Naše encyklopedie jednoznačně volí za prezidenta České republikyAndreje Babiše !!

Kodak

Z Multimediaexpo.cz

Soubor:"Prove it with a Kodak".jpg
Dokažte to s Kodakem, dívka využívá možnosti autografického systému Kodak pořídit si poznámku kdy a kde snímek vznikl
Soubor:KodakJunior620.JPG
Kodak Junior 620
Kodak-Vollenda 620
Kodak kv 260

Eastman Kodak Company je americká nadnárodní firma, specializující se na fotografické materiály a fotopříslušenství. Společnost byla populární především v době fotoaparátů používajících svitkový film. Po nástupu digitálních fotoaparátů se věnuje digitální fotografii a digitálnímu tisku. Od roku 1989 je firma držitelkou ceny Americké filmové akademie Oscar za dlouholetý přínos v oblasti rozvoje filmové technologie.

Obsah

Historie

V roce 1881 založili vynálezce George Eastman a obchodník Henry Strong firmu Eastman Dry Plate Company. Kodak byl původně název výrobku této firmy - fotoaparátu na svitkový film. Protože byl tento produkt velice úspěšný, stal se později součástí názvu firmy. Značka Kodak byla registrována 4. září 1884, firma pod názvem Eastman Kodak Company byla oficiálně založena v roce 1892. Společnost Eastman Dry Plate Company byla významným výrobcem fotoaparátů pro neprofesionální použití. George Eastman také zavedl reklamní slogan You press the button, we do the rest. - Vy stisknete tlačítko, my zařídíme zbytek. Byl to téměř doslovný popis jimi nabízené služby. Přístroj byl vybaven svitkem papíru na 100 fotografií. Lidé opravdu pouze stiskli tlačítko, poslali fotoaparát s nafoceným filmem zpět společnosti, která jim zpět zaslala fotoaparát spolu s vyvolanými fotografiemi. Ve Washingtonu v sekci přeposílání filmu na vyvolání pracovala fotografka Frances Benjamin Johnstonová, která poskytovala poradenství zákazníkům v případě rozbité kamery. V roce 1889 představila firma Kodak první celuloidový svitkový film a v roce 1896 byl vyroben 100 000 kus. V roce 1900 začala výroba fotoaparátu Kodak Brownie, který se prodával za pouhý jeden dolar (původní cena prvních fotoaparátů byla kolem 28 dolarů), byl proto velmi lehce přístupný.[1] V roce 1890 se na cestu z Evropy do Turkestánu ve stopách bývalé Hedvábné stezky vydal francouzský fotograf Paul Nadar a fotografoval navštívená místa. Po vzoru svého otce fotografoval ze vzduchu - z balónu, přičemž používal tehdy nový fotoaparát Kodak a brzy se stal zástupcem této firmy. Společnost je zaregistrována v New Jersey, ale kancelářská budova se nachází v Rochesteru v New Yorku.

Jméno Kodak

Písmeno K bylo oblíbenou literou George Eastmana. Říkal:,,Vypadá silně a je to pronikavý druh písmena." George vymyslel Kodak spolu s matkou jako přesmyčku.Říkal, že zde byly tři základní pojmy, proč vytvořili toto jméno. Má být krátké, dobře vyslovitelné, nemá se ničemu podobat a nemá být s ničím spojené.

Produkty

Spotřební inkoustové tiskárny a náplně

Kodak vstoupil do inkoustových tiskáren společně s firmou Lexmark, kdy v roce 1999 vydali ,,Kodak osobní tiskárnu pro tvorbu fotografií,, s rozlišením 1200x1200 dpi, sloty na CompactFlash a SmartMedia paměťové karty a s možností tisku bez počítače. Kodak v roce 2007 znovu vydal řadu inkoustových tiskáren, tzv. All-in-one produktů, které obsahují skener, tiskárnu a kopírku. Kodak AIO tiskárny mají výrazně snížit náklady na tisk, a to až o 50%.

