Naumburg

Z Multimediaexpo.cz


Naumburg je historické město v Německu, spolková země Sasko-Anhaltsko, asi 40 km jihozápadně od Lipska a 40 km jižně od Halle. Leží v údolí řeky Sály na železniční trati z Lipska do Weimaru, má asi 29 tisíc obyvatel a jeho zdaleka nejslavnější stavbou je dóm v Naumburgu.

Obsah

Dějiny

Dóm v Naumburgu
(celkový pohled)

Osada se poprvé připomíná jako „nový hrad“ (Newe Burg) míšeňských markrabí v roku 1012, roku 1028 zde bylo zřízeno biskupství a roku 1144 se Naumburg poprvé připomíná jako město. Leželo na významné obchodní cestě (via regia) a už roku 1278 se připomínají naumburské výroční trhy, které až po roce 1500 zastínilo Lipsko. Roku 1432 oblehli Naumburg husité pod velením Prokopa Holého, ale podle pověsti jej nezničili, protože jim vyšel naproti průvod dětí s květinami. Tuto událost dodnes připomíná slavnost na konci června.

Hraběnka Uta

Až do reformace byl Naumburg biskupské město, od 16. století připadl saským kurfiřtům a králům a byl do počátku 18. století sídlem „sekundogenitury“, mladších bratrů panovníka. Po pádu Napoleonově připadl Naumburg roku 1815 k Prusku a roku 1846 získal první železniční připojení na dráze HalleErfurt. Roku 1892 byla uvedena do provozu parní tramvaj, od roku 1907 elektrická, která jezdí dodnes. Za druhé světové války bylo město jen zčásti poškozeno a 14. dubna 1945 osvobozeno Američany. V rámci dohod však připadlo Durynsko do východní zóny a 2. června 1945 přišla do města sovětská armáda, která zde měla významnou posádku až do roku 1991. Od roku 1994 je Naumburg sídlem okresních úřadů okresu Burgenland, k němuž patří i města Zeitz a Nebra.

Pamětihodnosti

Kostel sv. Václava
  • Dóm svatých Petra a Pavla, až do reformace katedrála naumburského biskupství, stojí na místě starší románské basiliky z let 1036 - 1044, z níž se zachovala pouze krypta. V letech 1210 - 1242 byla postavena východní část současného chrámu a v letech 1250 - 1260 západní chór už v raně gotickém slohu. Tuto část stavby, oddělenou velkolepým lettnerem, zřejmě vedl stavitel, který předtím pracoval na francouzských katedrálách a vyzdobil ji sochami, jež patří k vrcholům středověkého sochařství. Sochy zakladatelských párů, míšeňských hrabat Ekkeharta II. a Hermanna s manželkami Utou a Reglindis jsou jedny z prvních živých portrétů středověku.
  • Městský kostel svatého Václava z let 1417 - 1523, pozdně gotická halová stavba s mohutnou věží, která sloužila i jako městská hláska. V kostele jsou Hildebrandtovy barokní varhany, které za město roku 1746 přejímal Johann Sebastian Bach.
  • Renesanční radnice z let 1517 - 1528 na náměstí vedle kostela, dodnes sídlo městského úřadu.
  • Marientor (Mariánská brána) je jediný významnější zbytek pozdně středověkého opevnění.
  • Městské muzeum v renesančním domě Hohe Lilie s typickým vysokým štítem a románským stavebním jádrem.
  • Měšťanské domy ze 16. - 18. století.
Naumburg
(Mariánská brána)

Související články

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Naumburg