Jesus Christ Superstar

Z Multimediaexpo.cz

Jesus Christ Superstar je rocková opera kterou vytvořili autoři Tim Rice a Andrew Lloyd Webber.

Toto dílo vzniklo v roce 1969. Vypráví příběh posledního týdne života Ježíše Krista od jeho příchodu do Jeruzaléma až do jeho ukřižování. Příběh je poměrně kontroverzní, a to zejména proto, že je vyprávěn z perspektivy Jidáše Iškariotského.

Protože producenti měli strach z reakce věřících a církve, vydali nejprve písničky z muzikálu na gramofonovém albu. Až pak byl muzikál uveden živě v londýnském West End a později na Broadway.

V roce 1973 natočil Norman Jewison podle muzikálové předlohy rovněž film. Novější filmové zpracování je z roku 2000 (režie: Nick Morris).


Obsah

Filmové zpracování 1973

Filmové zpracování se odehrává v poušti a při muzikálu se používá moderního oblečení, zbraní a ostatních věcí. Overtura muzikálu hraje při příjezdu autobusu do pouště, kde z něj vystupují herci a vynášejí potřebné doplňky na představení. Při trhu se prodávají kulomety, objevuje se moderní pokladna i papírové peníze. Král Herodes si žije jako v bazénu luxusního hotelu a má k dispozici dokonce i piáno. Jidáše překvapují tanky, které se vynoří od horizontu a nad hlavou mu přelétnou dvě stíhačky. Vojáci nechali oštěpy a meče ležet a rovnou sáhli po palných zbraních. Vše se odehrává na ruinách nějakého chrámu nebo snad města, zpívá se i na lešení. Ale tato atmosféra dodává muzikálu originalitu a je považován za vynikající, což je bezesporu pravda.

Česká verze muzikálu

Česká verze muzikálu Jesus Christ Superstar byla uvedena až v 90. letech dvacátého století s obrovským úspěchem. Autorem českého libreta je Michael Prostějovský (1994). Téměř třináct set repríz navštívilo více než 850  000 diváků. Hlavní protagonisté byli Kamil Střihavka, Dan Bárta,Martin Skala, Bára Basiková a Bohouš Josef.

V současnosti v České republice muzikál uvádí Městské divadlo Brno (premiéra: 12. listopadu 2005) v hlavních rolích s Robertem Jíchou, Oldřichem Smyslem nebo Dušanem Vitázkem (Ježíš Nazaretský), Janou Musilovou nebo Ivanou Vaňkovou (Marie Magdalena) a Petrem Gazdíkem nebo Jánem Jackuliakem (Jidáš Iškariotský).

Fragmenty této rockové opery hraje v koncertní podobě skupina Tábor Superstar Band. Jedná se o seskupení renomovaných táborských hudebníků, které vzniklo v roce 2004. Představitelem Ježíše Nazaretského je v tomto projektu Josef Dušek, který má na svém kontě například účinkování v Krysařovi Daniela Landy či roli Itypa v úspěšné inscenaci muzikálu Hair Městského divadla v Brně.

Související články

Externí odkazy

Informace o filmu