 12 týmů. Poprvé se pod tímto názvem hrála v sezóně 1975-76, historie švédského hokejového šampionátu ale trvá už od roku 1922.

Obsah

Historie

Mistrovství Švédska v ledním hokeji se poprvé konalo v roce 1922, pouhé dva roky poté, co přinesl hokej do země americký filmový režisér Raoul Le Mat. Prvním mistrem se stal tým IK Göta. Pod názvem Elitserien se soutěž hrála poprvé 5. října 1975. V sezóně odehrál každý tým 36 zápasů. V lize hrálo deset týmů, další dva přibyli až v roce 1987.

Pravidla

Základní část Elitserien se hraje od září do března. Každý tým hraje 55 utkání. Zápasy v základní části sezóny se hrají na 60 minut (18minutová přestávka mezi třetinami). Nerozhodný výsledek může rozhodnout pětiminutové prodloužení hrané o čtyřech hráčích v poli na každé straně s pravidlem náhlé smrti, pokud gól nepadne, zapisují si týmy remízu. Za vítězství v normální hrací době dostává tým tři body, dva body za výhru v prodloužení, bod za porážku v prodloužení nebo remízu a bez bodů zůstává po porážce v normální hrací době. Vítěz základní části je vyhlášen mistrem ligy a dostává odměnu milion švédských korun, druhý tým dostává polovinu.[1] Osm nejlepších týmů postupuje do playoff (laponsky: SM-slutspel) hrané v sériích na čtyři vítězná utkání. Čtvrtfinále má zvláštní nasazení – vítěz ligy si může vybrat, jestli bude hrát se sedmým nebo osmým týmem soutěže, druhý a třetí tým pak mohou vybírat vždy ze dvou zbývajících nejslabších týmů postupujících do playoff. V semifinále se utkávají čtyři postupující týmy tak, že nejlepší ze základní části hraje proti nejhoršímu a střední dva proti sobě. Dva nejslabší týmy celé soutěže hrají baráž o udržení, zvanou Kvalserien. Spolu s nimi se jí zúčastňují čtyři týmy z druhé ligy. V playoff a v baráži se při zachování pravidla o náhlé smrti prodlužuje se do padnutí gólu vždy po dvaceti minutách. Nejdelší zápas v historii soutěže zatím dospěl do čtvrtého prodloužení. V březnu 2002 se rozhodl o vítězství IF Troja/Ljungby nad Bofors 2:1 svou brankou Mika Välilä po 140 minutách a 41 sekundách hry.[2]

Trofeje Elitserien

Kluby Elitserien

Od roku 1987 hraje v Elitserien dvanáct týmů. Od založení Elitserien v roce 1975 je nejúspěšnějším týmem Färjestads BK se sedmi tituly před Djurgårdens IF se šesti. Při započtení soutěží před vznikem Elitserien má nejvíce titulů Djurgårdens (16), následují Brynäs IF (12) a IK Göta (9).