Helena Vondráčková

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání

Helena Vondráčková (* 24. června 1947, Praha) je populární česká herečka a zpěvačka.

Obsah

Pěvecké začátky

Helena Vondráčková odstartovala svou pěveckou dráhu vítězstvím v soutěži Hledáme nové talenty 1964. O rok později se díky hitům Červená řeka a Pátá stala Zlatou slavicí a nastoupila do angažmá v divadle Rokoko. Zde se seznámila s Martou Kubišovou a Václavem Neckářem, s nimiž v roce 1968 vytvořila popové trio Golden Kids. V témže roce se poprvé objevila ve filmu, hrála hlavní roli v pohádce Šíleně smutná princezna.

70. léta

Začátek 70. let byl poznamenán nuceným rozpadem Golden Kids. Tehdejší režim zakázal činnost Martě Kubišové a zbývající dva členové souboru se vydali na sólové dráhy.

Helena Vondráčková se v té době stala nejexportovanější českou zpěvačkou. Točila alba pro zahraniční společnosti (Japonsko, Západní Německo) a pravidelně vystupovala na světových festivalech a pódiích (Kanada, Brazílie, Kuba, Turecko). Největší úspěch měla s písní Malovaný džbánku, se kterou získala v roce 1978 Grand Prix v polských Sopotech. V tom samém roce se objevila v hlavní roli dalšího celovečerního filmu – komedii Jen ho nechte, ať se bojí.

V roce 1977 se její podpis objevil na seznamu signatářů Anticharty, který zveřejnilo Rudé právo. Sama zpěvačka však tvrdí, že Antichartu nepodepsala.

80. léta

V 80. letech se Helena Vondráčková více soustřeďovala na domácí publikum. Natáčela pravidelně dlouhohrající desky a podnikala koncertní šňůry. Několik let spolupracovala s Orchestrem Gustava Broma a Jiřím Kornem, později měla vlastní program Velká neónová láska s doprovodnou skupinou Bacily. Moderovala televizní pořad Sejdeme se na výsluní.

V roce 1983 se zpěvačka provdala za německého hudebníka Helmuta Sickela, který pro ni zkomponoval řadu písní, včetně hitů Čas je proti nám a Sprint.

Do roku 1985 se Helena Vondráčková pravidelně objevovala na druhém nebo třetím místě v anketě Zlatý slavík. Poté obsazovala nižší příčky, stále však patřila mezi nejžádanější interprety.

90. léta

Po roce 1989 nastal v české populární hudbě útlum, který začátkem 90. let změnil příchod muzikálů. Helena Vondráčková byla s úspěchem obsazena do hlavní ženské role hned toho prvního – Bídníci. Vydala Broadway album plné slavných muzikálových melodií, dvě vánoční alba a velmi úspěšný výběr Zlatá Helena s hitem Já půjdu dál.

V 21. století

Soubor:Helena Vondrackova a Martin Michal.JPG
Helena Vondráčková s manželem, Martinem Michalem, na autogramiádě

Dalším milníkem v kariéře zpěvačky se stal rok 2000, kdy vydala album Vodopád, plné moderních převážně tanečních skladeb. Stala se nejprodávanější zpěvačkou roku, píseň Dlouhá noc byla zvolena hitem roku a Helena Vondráčková se od té doby opět objevuje na prvních místech ankety Český slavík. Rok 2001 přináší další úspěchy, ale také rozvod s Helmutem Sickelem. V roce 2002Akademie české populární hudby zvolila Zpěvačkou roku. 22. února 2003 se Helena Vondráčková na Karlštejně provdala za Martina Michala.

V roce 2005 zpěvačka vystupuje v prestižní Carnegie Hall v New Yorku, ztvárňuje roli Grizabelly v české verzi muzikálu Cats (Kočky) a slaví 40 let své kariéry vydáním profilového 4-CD Zlatá kolekce a velkou televizní show Holka od Červený řeky. Rok 2006 přinesl Heleně velkou, podle mnohých „životní“ roli": na bratislavské Nové scéně hrála, zpívala a tančila vynikajícím způsobem Dolly Leviovou ve slavném muzikálu Hello Dolly!. V říjnu zpěvačka vydala po třech letech novinkové album Zastav se a poslouchej. Prvním singlem z něj je cover verze slavného hitu It's Raining Men s českým názvem Já vítám déšť. Některé novinky i starší hity představila 8. listopadu na vyprodaném koncertu v pražské Lucerně.

