Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Emma Watson

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Emma Watson (2012)
Emma Watson (2011)

Emma Charlotte Duerre Watson (* 15. dubna 1990, Paříž, Francie) je britská herečkamodelka, kterou proslavila role Hermiony Grangerové ve filmové sérii o bradavickém kouzelníkovi Harry Potterovi.

Obsah

Život

Narodila se v Paříži anglickým právníkům Chrise a Jacqueline Watsonovým. Její babička je Francouzka. Po rozvodu rodičů od pěti let žije se svou matkou a bratrem v OxforduAnglii. Od útlého dětství se projevoval její zájem o herectví, a proto vystupovala v řadě divadelních představení, ve školních hrách, v sedmi letech vyhrála recitační soutěž. Její první filmovou příležitostí se stala role Hermiony Grangerové ve filmu Harry Potter a Kámen mudrců ve věku devíti let.

Poprvé se zamilovala do Toma Feltona při natáčení prvních dvou dílů o Harrym Potterovi, představitele Draca Malfoye.[1] Ve dvaceti letech do o šest let staršího britského herce Jay Barrymore. Na začátku ledna 2014 se po dvou letech rozešla s bohatým dědicem Willem Adamowitzem, kterého poznala při svém ročním studijním pobytu v Oxfordu.[2] V roce 2014 se jejím přítelem stal o dva roky mladší Matthew Janney, student z Oxfordu a hráč ragby.

Od roku 2009 studovala anglickou literaturu na Brownově univerzitě v Providence na Rhode Islandu v Nové Anglii. Přibrala si i psychologii a filozofii. Dne 25. května 2014 odpromovala. Během studií absolvovala roční studijní pobyt v Oxfordu. K tomu, že opravdu chce být herečkou dospěla až na univerzitě.[3]

Filmová kariéra

Harry Potter

V roce 1999 se objevila na castingu první části série Harryho Pottera Harry Potter a Kámen mudrců, filmové adaptaci stejnojmenné knihy britské spisovatelky J. K. Rowlingové. Byla objevena hlavně díky své učitelce divadla a brzy všechny ohromila svojí sebejistotou. J. K. Rowlingová byla Emmou Watsonovou v roli Hermiony od začátku nadšená.

Uvedení filmu Harry Potter a Kámen mudrců v roce 2001 bylo filmovým debutem Watsonové. Film se okamžitě vyšplhal na první příčku žebříčku sledovanosti. Kritika chválila herecké výkony všech tří hlavních postav, které ztvárnili Emma Watsonová, Daniel RadcliffeRupert Grint, zvláště však byl zdůrazňován herecký projev Watsonové. Deník The Daily Telegraph označil její výkon za velkolepý. Za roli Hermiony Grangerové byla Emma Watsonová nominována na pět cen, z nichž skutečně vyhrála cenu za hlavní ženskou roli v kategorii mladých umělců.

O rok později se stala opět Hermionou, tentokrát v druhém dílu potterovské série - Harry Potter a Tajemná komnata. Ačkoliv kritiky filmu se lišily, většina z nich byla pozitivní díky výkonům hlavních postav. List Los Angeles Times uvedl, že ona a její kolegové během druhého dílu dozráli, zatímco The Times kritizoval režiséra Chrise Columbuse za to, že role Hermiony je v tomto díle příliš nevýrazná. Od německého časopisu pro mládež Bravo Watsonová za svůj výkon obdržela Cenu Otto.

V roce 2004 byl uveden třetí díl filmové série - Harry Potter a vězeň z Azkabanu. Ačkoliv kritiky označily Daniela Radcliffa za příliš prkenného, Watsonová byla za roli Hermiony nejednou chválena. The New York Times pěl chválu na její výkon, uvedl: "Naštěstí umírněnost pana Radcliffa je vyvážena netrpělivostí a netečností slečny Watsonové. Harry může dát na obdiv své čarodějné dovednosti, ale Hermiona, ta sklízí potlesk za to, že naprosto nezkušeným a spontánním úderem zlomí Dracu Malfoyovi nos. Ačkoliv Harry Potter a vězeň z Azkabanu byl označen za nejméně výdělečný film ze série Harryho Pottera, osobní výkon Emmy Watsonové jí vyhrál dvě ocenění Otto a cenu za dětskou roli roku, jednu z cen, které každoročně uděluje časopis Total Film.

