Black-Friday-2019-05-Multimediaexpo.png

Kišiněv

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání


Kišiněv (rumunsky Chişinău, moldavskou cyrilicí Кишинэу; rusky Кишинёв / Kišiňov; ukrajinsky Кишинів / Kyšyniv; bulharsky Кишинев / Kišinev; polsky Kiszyniów) je největší a hlavní město Moldavska. Zároveň je také průmyslovým a obchodním centrem státu. Toto město je považováno za jedno z nejzelenějších v Evropě. Nachází se ve středu země na řece Bîc. Ekonomicky je město zdaleka nejlépe prosperujícím v zemi a je rovněž jedním z hlavních průmyslových center a dopravních uzlů celého regionu. Jako nejdůležitější město Moldavska nabízí Kišiněv širokou škálu vzdělávacích institucí.

Obsah

Historie

Dnes již moderní velkoměsto Kišiněv bylo založeno v roce 1436 jako klášterní obec. Od dávných časů toto hlavní město tvořilo centrální část Moldavského knížectví. Na počátku 19. století mělo město pouhých 7000 obyvatel. V roce 1812 se stal Kišiněv i s Moldavském částí Ruského impéria. Jeho populace se rozrostla na 92.000, do roku 1900 zde již žilo 125.787 obyvatel.

Doprava

Ve městě žije okolo 800 tisíc obyvatel, z toho převážnou většinu tvoří Moldavané. Městská doprava je zde na docela kvalitní úrovni, jezdí zde autobusy, trolejbusy a linková/sběrná taxi, tzv. maršrutky, což je mikrobus pro 10 lidí, ve skutečnosti se do něj vejde mnohem více. Kišiněvská doprava je poměrně rychlá a levná a řadí se k nejlepším v zemi. Taxi bývají hlavně v centru, kde je soustředěn veškerý ruch z celého města, ovšem pro místní obyvatele je tato služba již dražší. Vnitrostátní i mezinárodní spoje zajišťuje také kišiněvské letiště, které je největší a nejmodernější v Moldavsku.

Centrum

Třída Štěpána Velikého (bulverdul Ştefan Cel Mare şi Sfânt), pojmenovaná po moldavském knížeti, dominuje centrální části města a je jedním z nejnavštěvovanějších a nejrušnějších míst ve městě. Nachází se zde většina hlavních lokalit, jako např. Moldavský parlament, prezidentský palác, sídlo vlády, hlavní katedrála, kino, hlavní banky a jiné.

Podnebí

V Kišiněvu vládne kontinentální podnebí. Průměrné denní teploty se pohybují v červenci okolo 20-21°C, v lednu kolem -2,5°C. Rekordně zde bylo však naměřeno v létě 39,4°C, v zimních měsících zde teplota rekordně klesla i k -28,4°C. Průměrné roční srážky činí 539 mm.

Panorama

Panorama města
Panorama čtvrti Rîşcani (2006)


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kišiněv
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kišiněv


Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace