Black-Friday-2019-05-Multimediaexpo.png

M3 Stuart

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Lehký tank M3 Stuart
Static demonstration techniques Army Czech Republic-2018-037.JPG
Static demonstration techniques Army Czech Republic-2018-017.JPG
Americký M3 Stuart na Letné (Říjen 2018)
Základní charakteristika
Posádka 4
Délka 4,5 m
Výška 2,3 m
Šířka 2,46 m
Hmotnost 14,7 tun
Pancéřování a výzbroj
Pancéřování 13 - 51 mm mm
Hlavní zbraň Kanón ráže 37 mm
Sekundární zbraň 3x kulomet 30 - 06 Browning
Pohon a pohyb
Pohon Continental-Wright-670-9A
250 hp
Odpružení vinutými pružinami
Poměr výkonu 17,82 hp/tunu
Dojezd 120 km

M3 Stuart byl americký lehký tank, používaný během 2. světové války americkou, britskou a dalšími spojeneckými armádami.

Obsah

Vývoj

Po vypuknutí 2. světové války začala v USA rozsáhlá modernizace armády. Počátkem roku 1940 bylo rozhodnuto o výrobě nového typu, který by se odvíjel od tanku M2. Měl mít novou věž, zesílený pancíř a lépe odpružený podvozek. Vývoj trval krátce, již v červenci téhož roku byl tento nový tank přijat do služby pod označením M3.

Technické údaje

Nýtovaná korba tanku M3 vycházela z předchozího typu M2A4, byla však o několik centimetrů delší a užší. Její pancéřování bylo zesíleno až na 44 mm, což však znamenalo zvýšení hmotnosti oproti předchozímu typu. Na přední části korby se nacházela nýtovaná oválná věž s mírně zkosenou přední částí, pozdější modely měly věž svařovanou. Věž byla vybavena novým systémem zpětného nárazu, jehož konstrukce již nezasahovala před čelní kryt věže, což bylo pro typ M2A4 velmi specifické. Osazena byla kanónem M5 ráže 37 mm a s ním spřaženým kulometem M1919A4. Zbývající výzbroj tanku pak zahrnovala stejný typ kulometu. Jeden byl na zadní straně věže na protiletadlové lafetě, další byl v kulovité lafetě v přední části korby. Změnou v konstrukci prošel i podvozek. Úpravami v odpružení kol bylo docíleno vetší styčné plochy podvozku, takže se stroj v terénu dobře pohyboval. Na mnoha vozidlech, především v Africe, pak bylo zavěšení kol chráněno pancéřovými kryty. Tank byl poháněn benzinovým motorem Continental W-670-9A o výkonu 250 koňských sil. Na silnici pak stroj dosahoval maximální rychlosti 58 km/h s dojezdem kolem 120 km. Mohl být vybaven i dvojicí 95 litrových přídavných nádrží, čímž se dojezd zvyšoval.

Bojové užití

M3 Stuart v Normadii (1944)

Tank M3 se začal sériově vyrábět teprve v březnu 1941 a k prvnímu bojovému nasazení došlo v listopadu téhož roku v britské armádě, kam byl dodáván v rámci programu „Lend-Lease“ („Půjčka a pronájem“). Vozidlo použito v bojích o přístavní město Tobruk. Britští vojáci však nebyli z tohoto tanku moc nadšeni. Kritizován byl především 37mm kanón, který se proti nepřátelským cílům jevil jako příliš slabý. Na druhou stranu posádky chválily rychlost a spolehlivost, a díky tomu si tank v britské armádě vysloužil neoficiální přezdívku „Honey“ („Drahoušek“). Od léta roku 1942, kdy dostávala britská armáda nové americké střední tanky, byly Stuarty postupně stahovány z předních bojových linií a začaly být používány především jako průzkumná vozidla.

První bojové nasazení v armádě USA proběhlo v bojích o Filipíny, začátkem roku 1942. Japonci pak ukořistěné tanky používaly pod označením M3 Stuart Typ 0. Koncem roku 1942 se americká armáda vylodila v severní Africe, kde lehké tanky M3 tvořily velkou část jejich obrněných sil. Po drtivé porážce v Kasserinském průsmyku, kdy M3 čelily německým tankům PzKpfw IV a těžkým Tigerům, rozpustila americká armáda své obrněné prapory lehkých tanků a dále je používala pouze k průzkumným účelům.

Dalším odběratelem tanků M3 byl v rámci programu Lend-Lease Sovětský svaz. Ani představitelé Rudé armády nebyli z tohoto stroje nijak nadšeni kvůli slabé výzbroji a pancéřování. U sovětských tankistů nebyl Stuart oblíben kvůli benzínovému pohonu, který byl více náchylný ke vznícení. V letech 1942 - 1943 bylo do SSSR dodáno 1665 tanků M3A1, které tam sloužily do roku 1944.

V bojích v Itálii a v západní Evropě potkal tanky M3 stejný osud, jako jinde. Byla jim přisouzena vedlejší role zejména při průzkumu, protože byl na jakýkoliv německý tank slabý. Kromě USA, Velké Británie a SSSR měla během války ve své výzbroji Stuarty také Francie, Čína, země Commonwealthu, používaly je partyzánské jednotky v Jugoslávii. Po druhé světové válce bylo množství tanků M3 Stuart prodáno do různých zemí. V některých jihoamerických státech byly Stuarty série M3 ve službě ještě v 80. a 90. letech. Celkem bylo od roku 1941 vyrobeno 13 859 kusů stroje M3 a všech jeho variant, což z této série dělá nejpočetnější lehký tank druhé světové války.

Varianty tanku M3

Britský M3 (Stuart I) vyřazený během bojů v Severní Africe.

Velká Galerie !

YouTube

Stuart M3A1 / Stuart M5A1 – Tankfest 2016
Dny NATO 2017 – tank M3A1


16 x M3A1 Stuart Light Tanks Discovered in Brazil
World of Tanks – M3 Stuart (Recenze 245)


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
M3 Stuart
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
M3 Stuart
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace