Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Hanko

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání


Hanko (švédsky: Hangö, starou ruštinou Гангут – Gangut) je přístavní město na jihozápadě Finska, 130 km západně od Helsinek.
Má přes 9,6 tisíce obyvatel, z nichž 44 % jsou finští Švédové.

Stejnojmenný poloostrov vybíhající jihozápadně do Finského zálivu, na němž Hanko leží, je nejjižnější část Finska. Hanko je známé i souostrovím severně od něj, kde 7. srpna 1714 ruské námořnictvo porazilo švédské (bitva u Gangutu).

Město bylo založeno roku 1874 dva roky po otevření železnice z Hyvinkää. Na přelomu 19. a 20. století z něj odplouvala většina emigrantů do USA. Hanko bylo rovněž lázeňským místem pro ruskou šlechtu. Carl Gustaf Emil Mannerheim, který pocházel z okolí, vlastnil v Hanku kavárnu, která je populární dodnes.

Na počátku druhé světové války požadoval Sovětský svaz pronájem poloostrova pro zřízení námořní základny, což Finsko odmítlo, ale po porážce v zimní válce muselo akceptovat. Moskevská mírová smlouva z 6. března 1940 obsahovala třicetiletý pronájem Hanka; do 22. května muselo cca 8 000 obyvatel oblast vyklidit. Po vypuknutí pokračovací války v Hanku probíhaly jen menší srážky, jichž se účastnily i švédské dobrovolnické jednotky; v prosinci 1941 byl SSSR nucen se ze základny stáhnout kvůli vývoji války, ale ponechal oblast zaminovanou. Pařížská mírová smlouva z roku z února 1947 ve 4. článku stanovila, že SSSR se nároku zříká a místo něj získala na padesát let základnu Porkkala blíže k Helsinkám, jejíž padesátiletý pronájem skončil v lednu 1956.


Panorama Hanka
Panorama Hanka (z vodárenské věže)


Reference


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Hanko
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Hanko
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace