Fontána

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Bronzová Zpívající fontána na Pražském hradě z roku 1588

Fontána (ital. fontana, z lat. fons, pramen) je ozdobná kamenná nebo kovová kašna s tekoucí nebo stříkající vodou, často doplněná vodotryskem nebo různými umělými vodními kaskádami. Bývá zdobena figurálními motivy, plastikami, mísovitými nebo mušlovitými přepady. Nejčastější umístění bývá na frekventovaných náměstích, v zahradách a parcích, zejména zámeckých. V současnosti se fontány často doplňují různými světelnými efekty a proud vody je někdy řízen počítačem. Fontána je také prvek zahradní architektury používaný v sadovnické tvorbě.

Historie

Ve Středomoří, kde bylo i prosté zásobování vodou často velmi obtížné, představovala fontána luxus a zároveň technický div. Vyžaduje totiž tlakovou vodu a až do vynálezu vodních čerpadel to znamenalo výškový rozdíl a uzavřené vedení v trubkách. Ještě Zpívající fontána na Pražském hradě byla napájena z nádrží ve Střešovicích a ze vzdálených rybníků. Od 16. století byly ve městech zaváděny tlakové vodovody do veřejných kašen, napájené z vodárenské věže, kam se voda čerpala mlýnskými koly. Teprve se zavedením elektrických čerpadel ve 20. století bylo možné vytvářet potřebný tlak vody na místě a moderní fontány většinou pracují s uzavřeným oběhem vody.

Fontána di Trevi v Římě z let 1732–1762

Fontány a kašny bývají velkou chloubou a turistickou atrakcí některých měst, velmi známé jsou kupř. fontány v italském hlavním městě Římě či pražská Zpívající fontána či Křižíkova fontána.

Související články

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Fontána
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Fountain
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace