13. září 2021 je velmi významné datum pro naši Encyklopedii !!
Máme zcela novou kancelář, která leží přímo u obchodního centra Atrium Flora a stanice metra Flora !
Naše stará adresa je definitivně nahrazena novou — Jičínská 226/17, 130 00 Praha 3 - Žižkov.

Horlivka

Z Multimediaexpo.cz

Palác kultury (2013)
Administrativní budova (2013)

Horlivka (ukrajinsky Горлівка), známější spíše pod ruským názvem Gorlovka (Горловка) je průmyslové město a dopravní uzel na východoukrajinském Donbasu. Leží na severovýchodě Doněcké oblasti, přibližně 50 km severně od Doněcku.

V 80. letech 20. století přesahoval počet obyvatel 300 000. Do roku 2013 však pomalu postupně klesl na 275 000 obyvatel kvůli ekonomické recesi. Od začátku války v Donbasu (duben 2014) se počet obyvatel rychle snížil na současných asi 249 000 (2015).

Dějiny

Stejně jako mnoho dalších měst Donbasu vznikla i Horlivka jako dělnická osada v 18. století. Její počátek je spojen se stavbou železnice Kurskocharkovskoazovské železnice roku 1867. Pojmenována byla podle důlního inženýra P. Gorlova. Počátkem 20. století zde žilo zhruba 7000 osob; bouřlivý rozvoj nastal s masivní industrializací Donbasu v meziválečné éře.

Současnost

Horlivka je nepříliš vzhledné panelové město s malým množstvím kulturních a historických památek. Po útlumu hornictví a průmyslu zde ubývá obyvatelstvo. Funguje zde několik uhelných dolů a největší ukrajinský průmyslový koncern Stirol.

Horlivka je hlavním železničním uzlem celého Donbasu. Na území města se nachází 5 železničních stanic a několik zastávek. 6 železničních tratí odtud vede ve směrech na Jasynuvatu a Doněck, Krasnoarmijsk a Dněpropetrovsk, dále na Slov'jansk, Siversk, Popasnu a Debalceve. Ve městě jsou provozovány 4 linky tramvajové a 4 linky trolejbusové dopravy.

Město utrpělo značné materiální škody během současné občanské válce v Donbasu.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Horlivka