V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Mariah Carey

Z Multimediaexpo.cz

Mariah Carey

Mariah Carey (* 27. března 1970) je americká popová zpěvačka, textařka, herečka a návrhářka. Se svými 215 miliony prodaných hudebních nosičů je jednou z nejprodávanějších zpěvaček světa. Také jako jedna z mála zazpívá až šest oktáv. Má celkem 17 skladeb na prvním místě v hitparádě USA Billboard Hot 100. Před ní jsou už jen Beatles. Jako jedna ze tří žen, které se živí zpěvem se umístnila na šestém místě jako nejbohatší žena v zábavním průmyslu (222 milionů USD). Za prodejnost alb získala 63x platinové ocenění.

Obsah

Dětství

Mariah se narodila operní pěvkyni s irskými kořeny Anne Patricii Hickey a leteckému inženýrovi afrovenezuelského původu Alfredovi Royovi Careymu, kteří spolu měli tři děti – nejstarší Alison, Morgana a nejmladší Mariah. Mariah své dětství neměla nejjednodušší a prožila si své. Její sestra Alison na tom byla ještě hůř, měla totiž nejtmavší pleť. V té době se smíšeným manželstvím nepřálo, o takových rodinách panovaly různé zvěsti. Sousedi jim dokonce otrávili psa. Tlak okolí byl tak silný, že se oba rodiče rozhodli rozvést. Mariah rozvod nesla těžce a zůstala s maminkou. Ta ji ve zpívání podporovala. Když byla Mariah starší, věnovala se jen zpěvu, po večerech nahrávala s kapelou, a když ráno usedla do školní lavice, usínala. Jednou při hodině matematiky se jí učitelka ptala, co chce v životě dělat. Mariah prostě odpověděla: „Zpívat.“ Její sen se začal plnit a všechno to připomíná pohádku o Popelce.

Objev

V roce 1988 se Mariah setkala s manažerem Columbia Music Tommy Mottolou na jedné párty, kde byl Starr, který Mottolovi předal demo nahrávku Mariah. Mottola si pásku přehrál v autě ihned, jakmile opustil večírek a byl velmi zaujatý tím, co slyšel. Proto se rozhodl urychleně vrátit a Mariah najít, ale ona odešla. Mottola jí sledoval a dal jí smlouvu k podepsání.

V roce 1990 vyšlo Mariah Carey stejnojmenné debutové album. Album se drželo několik týdnu na prvních místech v USA Top 200 Billboard. Odměna se dostavila brzo v podobě dvou cen Grammy. Za “nejlepšího nového umělce” a “nejlepší ženský popový hlasový výkon” (skladba Vision of Love). Prodejnost alba byla velmi dobrá a mnohé překvapila - 18 milionů. Album bylo dokonce 9x platinové. O rok později Mariah vydává své druhé studiové album Emotions. Z tohoto alba pochází velké hity jako třeba Emotions, nebo Make It Happen, úspěch se opakoval. Píše se rok 1992 a Mariah vydává EP MTV Unplugged, které zachycuje její živé vystoupení v tomto pořadu. Jedná se o jedno z nejprodávanějších alb, které vyšlo na základě tohoto vysílání.

Celosvětový úspěch

V roce 1993 se Mariah rozhodla udělat ve svém životě velkou změnu - vdát se za Tommyho Mottolu, muže, kterému patřila nahrávací společnost, u níž Mariah nahrávala své CD.

Ještě před Vánoci tohoto roku vychází její nejúspěšnější album Music Box, jedno z nejprodávanějších alb v historii vůbec. Album, kterého se prodalo po celém světe asi 26 milionů kusů. Mariah je všude, všichni o ní mají zájem. Za masivním úspěchem alba stojí hned několik hitů, např. Hero, Anytime You Need a Friend nebo Without You. Album se zárověn považuje za jedno z nejlepších alb natočeních v 90. letech. Všichni čekají, jak se bude slibná kariéra Mariah, která je již teď slavná po celém světě, vyvíjet. Všechny překvapila vydáním vánočního alba roku 1994. Album Merry Christmas, které doprovázel legendární hit All I Want For Christmas Is You se stalo vůbec nejprodávanějším vánočním albem všech dob, a All I Want For Christmas Is You je každoročně v období Vánoc nejstahovanější skladba na mobily.

Píše se rok 1995 a Mariah konečně vydává další řadové album s jménem Daydream. Je to neuvěřitelné, ale prodejnost skoro dosáhla Music Boxu, Daydream se prodalo závratných 25 milionů kusů. Mariah je stále slavnější a žádanější, z toho důvodu dochází v manželství k častým hádkám.

Změna stylu a osamostatnění

V roce 1996 Mariah odchází od Mottoly, prý ji fyzicky napadal a jeho záchvaty vzteku se nedaly vydržet. Mariah dokonce jednou prohlásila:" Když jsem se v roce 1993 vdávala za dnes už bývalého manžela Tommyho, vážně jsem si myslela, že je to navěky. Někdo mi tehdy měl dát pěstí,abych se probrala!

