Stockholm

Z Multimediaexpo.cz


Dominanty hlavního města Švédska
Staré město ve Stockholmu (2015)
Riddarholmskyrkan, nejstarší budova ve Stockholmu.

Stockholm (latinsky: Holmia) je hlavním a zároveň největším městem Švédska a kraje Stockholm (Stockholms Län). Stockholm leží na východním pobřeží mezi jezerem Mälaren a Baltským mořem. Počet obyvatel se pohybuje okolo 670 000 (1990) a 761 721 (2004). Stockholm je důležitým obchodním a průmyslovým centrem Švédska. Ve Stockholmu sídlí švédská vláda a parlament, je také sídlem hlavy státu – krále.

Obsah

Poloha

Stockholm leží mezi jezerem Mälaren a Baltským mořem, prakticky se rozkládá na čtrnácti ostrovech a pobřeží jezera Mälaren a Baltského moře, tedy na východním pobřeží Švédska. Souřadnice jsou 59°21'N, 18°04'E.

Historie

První písemná zmínka pochází z roku 1252, kdy byl Stockholm důležitým tržním místem se železem, pocházejícím z dolů v Bergslagenu. Byl údajně založeno Jarlem Birgerem za účelem obrany města Sigtuna na jezeře Mälaren před útoky z moře a před pleněním. První stavbou proto byla pevnost strážící cestu mezi Baltským mořem a jezerem Mälaren. V tomto místě, kde byla vybudována obranná zařízení z kmenů (švédsky stock) stromů, se nachází řada menších ostrovů (švédsky holme) – z toho pravděpodobně pochází název města Stockholm. Od roku 1523 je Stockholm hlavním městem Švédska.

Doprava

Stockholm je důležitým přístavem, silničním a železničním uzlem. Pro vnitrostátní leteckou dopravu se využívá také letiště nedaleko centra Stockholmu Bromma, 42 km severně leží mezinárodní letiště Arlanda (ARN, ESSA) a 70 km jižně zase letiště Stockholm-Skavsta.

Doprava po Stockholmu

Od roku 1950 je ve Stockholmu metro (Stockholms tunnelbana), kromě toho po Stockholmu jezdí autobusy, které jsou poháněny athanolem a bioplynem, a lokální železnice (pendeltåg). Velmi využívaným dopravním prostředkem jsou lodě, zajišťující dopravu mezi ostrovy. K dopravnímu spojení centra města s letištěm Arlanda slouží rychlovlak Arlanda Express.

Po Stockholmu na kole

Běžným dopravním prostředkem ve Stockholmu je kolo. Cyklistické stezky vedou téměř všude. A kdekoli si můžete vypůjčit kolo.

Zajímavosti

Ve Stockholmu (přesněji v sále radnice – Stadshuset) se každoročně vyhlašují některé z Nobelových cen. V roce 1912 se zde konaly Letní olympijské hry.

Systém zásobování teplem využívá z 80% obnovitelné zdroje, přičemž do roku 2050 chce být město na fosilních palivech zcela nezávislé.[1]

Rodáci

  • Jacob Bjerknes (1897 – 1975)
  • Alfred Nobel (1833 – 1896)
  • Carl-Gustav Arvid Rossby (1898 – 1957)
  • August Strindberg (1849 – 1912)

Reference

  1. Stockholm je zelená metropole, ČT24, 12. 7. 2009

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Stockholm
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Stockholm