Lipsko

Z Multimediaexpo.cz


Lipsko (německy zvuk Leipzig) město s postavením městského okresu (Kreisfreie Stadt) na severozápadě německé spolkové země Svobodný stát Sasko, zároveň největší město Saska a centrum stejnojmenného vládního obvodu. Má asi 510 000 obyvatel a leží na soutoku několika řek.

Obsah

Historie

Název Lipsko skutečně pochází z názvu lípa, město bylo založeno slovanskými osadníky již v roce 1015 jako tržiště. Už v roce 1165 bylo povýšeno na město a místní trhy se staly významnou událostí. Na začátku 15. století, v roce 1409, byla německými mistry, kteří krátce předtím odešli z pražské Karlovy univerzity (Dekret kutnohorský), založena Lipská univerzita, díky níž se zvětšil význam města natolik, že se začala rychle rozvíjet řemesla a později i průmysl. U Lipska byla ve dnech 16.19. října 1813 svedena největší bitva napoleonských válek, tzv. Bitva národů, v níž protifrancouzská koalice dosáhla rozhodujícího vítězství. Mezi Lipskem a Drážďany byla také otevřena první německá železniční trať, nedlouho potom se město stalo železničním dopravním uzlem. Ve 20. letech 20. století narůstal rychle počet obyvatel, a to až nad 500 000, lidé se sestěhovávali z venkova za vidinou lepšího života ve městě. Za nacistické vlády město zažilo tzv. Křišťálovou noc, kdy byly vypáleny synagogy a pobiti Židé. Křišťálová noc se stala velkou manifestací síly, moci a hrůzy NSDAP. Ke konci války bylo město z velké části zničeno spojeneckým bombardováním, obsadila ho americká armáda, která ho předala pod správu Rudé armády. Po vyhlášení NDR začala mohutná přestavba města podle socialistického stylu, byla vybudována velká sídliště i nové průmyslové podniky. Lipsko se mělo stát „perlou Německa“. Ke konci existence Východního Německa, v roce 1988 a 1989 se konaly ve městě velké demonstrace proti SED, německé komunistické straně. Po pádu berlínské zdi a znovusjednocení Německa dostalo město velkou podporu ze západu, což přispělo k proměně z šedivého socialistického města v jedno z nejmodernějších měst v bývalém Východním Německu. V Lipsku se mj. usadily automobilky Porsche a BMW.

Kultura a památky

Vzhledem k zničení města během dvou světových válek je v Lipsku, jako téměř ve všech velkých německých městech, poměrně málo historických budov. Protože Lipsko bylo vždy město hudby – v 18. století zde působil J. S. Bach – má několik operních domů. Také je zde zoologická zahrada. Lipsko má pověst tradičního veletržního města, nejvýznamnější akcí, pořádanou na nově postaveném (1996) výstavišti je Lipský knižní veletrh.

Doprava

Slavné osobnosti spjaté s Lipskem

  • Gottfried Wilhelm Leibniz, německý filosof, historik, právník, vědec, diplomat a matematik se narodil v Lipsku v roce 1646
  • Johann Sebastian Bach, německý hudební skladatel, v Lipsku působil jako kantor chrámového sboru
  • Richard Wagner, hudební skladatel, se narodil v Lipsku v roce 1813
  • Karl Liebknecht, politik (socialista) se narodil v Lipsku v roce 1871
  • Felix Mendelssohn-Bartholdy zemřel v Lipsku v roce 1847, byl jedním z nejvýznamnějších německých romantických skladatelů
  • Werner Heisenberg, fyzik a nositel Nobelovy ceny pracoval na universitě v Lipsku
  • Friedrich Schiller, německý básník a dramatik v Lipsku žil a složil tu i svou slavnou báseň „Óda na radost“ (její pozdější zhudebnění od L. van Beethovena se stalo hymnou EU)
  • Johann Wolfgang Goethe, německý spisovatel v Lipsku studoval a situoval sem i děj své veršované tragédie „Faust“
  • Angela Merkelová, současná kancléřka SRN studovala na zdejší univerzitě

Bill a Tom Kaulitz, dvojčata ze současně nejpopulárnější německé skupiny Tokio Hotel se narodili v roce 1989 v Lipsku

Související články

Partnerská města

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Leipzig