Libochovice (zámek)

Z Multimediaexpo.cz

Celkový pohled na zámek (2017)
Celkový pohled na zámek (2006)

Libochovice je státní zámek v okresu Litoměřice zařazený na seznam národních kulturních památek České republiky.

Obsah

Historie

Zámek byl vybudován hrabětem Gundakarem z Ditrichštejna. Tento hrabě se rozhodl postavit nový a mohutný zámek. Práce byly zahájeny roku 1682 (Sedláček uvádí datum pouze přibližně "okolo roku 1683"). Dílo vedl lobkovický stavitel Antonio della Porta, jehož dílem byl mimo jiné také zámek v Roudnici nad Labem. Výsledkem byl mohutný a nepravidelný obdélník se zkosenou stranou hlavního průčelí ve směru k řece Ohři, které spočívá na mohutné podezdívce z velkých kvádrů dochovaných z původního renesančního zámku.

V roce 1787 se na zámku narodil Jan Evangelista Purkyně.

Roku 1848 se Terezie, dcera Josefa Ditrichštejna, provdala za Jana Bedřicha Herbersteina, který pak roku 1858 převzal celé panství Budyni a Libochovice, jež jeho choť získala dědictvím.

Popis zámku

Nádvoří zámku (2005)

Východní strana dvoupatrové budovy ve směru do parku má balkón se sloupy a se schodištěm, který byl však přistaven až koncem 19. století. Severní průčelí ve směru do náměstí města je zúženo gotickou kaplí. Na tomto průčelí je také zámecký portál, na vrcholu ozdobený ditrichštejnským znakem. Za pozornost stojí vnitřní vybavení. Nádvoří s parkem spojuje sala terrena, jejíž neobvyklá výzdoba pásy reliéfů s mořskými tvory a pásy s lesklými mořskými škeblemi v klenbě je nejspíš dílem italských umělců Jacoba Tencally a Giuseppa Mattoniho. Malby amorků v klenebních polích a zřícenin na zdech pocházejí z 18. století, kdy byl dokončen i největší prostor celého zámku, nazývaný Saturnův sál. V něm za pozornost stojí velký krb, jehož římsu nesou dvě figuríny černochů. Na výzdobě krbu se podílel Jan Brokoff, otec Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa. Nad krbovou římsou je štuková postava Saturna s amorky. Nejspíš jde o dílo italského z okruhu spolupracovníků Antonia Porty.

Italské štuky a mytologické i alegorické malby najdeme také v některých dalších místnostech. Jako pozornost nesmí ujít ani vzácná barokní kamna zhotovená z modrých a bílých zdobených kachlů z roku 1685 Jsou dílem drážďanského mistra Jiřího Fischera. Z dalšího vybavení patří mezi zajímavosti například kopie obrazů hornoitalského mistra Jacoba Bassana, jejichž originály bývaly patrně ozdobou vyhlášených sbírek císaře Rudolfa II. na Pražském hradě. Pocházejí z konce 17. století a jsou mistrovským dílem Christiana Schrodera, učitele slavného Petra Brandla. Na tomto zámku jsou jeho zdařilé kopie děl i dalších mistrů, Tintoretta, Tiziana, Veronese, Rubense a dalších os obností. Za pozornost stojí také gobelíny z 16. a 17. století i vzácná kamenina a čínský porcelán.Další dochované exponáty z druhé poloviny 19. století jsou památkou na pozdějšího majitele zámku Josefa Herbersteina a jeho zahraniční cesty mimo Evropu.

Zámecký park

Průhled zámeckým parkem na východní fasádu zámku

Další zajímavostí je zámecký park, založený jako francouzský roku 1683, kdy byl speciálně kvůli této práci na panství pozván zahradník Jan s příznačným jménem Tulipán. První zahradní stavbou se roku 1865 stala oranžérie. Byla využívána pro pěstování exotických rostlin. V zahradě jsou také čtyři fontány, dílo kameníka Jakuba Mitthofera z roku 1689. Jan Tulipán budoval budoval zahradu podle Portova návrhu. Základem byl květinový geometrický parter s fontánami, sochami, altánem, oranžériemi a skleníky. Na východním okraji navazovaly na park užitková zahrada a bažantnice. V užitkové zahradě na břehu řeky Ohře byla zřízena školka. Byly v ní pěstovány tvarované ovocné stromky, podle názoru některých odborníků možná jako na prvním místě v Čechách.

Externí odkazy