Julian Assange

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Julian Assange (2014)
Julian Assange (2014)

Julian Paul Assange (* 3. července 1971, Townsville, Queensland, Austrálie) je australský vydavatel[1] a internetový aktivista. Je známý jako mluvčí, hlavní redaktor a spoluzakladatel WikiLeaks – internetového serveru, který za posledních několik let zveřejnil množství utajovaných dokumentů.

Obsah

Život

Jeho rodiče provozovali loutkové divadlo a za jeho dětství se mnohokrát stěhovali,[2] takže Assange vystřídal několik domovů i univerzit. Když mu bylo 8 let, jeho matka se rozvedla a našla si jiného partnera.[3] V mládí studoval fyziku a matematiku, zajímaly ho (tehdy 8bitové) počítače, později se živil také jako programátor.[4] Kromě jiného se rovněž podílel na tvorbě souborového systému Rubberhose s prvky popíratelného šifrovaní pro Linux, které mělo ochránit uložená data i v případě mučení majitele a měl pomoct politicky pronásledovaným disidentům chránit data po jejich zadržení a vyšetřování.[5] V mládí byl ale také členem skupiny počítačových hackerů a za některé prohřešky byl nakonec i vyšetřován a zaplatil pokutu.[6]

WikiLeaks

Propagační wallpaper WikiLeaks

V roce 2006 se Assange stal spoluzakladatelem kontroverzního webového serveru WikiLeaks a od té doby fungoval v dozorčí radě tohoto projektu. Od svého spuštění se server se stal známým tím, že zveřejnil různé tajné dokumenty, zejména Spojených států amerických. Tyto dokumenty se týkaly války v Afghánistánu, války v Iráku či diplomatických úřadů Spojených států ve světě. Během svého života žil v různých zemích a uvedl, že je téměř neustále v pohybu. Nepravidelně veřejně vystupuje s tématy jako jsou svoboda tisku, cenzura a také investigativní žurnalistika. Také za svoji práci s WikiLeaks obdržel několik novinářských ocenění (např. cenu UK Media Awards od Amnesty International), v červenci 2010 ho The New York Times označil za „nejvýznamnějšího světového novináře“.[7] Jeho práce ale vyvolává i mnohé negativní reakce.[8]

Assangeho postoj k serveru Wikileaks a jeho úloze v dnešní společnosti lze v širším kontextu vyčíst z jeho eseje State and Terrorist Conspiracies („Státní a teroristická spiknutí“),[9] ve které Wikileaks vidí jako jakýsi prostředek informační války proti stávajícímu počínání vlád a neokorporativistického chování, proti kterému má smysl bojovat.[10]

Stíhání

Mezinárodní mezivládní organizace Interpol umístila 30. listopadu 2010 na tzv. červený seznam[11] hledaných osob Interpolu[12], protože je stíhán ve Švédsku za podezření ze „znásilnění, sexuálního zneužití a nátlaku“.[13][14][15] 2. prosince Assangeho obhájce potvrdil,[16] že švédští vyšetřovatelé jeho klienta nestíhají za znásilnění, ale tzv. sex bez kondomu (sex by surprise), který je ve Švédsku přestupkem, nikoli trestným činem.[13][17] Údajné znásilnění se mělo odehrát 11. srpna 2010 ve Švédsku, kam Assange přijel na seminář, a figurují v něm 2 švédské ženy. Assangeův zástupce, Mark Stevens, je přesvědčen o nevině svého klienta a tvrdí, že u obou šlo o „konsensuální styk, který se ex post změnil na nekonsensuální“.[13] Assange má v tomto ohledu i zastánce, kteří tvrdí, že obvinění je vykonstruovaný proces, za nímž stojí politické síly, které ho chtějí zdiskreditovat[18] nebo zneškodnit. Na síti Facebook vznikla skupina pro zproštění Assangeova obvinění.[19]

6. prosince ohlásil Scotland Yard, že je připraven Assangeho stíhat a zavřít do vazby.[20] 7. prosince, v 9.30 místního času se Julian Assange dostavil v Londýně na dohodnutou schůzku na policejní stanici a tam byl (na švédskou žádost)[21] zatčen.[22]. Poté požádal o propuštění na kauci. Žádost byla nakonec schválena, přestože se proti ní původně švédská strana ohradila, a byl 16. prosince propuštěn a může se omezeně pohybovat na svobodě (má ovšem např. omezen pohyb v noci, musí se hlásit denně na policii apod.) [23]

Někteří američtí politici otevřeně vyzývají k dopadení, souzení nebo dokonce popravě Juliana Assangeho. Poradce kanadského premiéra, Tom Flanagan, chce, aby na něj byl spáchán letecký atentát, s tím, že „si zaslouží smrt“.[24] Neúspěšná viceprezidenstká kandidátka Sarah Palinová volá po tom, že „by měl být stíhán jako teroristé (vůdci Tálibánu nebo Al-Káidy)“.[25] a domnívá se, že je protiamerický.[26] Její stranický kolega a prezidentský kandidát z minulých voleb, Mike Huckabee, se též vyslovil pro smrt Assangeho a „toho zodpovědného za únik diplomatických depeší“ – tento skutek označil za velezradu a řekl, že „cokoli méně než poprava by bylo příliš vlídným trestem“.[27]

Dne 11. dubna 2019 byl Assange v budově ekvádorského velvyslanectví v Londýně zatčen britskou policií. Ekvádorský prezident Lenín Moreno mu odňal azyl pod podmínkou, že nebude vydán do země, kde by mu hrozil trest smrti.[28] Zároveň bylo Assangeovi odebráno občanství Ekvádoru, které mu bylo uděleno vládou této země 12. 12. 2017.[29][30]

Velká Galerie

Související odkazy

Reference

 1. HARRELL, Eben. Interview: WikiLeaks' Assange Defends Site's Mission. Parametr "periodikum" je povinný!, 27 July 2010. Dostupné online [cit. 1 December 2010].  
 2. Jeho jméno teď zná celý svět. Julian Assange se skrýval i před otcem
 3. Posel špatných a tajných zpráv Julian Assange prchá do Švédska
 4. Profile: Julian Assange, the man behind Wikileaks. Parametr "periodikum" je povinný!, 11 April 2010. Dostupné online [cit. 29 June 2010].  
 5. DREYFUS, Suelette. The Idiot Savants' Guide to Rubberhose [online]. [cit. 2010-06-16]. Dostupné online.  
 6. KHATCHADOURIAN, Raffi. No Secrets: Julian Assange's Mission for Total Transparency. The New Yorker, 7 June 2010. Dostupné online [cit. 16 June 2010].  
 7. Velký den pro občanskou novinářskou práci
 8. YATES, Daniel. Leaked Afghan files 'put civilians at risk'. Channel 4 News, 30 July 2010. Dostupné online [cit. 1 August 2010].  
 9. http://cryptome.org/0002/ja-conspiracies.pdf
 10. Julian Assange and the Computer Conspiracy; “To destroy this invisible government”
 11. http://www.interpol.int/public/data/wanted/notices/data/2010/86/2010_52486.asp
 12. John F. Burns and Alan Cowell. WikiLeaks Chief Is Put on Interpol List. Parametr "periodikum" je povinný!, 1 December 2010. Dostupné online.  
 13. 13,0 13,1 13,2 Anatomy of a Smear: WikiLeaks' Assange Wanted for "Sex by Surprise," Not Rape
 14. CODY, Edward. WikiLeaks stalled by Swedish inquiry into allegations of rape by founder Assange. Parametr "periodikum" je povinný!, 9 September 2010. Dostupné online [cit. 9 September 2010].  
 15. Swedish inquiry reopen investigations into allegations of sexual misconduct by founder Assange on third level of appeal. Parametr "periodikum" je povinný!, 10 September 2010. Dostupné online [cit. 10 September 2010].  
 16. http://www.crikey.com.au/2010/12/02/when-it-comes-to-assange-r-pe-case-the-swedes-are-making-it-up-as-they-go-along/
 17. [1]
 18. DAVIES, Caroline. WikiLeaks founder Julian Assange denies rape allegations. The Guardian, 22 August 2010. Dostupné online.  
 19. Facebook: Free Julian Assange
 20. US Embassy Cables: Scotland Yard 'have paperwork needed to arrest Julian Assange'
 21. Britové zatkli zakladatele WikiLeaks. Na policii přišel sám
 22. http://www.guardian.co.uk/news/blog/2010/dec/07/wikileaks-us-embassy-cables-live-updates
 23. UK court upholds bail for WikiLeaks' Assange [online]. Thomson Reuters, 2010-12-16, [cit. 2010-12-16]. Dostupné online.  
 24. Poradce Tom Flanagan: Zabijte Assangea !
 25. Palinová chce stíhat špičky WikiLeaks stejně jako vůdce al-Káidy
 26. Daily Mail – Hunt WikiLeaks chief down like Osama bin Laden: Sarah Palin demands Assange is treated like Al Qaeda terrorist (anglicky)
 27. Mike Huckabee calls for execution of Julian Assange
 28. Wiki-Leaks Gründer Assange in London festgenommen (Zakladatel Wikileaks Assange zatčen v Londýně). Frankfurter Allgemeine Zeitung, [2], 11. dubna 2019, aktualizováno 11:35 hod. (německy).
 29. Ecuador bürgert Julian Assange ein (Ekvádor udělil Assangeovi občanství). Der Spiegel, [3], 11. ledna 2018 (německy).
 30. Operace “Jidáš”: Ekvádorský prezident Lénin Moreno prodal Juliana Assange za více jak 4-miliardovou státní půjčku od Američany ovládaného Mezinárodního měnového fondu! Kontrakt předjednal už v roce 2017 Paul Manafort, poradce volební kampaně Donalda Trumpa! Vydání Juliana Assange bylo ze strany prezidenta Ekvádoru podmíněno vyplacením první tranše z úvěru !

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Julian Assange
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Julian Assange
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace