Láhaur

Z Multimediaexpo.cz


Láhaur je hlavní město provincie Paňdžáb v Pákistánu. V roce 2004 byl s počtem obyvatel 5 904 000 27. největším městem světa a po Karáčí 2. největším městem v zemi. Rozloha města činí 1772 km². Průměrná nadmořská výška je 217 m. n. m.

Historie

Podle legendy je vznik města spojen s Alexandrem Makedonským a jeho koněm Bucefalem, podle níž v bitvě u Hydaspesu kůň svého pána zachránil a přestože byl sám raněný, odnesl Alexandra až do stanu. Tam Bucefalos padl mrtev k zemi. Alexandr mu uspořádal pohřeb, vybudoval hrobku a poblíž ní položil základní kámen nové osady, pojmenované Alexandria Bucefalis - dnešního Láhauru. Nejstarší zmínky v historických pramenech pocházejí ze 7. století. V roce 1398 město vyplenil Timur Chromý, ale v 16. století bylo obnoveno. Tehdy nadešel čas jeho největší slávy, kdy byly v průběhu dvou století vybudovány nejslavnější památky města včetně zahrady Šálimár.

Památky

Jistě nejslavnější památkou města je zahrada Šálimár, která je jako příklad výjimečné mughalské stavby od roku 1981 zařazena i na seznamu světového dědictví UNESCO. Založena byla roku 1641 a tvořily ji tři obdélníkové terasy, na kterých byly vodní plochy, kaskády a přes 400 fontán. Jinými významnými památkami jsou císařský palác, někdejší sídlo mughalských vládců, nebo mešita Badšahi, na jejímž nádvoří se může modlit až 60 tisíc muslimů.

Partnerská města


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Láhaur