V roce 2006 získává v anketě Český slavík 3. místo.

Rok 2007 je ve znamení vzpomínání i nových projektů. Na televizi Prima moderuje hudební pořad Hvězdy u Piana, v květnu vychází kompilační album duetů s Jiřím Kornem Těch pár dnů, v červnu oslavila své kulaté narozeniny velkým vzpomínkovým koncertem na Žofíně. Podzim přinesl bilanční 2-CD Jsem jaká jsem, DVD Těch pár dnů a veleúspěšný koncert v pražské Lucerně. V samém závěru roku se pak Helena objevila po boku Karla Gotta ve finálové medley silvestrovské show Mejdan z Václaváku a společně pak byli hosty i novoročního vydání hudebního pořadu Eso.

Diskografie

Hlavní článek: Diskografie Heleny Vondráčkové


Písně

Seznam písní

Nejúspěšnější písně

60. léta: Červená řeka, Pátá, Chytila jsem na pasece motýlka, Vzdálený hlas, Nedoufej, Růže kvetou dál, Mám ráda cestu lesní, Přejdi Jordán, To se nikdo nedoví, Hříbě, Hej, pane zajíci, Oh, baby, baby, Časy se mění, Stín katedrál, Zpěv náš vezdejší, Horoskop, Strejček Charlie, Peříčko holubí, Tvá malá Jane, Proč mě nikdo nemá rád, Slza z tváře padá…

70. léta: Miláčku, Fanfán, Admirál, Kam zmizel ten starý song, Můžeš zůstat, můžeš jít, Ostrovy pokladů, Archiméde, Znala panna pána, První krásný den, Kvítek mandragory, Lásko má, já stůňu, Malovaný džbánku, Jen dva ta loďka může vézt, Má tě rád, Dvě malá křídla tu nejsou, Jak mám spát, Ptačí hnízda, Já a táta, Trémou nedýcháš, Já půjdu tam a ty tam, Málo mám lásky tvé, Až půjde déšť do trávy spát, Tentokrát se budu smát já, Světla ramp, Dvě žlutá kuřátka, Oh, Harold, Vzhůru k výškám, To se zvládne…

80. léta: Léto je léto, Když zabloudíš, tak zavolej, Múzy, A ty se ptáš, co já, Jarním loukám, Sblížení, Hej, ty tam, To je štěstí, Každá trampota má svou mez, Klavír snů, Bouřka, Nač vlastně v půli vzdávat mač, Já na bráchu blues, Je to malý svět, Jsem jaká jsem, Za klobouk si dej trápení, Sladké mámení, Slunce, Čas je proti nám, To pan Chopin, Náhodný známý, Báječný flám, Nahrávám, Ty máš tu moc, fajn moc, Sprint, Ještě světu šanci dej, A je tady léto, Móda, Móda, Móda, Strejdo, scházíš nám, jak sůl, Absolutní krach, Svaly, Kam šel déšť, Dál nejsi můj, Mráz, Ty mi vládnout máš, Křížaly, housle a půlměsíc, Vernisáž, Svou partu přátel ještě naštěstí mám…

90. léta: Knížka snů, New York, New York, Vzpomínky, Song hrál nám ten ďábel saxofon, Když mě přijmeš do svých svátků, Copacabana, Tam, kde jsi ty, Nevzdám se hvězdám, K čertu s láskou, More Than Words Can Say, Já půjdu dál…

po roce 2000: To tehdy padal déšť, Dlouhá noc, Vodopád, Tvou vůni cítím dál, Jsem tvým andělem, Neuč slunce hřát, Karneval, Žádná láska není, Sladké mámení 2001, Déja vu, Sundej kravatu, Hádej, Nebudeme sedět doma, Cizí host, Toužíš, Já vítám déšť, Samba…

Filmografie

Související články

Externí odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace