Martinus J. G. Veltman

Z Multimediaexpo.cz


Martinus Justinus Godefriedus Veltman (* 27. června 1931) je nizozemský teoretický fyzik. Spolu se svým bývalým studentem Gerardusem 't Hooftem získal roku 1999 Nobelovu cenu za fyziku „za objasnění kvantové struktury elektroslabých interakcí“.

Obsah

Biografie

Narodil se ve Waalwijku v Nizozemsku. V roce 1948 začal studovat matematiku a fyziku na Utrecht University. Roku 1963 získal doktorský titul v teoretické fyzice a v roce 1966 se stal profesorem na Utrecht University.

V letech 1963/64 strávených v SLAC National Accelerator Laboratory vytvořil počítačový program Schoonschip pro symbolické výpočty, který je považován za první počítačový algebraický systém.

V roce 1971, kdy Gerardus 't Hooft pod jeho vedením dokončoval svůj doktorský titul, zjistili, že kalibrační teorie jsou renormalizovatelné.[1][2].

V roce 1891 odešel z Utrecht University na University of Michigan, protože ho zklamalo, že většina zásluh za dizertační práci byla přidělena 't Hooftovi. Přitom cítil, že většinu přípravných prací udělal on.[3] Nakonec ale dostali Nobelovu cenu v roce 1999 oba dva.

V současnosti je emeritním profesorem na University of Michigan. Na jeho počest byl po něm pojmenován asteroid 9492 Veltman.

V roce 2003 vydal knihu o fyzice částic s názvem Facts and Mysteries in Elementary Particle Physics určenou pro širší publikum.

Bibliografie

Reference

  1. G. 't Hooft and M. Veltman. Regularization and Renormalization of Gauge Fields. Nuclear Physics B, 1972, roč. 44, s. 189–219.  
  2. Regularization and Renormalization of Gauge Fields by t'Hooft and Veltman (PDF)
  3. Martinus J. G. Veltman

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Martinus Veltman