Nápověda:Váš první článek

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání

Vítejte v Multimediaexpo.cz ! Tato stránka by Vám měla sdělit několik důležitých informací, které byste měli vědět ještě před tím, než začnete vytvářet svůj první encyklopedický článek:

 1. Buďte odvážní.
 2. Ale nevyrábějte stránky o sobě, reklamu nebo soukromé eseje.
 3. A dávejte si pozor na kopírování cizích děl, kontroverzní texty a extrémně krátké články.

Obsah

Buďte odvážní

 • Chceme, aby nováčci psali do Multimediaexpo.cz nové články. Nebojte se, že budete dělat chyby; chyby se dají opravit. Pokud si svým článkem nejste jisti, nemusíte mít strach. Vězte, že váš článek bude upravován, a pokud by si snad ostatní Redaktoři mysleli, že článek zásadním způsobem porušuje pravidla, může být dokonce smazán. Ale Redaktoři raději upravují a vylepšují články a jen zřídka je mažou, takže se nestyďte a připojte se k tvorbě Otevřené encyklopedie.

Ale nevyrábějte prosím

 • Stránky o sobě – pokud jste tak důležitá osobnost, že si článek v encyklopedii zasloužíte, někdo jiný ho určitě vytvoří. Vytvoření encyklopedické stránky o kamarádech se může zdát jako hezké překvapení či vtipný žert, ale podobné články budou téměř určitě smazány, protože patří mezi propagační články. Tento bod se však rozhodně netýká Vaší uživatelské stránky, na kterou má každý registrovaný redaktor automatický nárok.
 • Reklamní stránky – nepokoušejte se propagovat svůj produkt či podnikání v naší klasické encyklopedii. Firemním a dalším reklamním článkům je vyhrazen pouze placený…Katalog firem a prezentací. Do klasických článků vkládejte externí odkazy na komerční stránky, jen pokud by i cizí čtenář měl dojem, že do článku patří. Do encyklopedie jistě patří články o důležitých firmách jako TV Nova či Czechoslovak Models, ale pokud píšete článek o nějakém významném předmětu, události či osobnosti, musíte ho psát z nezaujatého pohledu.
 • Osobní eseje a původní výzkum – Multimediaexpo.cz se snaží mapovat existující lidské vědění, v oblasti multimédií a rozhodně neslouží jako fórum pro publikaci nového výzkumu. Nevyrábějte články, které představují Vaše originální teorie, názory či myšlenky.
 • Články obsahující pouze externí odkaz – články by měly mít nějaký obsah a ne pouze odkazovat na jiný server.

Na co si dát pozor

 • Kopírování cízí práce – neporušujte autorská práva. Cizí práci můžete kopírovat pouze pokud jste si jisti, že je to volné dílo, ale i u takového díla byste měli uvést zdroj. Uvědomte si však, že drtivá většina webových stránek nejsou volná díla. Pokud použijete cizí práci s tím, že věříte, že se jedná o volné dílo, napište, odkud pochází a na diskusní stránce popište důvody, proč věříte, že je to volné dílo (např. „Bylo publikováno v roce 1901…“) Pokud zákonným způsobem (např. citací) využíváte cizí chráněné dílo, zdůvodněte to na diskusní stránce.
 • Kontroverzní a zaujaté texty – netvořte články, které obhajují jeden konkrétní úhel pohledu na multimédia, sport nebo cokoli jiného. Před tím, než se budete zabývat články na podobná témata, byste měli pochopit pravidlo neutrálního hlediska.
 • Extrémně krátké články – pokuste se místo jedné věty, která pouze definuje daný pojem, napsat alespoň stručný odstavec, který o tématu něco říká. Krátké články (nazývané „pahýly“) jsou vítány, ale měly by být takové, aby umožňovaly dalším Redaktorům téma rozšiřovat. Pokud nemáte dostatek materiálu k tomu, abyste napsali rozumný pahýl, možná byste ani neměli zakládat článek.

Jak tedy nejlépe začít

Každý má chuť pochlubit se vlastním článkem. Takový článek však na Multimediaexpo.cz neexistuje, s vyjímkou komerčního Katalogu, autorem jste, ať již článek založíte nebo doplníte. A pokud začnete hned od počátku se zakládáním nových článků, zvolíte tu obtížnější cestu, kterou proto nedoporučujeme, a navíc to může vést k tomu, že řada Vašich kolegů bude mít s takovýmito články spoustu další práce.

Pokuste se napřed rozšiřovat a vylepšovat jiné články, zejména pak krátké pahýly. Tím nejen velmi pomůžete našemu serveru, ale nejlépe se naučíte editovat, formátovat, a hlavně si přisvojíte encyklopedistický styl. Po několika zkušenostech pak jistě budete schopni založit nový, již velmi dobrý článek.

Drobné rady

 • Články pište z neutrálního hlediska, nestranně, bez subjektivního odsuzování nebo obdivu.
 • Nepoužívejte cizí články, na které se vztahuje copyright. Mohli byste tím projekt české encyklopedie poškodit. Pokud čerpáte z literatury, ze získaných informací formulujte vlastní text.
 • Články musí mít encyklopedický charakter, objektivní, informativní. Nemá to být osobní vyznání, průzkum či vyprávění.
 • Doporučuje se v prvním odstavci uvést základní stručné informace, charakterizující příslušné téma, a teprve v dalších odstavcích rozvádět podrobnosti, přehledy, odkazy.
 • Články by neměly být zbytečně dlouhé. Pokud popisujete např. pamětihodnosti města, je vhodné každé památce věnovat samostatný článek a v článku o městě udělat odkazy.
 • Stručný článek na určité téma je lepší než žádný článek. Obvykle ostatní spolupracovníci dodají další informace.
 • Pište o všech námětech, které v encyklopediích bývají a které spadají do oblasti Vašich zájmů.

Podívejte se také na