S dalším dílem s názvem Harry Potter a Ohnivý pohár ona sama i celá "potterovská série" překročily další milník ve světě filmu. Kritiky chválily rostoucí zralost její i jejích hereckých kolegů. The New York Times označil její výkon za "dojemně opravdový". Ze tří nominací, získala bronzovou cenu Otto. Později toho roku se stala nejmladší osobností, která se kdy objevila na titulní stránce časopisu Teen Vogue.

V roce 2006 dostala roli Hermiony ve hře Queen´s Handbag (Královnina kabelka), speciální miniepisodě seriálu o Harry Potterovi, dávané na počest 80. narozenin královny Alžběty II.

Pátý díl Harryho Pottera s názvem Harry Potter a Fénixův řád byl uveden do kin v roce 2007. Film sklidil obrovský finanční úspěch. Celosvětové tržby během jednoho víkendu dosáhly 332,7 milionů amerických dolarů. Vzhledem ke své rostoucí proslulosti a úspěchu celé potterovské série byli ona sama i její herečtí kolegové Daniel Radcliffe a Rupert Grint požádáni, aby zanechali otisky svých rukou, nohou a kouzelných hůlek před kinem Grauman´s Chinese Theatre v Hollywoodu.

Modeling

S rostoucím věkem se Emma Watsonová začala čím dál tím více zajímat o módu. Prohlásila, že módu považuje za velmi podobnou umění, které studovala ve škole. V roce 2008 britský tisk uvedl, že by měla nahradit tvář Keiry Knightleyové pro módní značku Chanel. Tato informace však byla zcela popřena oběma stranami. V červnu 2009 potvrdila Watsonová, že se stane partnerkou a tváří nové kampaně společnosti Burberry. Později se objevila také na módní přehlídce Burberry 2010 Jaro/Léto po boku svého bratra Alexe, muzikantů George Craiga, Matta Gilmoura a Maxe Hurda.

Filmografie

Rok Název Role Poznámky
2001Harry Potter a Kámen mudrců (Harry Potter and the Philosopher´s Stone)Hermiona Grangerová
2002Harry Potter a Tajemná komnata (Harry Potter and the Chamber of Secrets)Hermiona Grangerová
2004Harry Potter a vězeň z Azkabanu (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban)Hermiona Grangerová
2005Harry Potter a Ohnivý pohár (Harry Potter and the Goblet of Fire)Hermiona Grangerová
2007Harry Potter a Fénixův řád (Harry Potter and the Order of the Phoenix)Hermiona Grangerová
Baletní střevíčky (Ballet Shoes)Pauline FossilTV film
2008Příběh o Zoufálkovi ( The Tale of Despereaux)Princezna Hráška (hlas)Animovaný
2009Harry Potter a princ dvojí krve (Harry Potter and the Half-Blood Prince)Hermiona Grangerová
2010Harry Potter a relikvie smrti - část 1 (Harry Potter and the Deathly Hallows part 1)Hermiona Grangerová
2011My Week with MarilynLucy
Harry Potter a relikvie smrti - část 2 (Harry Potter and the Deathly Hallows part 2)Hermiona Grangerová

Velká Galerie

YouTube

Emma Watson on the Oscars and Graduating (2014)
Regression Official International Teaser Trailer #1 (2015)
Emma Watson, Ethan Hawke Movie HD


Reference

  1. Blesk.cz: Herečka Emma Watson: Tom Felton mi zlomil srdce
  2. Super.cz: Vypadá rozkošně! Emma Watson alias filmová Hermiona je i bez make-upu neskutečně půvabná
  3. Novinky.cz: Emma Watsonová: Od Hermiony k nejoblíbenější britské herečce

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Emma Watson
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Emma Watson
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace