Milan Stanislav Ďurica

Z Multimediaexpo.cz

Prof. Milan Stanislav Ďurica, SDB (* 13. srpna 1925, Krivany) je slovenský historik, publicista, překladatel a římskokatolický kněz žijící do roku 1998 v Itálii. Zaměřuje se zejména na slovenské dějiny.

Život

Milan Stanislav Ďurica studoval v Turíně, Ženevě, Lovani a postgraduální studium absolvoval ve Vídni, Padově, Bonnu a Kolíně nad Rýnem. Teologickou disertaci psal o turínském plátně, habilitaci v oboru politických věd získal v Padově. V roce 1956 se stal profesorem teologie na Salesiánské vysoké škole teologické v Abano Terme, v roce 1967 profesorem politických a ústavních dějin východoevropských států a nějakou dubu vyučoval i slovenštinu na Padovské univerzitě. Byl spoluzakladatelem a generálním tajemníkem Ústredia slovenských katolíckych študentov a intelektuálov (ÚSKI), členem předsednictva a posléze předsedou Slovenského ústavu v Římě (SÚR) a redaktorem jeho ročenky Slovak Studies. V souvislosti s přípravami a průběhem Druhého vatikánského koncilu byl odborným poradcem (peritus) papežské komise pro disciplínu kléru a laiků. V roce 1969 založil středisko východoevropských studií (Centro di studi sull'Europa orientale). Založil a redigoval ročenku Institutu slovanské filologie při Univerzitě v Padově, Il Mondo Slavo. Byl spoluautorem několika encyklopedií. Je výborným znalcem západních archivů a knihoven. V roce 1995 obdžel od italského prezidenta vysoké vyznamenání „Za zásluhy Italské republiky“. Na Vánoce roku 1997 úplně ztratil sluch, odešel do důchodu a v roce 1998 se vrátil na Slovensko. Od roku 1993 působí jako profesor církevních dějin na Cyrilo-metodějské bohoslovecké fakultě UK v Bratislavě. Na Slovensku se zasadil o založení Slovenského historického ústavu v Římě a Ústavu dějin křesťanství (1996).

Dejiny Slovenska a Slovákov

V roce 1995 vydal komentovanou chronologii slovenských dějin Dejiny Slovenska a Slovákov, jejíž druhé vydání bylo v roce 1996 z iniciativy tehdejší ministryně školství Evy Slavkovské distribuováno jako učební pomůcka pro slovenské školy. Distribuce knihy byla částečně financována z fondů EU. Na počátku roku 1997 se ke knize postavili výrazně kriticky někteří pracovníci Historického ústavu Slovenské akademie věd. Vzhledem k spolufinancování z peněz Evropské unie se kauza dostala na mezinárodní úroveň ministerstvo školství bylo pod tlakem EU donuceno v červenci 1997 nedoporučit knihu používat jako učební pomůcku ve školách. 24. září 1997 zorganizovala Křesťansko-sociální unie (KSÚ) tiskovou konferenci na obranu Ďuricovi knihy, kde její odpůrce označilo za marxisty a čechoslovakisty. Ďurica v knize Priblížiť sa k pravde uvedl odborné argumenty ve prospěch své knihy. Kniha ve od té doby na Slovensku dočkala pro dobrý odbyt dalších vydání.

Dílo

Podle Jubilejního sborníku na počest Milana S. Ďuricy Ďurica napsal asi 1700 bibliografických jednotek. Krom toho se věnuje překladům do slovenštiny a italštiny. Známá díla:

  • La Slovacchia a le sue relazioni politiche con la Germania 1938 - 1945. Vol I. (Padova 1964; pozri hore)
  • Die Slowakei in der Märzkrise 1939 (1964)
  • Dr. Jozef Tiso and the Jewish Problem in Slovakia (1957)
  • Dejiny Slovenska a Slovákov (Slov. ped. nakladateľstvo Brat. 1995)
  • Priblížiť sa k pravde (Bratislava 1997)
  • Milan Rastislav Štefánik vo svetle talianskych dokumentov (THB 1998)
  • Jozef Tiso (1887-1947), Životopisný profil. (Lúč, Bratislava, 2006)