Mariah se ponořila do nahravání nového alba Butterfly, které vychází v roce 1997. Na albu se objevuje vliv hip-hopu a RnB, které Mariah tak milovala. Album se drželo několik týdnů v těch nejlepších umístněních po celém světě a prodalo se ho okolo 17 milionů kusů. Mariah natáčí jeden ze svých nejemotivějších videoklipů Butterfly. Mariah tam pobíhá po louce jen v lehkých šatech a jezdí na koních.

Psychické zhroucení a film Glitter

V roce 2001 Mariah podepisuje jednu z nejlukrativnějších smluv v celém hudebním průmyslu. Po odchodu ze Sony Music jí Virgin nabízí spolupráci, po dvouleté pauze od vydání alba Rainbow se má jednat o jeden z nejúspěšnějších comebacků v historii.

Točí se dokoce i autobiografický film Glitter (v České republice vyšlo pod názvem Stát se hvězdou). K němu má vyjít stejnojmenné album, které má sloužit jako soundtrack k filmu. Album mělo být ve stylu 80.let a písničky měly skvělý zvuk. Bohužel vydání alba bylo naplánováno hodně špatně, album vyšlo 20. září 2001, singl vyšel dokonce 11. září 2001. V ten den se stal jeden z nejhroznějších teroristických útoků a lidé neměli čas ani pomyšlení chodit na film, který kritici jednomyslně smetli, a Mariah označili hned po Madonně za nejhorší herečku.

Na propagaci CD Mariah vydávala spoustu energie, spala dokonce jen tři hodiny denně. K tomu se jí rozpadl krásný vztah s mužem, s nímž plánovala rodinu. Na soukromých problémech Mariah se také promítne bulvár, který si vymýšlí jednu lež za druhou (např. její pokus o sebevraždu, její manýry). Mariah se ocitá v psychiatrické léčebně. Alba Glitter se celosvětově prodalo 7 milionů kusů a Virgin, které očekávalo prodejnost Music Boxu, dalo Mariah pohádkové odstupné. Sony Music využívá situace a vydává 2CD Greatest Hits. To se ale úspěchu neteší a úspěch se objevuje až v roce 2005, kdy vyjde v re-edici.

Comeback ve velké stylu

V roce 2005 vychází dlouho očekávané album The Emancipation Of Mimi. Hned první singl Its Like That zaznamenává úspěch po celém světě. Album se hned po uvedení do obchodů dostává na první místo. Další úspěch přichází s druhým singlem We Belong Together. Tato skladba, která se řadí mezi nejúspěšnější skladby od Mariah Carey, hned vyšplhala v USA na první místo a zůstala tam dokonce 16.týdnů ! Mariah tam v počtu písniček na prvním místě porazila Elvise Presleyho, před ní jsou už jen Beatles (21 písniček na prvím místě). Mezitím, co se singl We Belong Together drží na první příčce, vychází další singl Shake It Off. Singl vyšplhal na druhé místo a Mariah se zařadila mezi hrstku umělců, kterým se podařilo mít dva singly v nejlepší trojce. Díky velmi dobré propagaci alba Island Records si album vede pořád dobře. Do dnešního dne se ho prodalo okolo 10 milionů kusů a stalo se nejprodávanějším albem roku 2005. V roce 2006 vychází re-edice obohacená o nové písničky a DVD s klipy. Singl Don't Forget About Us se v USA opět dočkal první příčky. Na Mariah se hrnou nominace a výhry. Dokonce získala osm nominací na ceny Grammy, získala nakonec tři. Nutno připomenout, že zlatý gramofonek si odnesla před 16 lety. Mariah a jejímu týmu se podařilo něco neskutečného - vrátili Mariah tam, kam patří - na výsluní.

Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Diskografie

Album Rok Pozice (USA) Celosvětový prodej
Mariah Carey 1990 #1 17 mil.
Emotions 1991 #4 12.5 mil
MTV Unplugged 1992 #3 9 mil
Music Box 1993 #1 28 mil
Merry Christmas 1994 #3 16 mil.
Daydream 1995 #1 25 mil.
Butterfly 1997 #1 14 mil.
#1's 1998 #4 15 mil.
Rainbow 1999 #2 10 mil.
Glitter 2001 #7 3.5 mil.
Greatest Hits 2001 #52 3 mil.
Charmbracelet 2002 #3 2.5 mil.
The Remixes 2003 #26 1 mil.
The Emancipation of Mimi 2005 #1 10 mil.

Neoficiální CD

Album Rok Pozice (USA) Celosvětový prodej
Mariah Carey In Conversation 1997 #- -
The Mariah Carey Story 1999 #- -
Maximum Mariah Carey 2005 #- -

Filmografie

Fantasy: Live at Medison ......comming soon

Mariah Carey a její NEJ

  • Nejprodávanější vánoční album na světě
  • Jako sólový umělec má nejvíce singlů na 1#
  • Jako jedinému umělci na světě se podařilo dostat do prestižních hitparád na první a zároveň druhé místo - We Belong Together >>1#<< a Shake It off >>2#<<

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Mariah Carey
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Mariah Carey