JAS-39 Gripen

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Saab JAS 39 Gripen (2008)

JAS-39 Gripen je víceúčelový proudový bojový letoun vyvinutý a vyráběný švédskou společností Saab. V současnosti (březen 2007) mají tento typ ve výzbroji letectva Švédska (204 kusů), České republiky (14) a Maďarska (14). Jihoafrická republika objednala pro své letectvo celkem 28 strojů.

Obsah

Gripeny v České republice

V roce 2001 zvítězilo konsorcium BAE Systems-Saab ve výběrovém řízení na dodavatele nových víceúčelových taktických nadzvukových letadel [1] s nabídkou 24 letounů Jas-39 Gripen za 60,2 miliard Kč lidovky.cz, když všechny ostatní firmy a konsorcia z výběrového řízení postupně odstoupily. Smlouvu pak v dubnu 2002 schválila Zemanova vláda, ale příslušný zákon o financování této zakázky byl zamítnut Senátem a Poslanecká sněmovna ho nepřehlasovala. V té době byl údajně tehdejší senátor Michael Žantovský osloven s korupční nabídkou, o které učinil trestní oznámení (policie případ v roce 2003 odložila). Vláda tedy od záměru nákupu upustila a začala jednat o jiném řešení, pronájmu či koupi starších strojů.[2] Nakonec vláda zahájila jednání se švédskou vládou o pronájmu 14 stíhaček Jas-39 Gripen a v dubnu 2004 schválila smlouvy o desetiletém pronájmu 14 stíhaček za zhruba 20 miliard Kč.

V únoru 2007 švédská veřejnoprávní televize odvysílala sérii pořadů o korupci, která provázela jednání o prodeji i o následném pronájmu letounů, s tím, že peníze od konsorcia měli postupně dorazit ke třem prostředníkům (rakouský obchodník Alfons Mensdorff-Pouilly, bývalý politik Otto Jelinek a ředitel Omnipolu Radek Háva), kteří měli zajitit přízeň českých politiků.[3] Do celé věci měl být zapleten i politik Jan Kavan.[4] Celý případ následně začalo vyšetřovat švédské státní zastupitelství a vyšetřování obnovila i česká policie, později i obdobné instituce ve Švýcarsku, Velké Británii a Rakousku.

V březnu 2009 uvalil rakouský soud koluzní vazbu na Alfonse Mensdorff-Pouilly, o pět týdnů později byl propuštěn. [5] V dubnu zvěřejnil rakouský časopis Format část tajné zprávy britské protikurupční služby, podle které Alfons Mensdorff-Pouilly korupčně manipuloval politický proces v případech nákupů letounů v Rakousku, Maďarsku a České republice. K tomutu účelu měl k dispozici asi 107,6 milionu eur (2,9 miliardy korun). [6]

Specifikace (JAS 39 Gripen)

Technické údaje

Výkony

Výzbroj

Ačkoliv letouny JAS-39 Gripen mohou být vybaveny širokou škálou zbraní, české letectvo má k dispozici pouze 24 moderních řízených střel středního dosahu AIM-120 C-5 AMRAAM a přibližně stovku střel krátkého dosahu AIM-9 Sidewinder. Dále jsou české Gripeny vybaveny už jen základním rychlopalným kanónem Mauser BK-27 se zásobou 120 nábojů.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Saab JAS-39 Gripen
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace