Mozilla Firefox

Z Multimediaexpo.cz

Mozilla Firefox 11.0
Mozilla Firefox 3.6.28
Mozilla Firefox 3.6.17

Mozilla Firefox je svobodný multiplatformní webový prohlížeč vyvíjený Mozilla Corporation, která je dceřinou společností nadace Mozilla Foundation, a stovkami dobrovolníků. První finální verze 1.0 byla vydána i v češtině 9. listopadu 2004 za velkého zájmu uživatelů i médií a stala se jedním z nejpoužívanějších programů s otevřeným kódem. Kromě oficiálně podporovaných platforem, kterými jsou Microsoft Windows, Linux a Mac OS X, je Firefox dostupný i pro FreeBSD, OS/2, RISC OS, SkyOS či BeOS. V září 2009 činil celosvětový tržní podíl Firefoxu 23,75 % [2].

Záměrem původního tvůrce, Mozilla Foundation, bylo vytvořit malý, rychlý, jednoduchý a vysoce rozšiřitelný webový prohlížeč vedle stávajícího velkého balíku internetového softwaru Mozilla Suite. Firefox je nyní společně s e-mailovým klientem Mozilla Thunderbird nejdůležitějším projektem Mozilla Corporation.

Obsah

Historie

Projekt samostatného webového prohlížeče z balíku Mozilla Suite nastartovali jako experiment Dave Hyatt a Blake Ross. Ti byli frustrováni situací okolo Mozilla Suite a chtěli vytvořit malý a jednoduchý - uživatelsky přívětivý - webový prohlížeč, který bude vyvíjet úzká skupina lidí. Jeho první verze (0.1), ještě pod jménem Phoenix, byla vydána 23. září 2002. Do konce roku pak v rychlém sledu následovaly verze 0.2 až 0.5.

Poté došlo k nucenému přejmenování z důvodů kolize s ochrannou známkou Phoenix (amerického výrobce systémů BIOS). Bohužel nebylo zvoleno vhodně a nový název, Mozilla Firebird, kolidoval jménem s databázovým serverem Firebird, za což se vývojářům dostalo oprávněné kritiky. Od verze 0.8 je produkt vydáván pod názvem Mozilla Firefox.

Přestože produkt ještě nebyl ve finální verzi, používalo jej v té době pro každodenní práci již velké množství uživatelů.

Aktuální verze 3.0 byla vydána 17. června 2008; obsahuje novou verzi 1.9 renderovacího jádra Gecko, změny využívající grafickou knihovnu Cairo a mnoho dalších novinek.

Na první den po zveřejnění byl vyhlášen pokus o zápis do Guinnessovy knihy rekordů za největší množství stažených kopií softwaru – Spread Firefox – Download Day 2008.

Funkce a popularita

Mezi populární vlastnosti Firefoxu patří blokování pop-up (vyskakovacích) oken, tzv. prohlížení v panelech (tabbed browsing) několika stránek ve stejném okně prohlížeče a systém rozšiřování pomocí speciálních modulů, které obsahují doplňující funkce, případně upravují chování prohlížeče. Poslední verze Firefoxu přímo zobrazují vektorovou grafiku ve formátu SVG. Ačkoliv některé podobné vlastnosti byly dříve obsaženy i v jiných prohlížečích (jako Mozilla Suite a Opera), Firefox je první, který si vydobyl širší uživatelskou oblibu. Záměrem tvůrců Firefoxu bylo obsazení 10 % trhu s prohlížeči do konce roku 2005 na úkor v současnosti nejrozšířenějšího Microsoft Internet Exploreru. V současnosti podíl Firefoxu v Evropě již přesahuje 28 % (ve Finsku dokonce rekordních 45,4 %) [3].

Firefox přitahuje pozornost jako alternativa k Internet Exploreru také proto, že Explorer se ocitl pod palbou kritiky kvůli bezpečnostním problémům, nedodržování webových standardů, využívání potenciálně nebezpečných komponent ActiveX, náchylnosti k nákaze spyware a malware a absenci mnoha funkcí, které zastánci Firefoxu i řady dalších alternativních prohlížečů považují za užitečné. Na druhou stranu je potřeba zdůraznit, že ani používání Firefoxu není všelékem na problémy s bezpečností; i v něm již bylo objeveno (a opraveno) množství chyb, z nichž několik bylo kritických. Zodpovědnost za bezpečnost systému je vždy na uživateli, k čemuž mu ovšem Firefox dává poměrně dobrý výchozí bod. Poslední verze Microsoft Internet Exploreru též opravila řadu chyb, které mu byly vytýkány příznivci Firefoxu.

Název

Původní jméno projektu bylo Phoenix a krátkou dobu také Mozilla Firebird. Poprvé bylo jméno změněno kvůli konfliktu s obchodní značkou výrobce BIOSu, firmou Phoenix Technologies, podruhé proto, že název Firebird nesl jiný open-source projekt vyvíjející relační databáze. Firefox anglicky doslova znamená ohnivá liška. Vývojáři název nějakou dobu vydávali za překlad údajného čínského označení pandy červené (Ailurus fulgens) na základě informace, jejíž původ lze vystopovat k wellingtonské ZOO; o správný překlad se tak v českém prostředí občas vedou flamewary. Jako výraz podpory projektu také česká skupina CZilla v pražské ZOO Pandu červenou adoptovala [4].

Rozšíření

Velkou výhodou Firefoxu je, že umožňuje velice snadno stáhnout doplňky, které nejsou v základní instalaci Firefoxu. Ke stažení jsou stovky doplňků, které uživateli usnadní práci s internetem. Užitečným doplňkem je například Adblock, který dokáže blokovat reklamní bannery na internetu. Množství doplňků je díky české komunitě lokalizováno (přehled lokalizovaných rozšíření pro Firefox). Spousty doplňků lze nainstalovat ze stránek Mozilla. [5]

Například pro snadnější užívání a editaci Multimediaexpo.cz existuje rozšíření Wikipedia Extension [6].

Licence

Častým omylem je tvrzení, že Firefox je šířen pod volnou licencí. Pod trojlicencí MPL/GPL/LGPL jsou totiž šířeny pouze zdrojové kódy aplikace a nikoliv Firefox jako zkompilovaná verze. Ta je šířena pod standardní EULA, která uživateli znemožňuje modifikaci a následnou distribuci modifikovaného díla pod stejným názvem. Logo Firefoxu je ochrannou známkou, takže s ním nesmí být volně nakládáno. Mozilla Foundation, která spravuje ochranné známky Firefoxu, umožňuje používat toto logo pouze pro propagační účely.

Přehled verzí

Verze Datum vydání Kódové označení Gecko
1.0 9. listopad 2004 Phoenix 1.7
1.5 29. listopad 2005 Deer Park 1.8
2.0 24. října 2006 Bon Echo 1.8.1
3.0 17. června 2008 Gran Paradiso 1.9
3.5 30. června 2009 Shiretoko 1.9.1
3.6 21. ledna 2010 Namoroka 1.9.2
4.0 22. březen 2011[1] Tumucumaque[2] 2.0
5.0 21. června 2011 5.0
6.0 16. srpna 2011 6.0
7.0 27. září 2011[3] 7.0
8.0 8. listopadu 2011 8.0
9.0 20. prosince 2011 9.0
10.0 31. ledna 2012 10.0
11.0 13. března 2012 11.0
12.0 24. dubna 2012 12.0
13.0 5. června 2012 13.0
14.0 17. července 2012 14.0
15.0 28. srpna 2012 15.0

Související články

  • Flock – webový prohlížeč založený na Firefoxu
  • IceWeasel – svobodná odnož webového prohlížeče Mozilla Firefox
  • Mozilla Corporation – organizace, která vyvíjí Mozilla Firefox
  • Mozilla Foundation – nadace, která spravuje projekt Mozilla.org
  • Mozilla Thunderbird – e-mailový klient vyvíjený Mozilla Corporation
  • SeaMonkey – balík webových aplikací vyvíjený Mozilla Corporation
  • Internet Explorer – konkurenční internetový prohlížeč od Microsoftu

Reference

  1. [1]
  2. Firefox na MozillaWiki (anglicky)
  3. Features/Release Tracking na MozillaWiki (anglicky)

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Mozilla Firefox