13. září 2021 je velmi významné datum pro naši Encyklopedii !!
Máme zcela novou kancelář, která leží přímo u obchodního centra Atrium Flora a stanice metra Flora !
Naše stará adresa je definitivně nahrazena novou — Jičínská 226/17, 130 00 Praha 3 - Žižkov.

Julia Tymošenková

Z Multimediaexpo.cz


Julia Vladimirovna Tymošenková (ukrajinsky: Юлія Володимирівна Тимошенко, přepis: Julija Volodymyrivna Tymošenko, * 27. listopadu 1960, Dněpropetrovsk, Ukrajinská SSR) je ukrajinská politička, současná ministerská předsedkyně. V roce 2004 byla během prezidentských voleb a následných protestů čelní představitelkou opozice. Stala se jedním ze symbolů tzv. Oranžové revoluce. Nyní je předsedkyní strany Blok Julie Tymošenkové. Tymošenková patří mezi nejpohlednější političky světa, v roce 2009 byla vyhlášena nepřitažlivějším politickým lídrem na světě.[1]

Obsah

Život

Julia Tymošenková se narodila v Dněpropetrovsku v tehdejší Ukrajinské SSR. Vdala se v roce 1979 za Aleksandra Tymošenka (dcera Jevhenija, narozena 1980). Postupně zastávala různé funkce v sovětské mládežnické organizaci Komsomol. V roce 1984 absolvovala ekonomickou fakultu Dněpropetrovské státní univerzity. Ekonomka-kybernetička, kandidátka ekonomických věd. Od roku 1988 se společně s manželem Aleksandrem věnovala podnikání, v letech 19961997 byla generální ředitelkou Spojených energetických systémů Ukrajiny.

Politické aktivity

Od prosince 1996 zasedala v Nejvyšší radě (ukrajinský parlament), po volbách v roce 1998 za stranu Hromady Pavla Lazarenka, jejíž byla místopředsedkyní. Po útěku Lazarenka na konci roku 1998 ze země a jeho zatčení v USA (obvinění z praní špinavých peněz) změnila název strany na Baťkivščyna (Vlast). V letech 19982000 byla předsedkyní parlamentního rozpočtového výboru. V prezidentských volbách v roce 1999 podpořila Leonida Kučmu. V letech 19992001 byla místopředsedkyní vlády Viktora Juščenka a ministryní paliv a energetiky. Svou protikorupční politikou si nadělala hodně nepřátel, zejména mezi ukrajinskými a ruskými oligarchy. Její vztah s prezidentem Kučmou se měnil a v srpnu 2000 byl zatčen její muž s obviněním, že jako předseda Spojených energetických systémů Ukrajiny připravil státní pokladnu o několik set miliónů dolarů. Na podzim začalo vyšetřování samotné Julie Tymošenkové, která byla v lednu 2001 odvolána a v únoru zatčena pro korupci. V březnu kyjevský soud obvinění odmítl a propustil ji z vazby. Posléze založila Fórum národní záchrany. V lednu 2002 během kampaně před březnovými parlamentními volbami měla dopravní nehodu, při které utrpěla zranění hlavy a hrudi, jejíž okolnosti nebyly nikdy vysvětleny a objevily se dohady, že nehoda nebyla náhodná. V těchto volbách vystupovala jako předsedkyně seskupení Blok Julie Tymošenkové, které ve volbách v roce 2002 získalo 7,2 % hlasů.

Oranžová revoluce

Tymošenková, Vladimir Putin a nový ruský prezident, Dmitrij Medveděv 17. ledna 2009 při projednávání řešení Rusko-ukrajinské plynové krize.
V prezidentských volbách v roce 2004 podpořila kandidaturu prozápadního Viktora Juščenka a aktivně se podílela na protestech opozice po vyhlášení oficiálních výsledků, podle kterých zvítězil provládní (a proruský) Viktor Janukovyč. Opoziční demonstrace nakonec vyústily v opakování druhého kola prezidentských voleb, v němž již zvítězil Viktor Juščenko. Dne 24. ledna 2005 byla Julia Tymošenková jmenována ukrajinskou premiérkou, její vládu však prezident Juščenko již 8. září téhož roku odvolal.

Na žádost ruských úřadů po ní 7. prosince 2004 Interpol vyhlásil na svých internetových stránkách pátrání. Ruské orgány obviňují Tymošenkovou z podplacení ruského ministra vnitra v 90. letech, kdy se svým manželem Aleksandrem provozovala firmu dovážející energii z Ruska. Po několika hodinách však její fotografie i zpráva o pátrání ze stránek Interpolu zmizela. Centrála Interpolu v Lyonu tento postup zatím nijak neobjasnila.

Parlamentní volby 2007

Ve volbách v září 2007 získal Blok Julie Tymošenkové 30,71% hlasů a skončil na druhém místě za Stranou regionů dosavadního premiéra Viktora Janukovyče, který získal 34,37% hlasů.[2] Jako třetí skončila strana Naše Ukrajina prezidenta Viktora Juščenka se 14,15% hlasů. Obě strany se prohlásily za vítěze voleb, protože společně měly více hlasů než Viktor Janukovič.[3] Po dlouhém a složitém vyjednávání koaličních partnerů, pak byla 18. prosince 2007 nejtěsnější možnou většinou 226 hlasů, parlamentem potvrzena v čele koaliční vlády stran Naše Ukrajina a Blok Julie Tymošenkové.

Související články

Reference

  1. Nejpřitažlivějším lídrem je Tymošenková, na chvostu jsou papež a vůdce KLDR. Novinky.cz [online]. . Dostupné online.  
  2. [1] Ukrajinská ústřední volební komise
  3. [2] Na Ukrajině vyhraje proruská strana, ale vládu sestaví opozice, Novinky.cz, 2.10. 2007

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Julia Tymošenková