Termosublimační tiskárny

Známým produktem Kodaku je zejména tzv. Printerdock. Jedná se o fototiskárnu, založenou na principu termosublimačního tisku. Tiskárna je součástí Easyshare systému a poskytuje tak možnost zvláště majitelům fotoaparátů společnosti snadný tisk fotografií laboratorní kvality v domácích podmínkách pouhým umístěním fotoaparátu na tiskárnu pomocí technologie ImageLink a jedním tlačítkem vytisknout fotografie, dobít baterii nebo přenést snímky do počítače.

Film

Kodak si do dnešní doby udržel pozici největšího dodavatele filmu jak pro amatérské, tak profesionální či filmařské použití na světě. Kodak rozšířil výrobu do dalších, fotografiím příbuzných oblastí (např. zdravotnictví) a stále pokračuje ve vedení v digitální fotografii a zobrazování, poskytující spotřební i profesionální produkty a online služby. Společnost Eastman Kodak od roku 1935 do 2009 vyráběla barevný reverzní film pod obchodní značkou kodachrom.[2] V současné době společnost vyrábí a dodává kinematografický 35mm a 16mm pod označením Kodak Vision. Někdy v roce 2004 představil Vision2 a kolem roku 2007 Vision3, který je vyhledávaným materiálem pro reklamy a mainstreamovou filmovou produkci a úspěšně konkuruje materiálům firmy Fujifilm. Vision vyrábí ve dvou hlavních citlivostech: 320D a 500T.

Fotoaparáty na film

13. ledna 2004 Kodak oznámil ukončení výroby fotoaparátů na klasický film (kromě fotoaparátů na jedno použití) v USA, Kanadě a západní Evropě. Kodak předal výrobu značce Vivitar, po následující roky 2005 a 2006.

Digitální fotorámečky

Kodak poprvé uvedl Kodak Smart Picture Frame v poslední čtvrtině roku 2000. Kodak Smart Picture Frame byl navrhnut společností Weave Innovations. Weave Innovations poskytovala vlastníkům fotorámečku službu Weave's StoryBox online photo network. Vlastníci se připojili pomocí vestavěného analogového telefonního připojení k síti StoryBox. Smart Pictute Frame byl naprogramován vždy ve 2 hodiny ráno připojit k síti a stánout nové obrázky. Další možností, jak načíst fotografie bylo možné přes port karet CompactFlash. Maloobchodní cena se tehdy pohybovala kolem 349 dolarů. V interní paměti bylo možné uchovat 36 obrázků a prodával se s šesti měsíční bezplatnou podporou služby StoryBox. Po vypršení lhůty se uživatel musel buď odpojit, nebo zaplatit poplatek 4,95 dolarů za měsíc pro dvě automatická a dvě manuální připojenní nebo 9.95 dolarů pro čtyři automatická a čtyři manuální připojení. Kodak znovu spustil výrobu fotorámečků v roce 2007 kdy představil modely s úhlopříčkou od 8 do 11 palců, s vestavěnými sloty na pamětové karty nebo s wi-fi připojením ke Kodak Gallery.

Digitální fotoaparáty

Většina dřívějších digitální fotoaparátů byla na navrhována a konstruována japonskou společností Chinon. V roce 2004 ji Kodak získal a většina techniků a designérů přešla do japonské pobočky Kodaku. V červenci 2006 Kodak oznámil, že vyrábět fotoaparáty a napomáhat v designu výrobků bude společnost Flextronics.

Literatura

  • Colin Ford, Karl Steinorth: Kulatý svět, z počátků momentky, VN MON, asi 1989 (původní vydání: Eine runde Welt. Aus den Anfängen der Schnappschußfotografie, Berlin, 1988),

Reference

  1. http://209.85.135.132/search?q=cache:1lJFE9IApYAJ:www.rvp.cz/clanek/371/1033+Richard+Leach+Maddox&cd=11&hl=cs&ct=clnk&gl=cz&lr=lang_cs
  2. Carma Wadley. Range of Color: Kodachrome Basin Lives up to Name it Got by Accident [online]. Deseret News Publishing Company, 25 June, 1999, [cit. 2009-06-01]. Dostupné online.  

Externí odkazy