Javor jasanolistý

Z Multimediaexpo.cz

Javor jasanolistý (2019)
Javor jasanolistý (2022)
Acer negundo – listy a plody

Javor jasanolistý (Acer negundo L.) je listnatý opadavý strom z čeledi javorovité. Menší, poměrně rychle rostoucí, opadavý, asi 15 m vysoký, výjimečně i vyšší. Koruna je kopulovitě klenutá, většinou však poněkud mezerovitě otevřená a jakoby nepravidelná.

Obsah

Popis

Kmen je šíhlý a poměrně rovný, často vícekmenný.

Větve krátké, příkře vzpřímené a rozložené, místy vystoupavé. Letorosty hráškově zelené barvy, ojíněné a úplně lysé.

Borka je u starších jedinců hladká, hnědošedá až šedočernavá, sotva brázditá nebo vzorkovaná, ve městech pak velmi často porostlá zelenými řasami. Letorosty jsou poměrně tenké a štíhlé, nezkroucené jako u jiných druhů javorů, občas poněkud ojíněné. Pupeny na rozdíl od jiných druhů rodu Acer jsou velmi malé, jen několik milimetrů dlouhé, nápadně bílé, kryté jen dvěma šupinami.

Listy vstřícné, asi 7 - 15 cm dlouhé, lichozpeřené (výjimka u rodu Acer!!), lístky po 5, výjimečně i po 7, většinou velmi krátce řapíkaté až skoro přisedlé, vesměs asi 5 - 10 cm dlouhé, zašpičatělé a na obvodu nepravidelně ostře zubaté nebo téměř celokrajné, většinou světle zelené, velmi tenké, a proto také zpravidle lehce převislé. Konečný lístek je většinou 3 laločný. Listy se na podzim barví do žluta.

Květy jednopohlavné, na různých jedincích (opět výjimka u rodu Acer!!), bez korunních lístků, ve volných latách, které se objevují současně s rašením listů. Křídla plodů velmi úzká, svírají ostrý úhel a jsou srpovitě zakřivená a světle hnědavá.

Areál rozšíření

Původně je v Severní Americe, hlavně ve východní části kontinentu, odlišnými rasami však také zastoupen v západní části USA (např. Kalifornie)

Stanoviště

Miluje svěží až vlhkou, kyprou půdu, daří se však i na půdě bažinaté, ale hyne na půdě suché. Vyžaduje světlo.

Použití

Klimaticky poměrně odolná dřevina, která snáší kouř a prach měst. U nás má použítí jako strom parkový či jako okrasná dřevina. Je doporučeno používat tuto dřevinu velmi opatrně a přednostně pouze v kultivarech. Dřevina totiž v teplejších oblastech České republiky velmi snadno tvoří nálety až lze říci, že je to dřevina invazivní. Rozhodně se nedoporučuje použití této dřeviny jako alejového stromu, protože tento javor netvoří rovný kmen.

Literatura

  • Prof. Dr. Gottfried Amann: Stromy a keře lesa
  • Bruno P. Kremer: Stromy

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Javor jasanolistý
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Javor jasanolistý