Francouzská akademie

Z Multimediaexpo.cz

Francouzská akademie

Francouzská akademie (Académie française) byla založena v roce 1635 kardinálem Richelieu s cílem dohlížet na čistotu francouzského jazyka.
Ten se také prohlásil za prvního ochránce Akademie. Po jeho smrti jej nahradil kancléř Séguier, poté Ludvík XIV. Tuto funkci pak následně přebírali králové a dnes ji má na starosti francouzský prezident. Členové Akademie se nejprve scházeli v soukromých bytech svých členů, od roku 1639 u kancléře Séguiera a od roku 1672 v Louvru. V roce 1805 se sídlem instituce stala budova bývalého Gymnázia čtyř národů (Collège des Quatre-Nations) na protějším břehu Seiny, a je jím až dodnes.

Obsah

Role Akademie

Akademie má dvě role:

Součástí kulturní mise Francouzské akademie je nejen udělovat ceny za literaturu a přidělovat dotace potřebným literárním nebo lingvistickým společnostem, ale také poskytovat granty studentům a zájemcům o studium jazyka v zahraničí.

Slovník

První slovník Akademie (Dictionnaire de l'Académie française) byl dokončen v roce 1694. Požadavek na něj od kardinála Richelieu obdržel François Vaugelas. Vydání obsahuje 18 000 hesel, která jsou řazena v abecední posloupnosti. Každé heslo je doplněno definicí, příklady použití z literatury a odvozeninami. Další edice pak vycházely v letech 1718, 1740, 1762, 1798, 1835, 1878, 1932-1935 a 1992 (současná devátá edice).

Nesmrtelní

Akademii tvoří 40 členů, kteří jsou voleni nesmrtelně - odtud jejich název nesmrtelní (les immortels). Do současné doby se jich vystřídalo více než 700. Spolek sdružuje básníky, romanopisce, divadelníky, filozofy, lékaře, vědce, etnology, kritiky umění, vojáky, státníky a členy církve tak, aby byla pokryta rozmanitost jazyka. Na svá setkání si členové vždy oblékají zelený oblek (habit vert) s typickými olivovými výšivkami na klopě a meč. Vyhlášení, podepsané Bonapartem, pochází z období Konzulátu.

Související články

Externí odkazy