V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

New Age

Z Multimediaexpo.cz

Crystal Clear help index.png   Informace uvedené v tomto článku je potřeba ověřit.
  Prosíme, pomozte vylepšit tento článek doplněním věrohodných zdrojů.
Crystal Clear help index.png

Hnutí New Age (angl. Nový věk) představuje zastřešující označení pro celou řadu lidí, organizací, akcí, praktik a myšlenek. Skládá se z několika myšlenkových proudů, má svou vlastní filosofickou a náboženskou interpretaci a dovolává se vědeckých názorů.

Obsah

Čtyři pilíře New Age

New Age je založeno na čtyřech základních pilířích.

První pilíř – vědecký podklad

Tvrdí, že

  • hmota je složena nejen z částic, ale i z vlnění.

Druhý pilíř – Náboženství Orientu

Monistické východní náboženské nauky mají s hnutím New Age společnou představu o jednotě a splynutí. Hnutí nesouhlasí s tradičním pohledem na křesťanství, které podle některých příznivců New Age rozděluje lidi a v historii bylo dle nich příčinou válek a inkvizice. Na druhou stranu je New Age vlastní syntéza tradičních náboženských systémů a hnutí se tak odvolává na část křesťanské věrouky i některé soudobé křesťanské myslitele (Pierre Teilhard de Chardin).

Vesmír není podle hnutí pouhý stroj, ale živý tvor, který nepodléhá jen zákonům mechaniky, ale i kvalitativním vztahům.

Tato představa vychází z alchymistického názoru, že hmota je živá a může růst (abiogeneze) a pomocí vhodných postupů může transmutovat do vyšších forem. Totožný je názor materialistické verze sánkhji, jedné ze šesti tradičních indických filosofií.[1] Sdílí jej různé esoterické filosofie a je základem moderního materialismu.

Třetí pilíř – Nová psychologie

Vychází z tvrzení C. G. Junga, že vědomé „Já“ je ponořeno do nadosobního vědomí. V lidech je kolektivní vědomí, kde jsou uskladněny zkušenosti celého lidstva obsahující zkušenosti, způsoby myšlení apod. K tomuto materiálu lze proniknout např. ve snech či mýtických vyprávěních.

Čtvrtý pilíř – Znamení Vodnáře a nové náboženství

Čtvrtý pilíř obsahuje tajné nauky a esoterismus. Jednou z nejznámějších tajných nauk je od dávných dob astrologie. Podle hnutí roku 2000 vstoupilo lidstvo do věku Vodnáře (lat. Aquarius) a to s sebou přináší nový řád, lidskou společnost a náboženství.

Hnutí má údajně na světě kolem čtvrt miliardy skutečných stoupenců, stává se součástí západní kultury. Jeho vyznavači hledají oporu v různých ekologických organizacích, čarodějnictví, feminismu, ufologii, šamanismu, transpersonální psychologii, atd. S neexistencí centrálního a slučujícího bodu je ale spojena i nejednotnost a rozmanitost hnutí New Age, což může způsobovat mnohé obtíže při pokusech vymezit a definovat hnutí jako takové.

Hudba New Age

Americká kapela The Velvet Underground pak poprvé použila termín New Age v názvu skladby z roku 1969.

Výrazná část hudby identifikovaná s New Age je instrumentální či elektronická. Skutečný vývoj lze sledovat na začátku 70. let mimo jiné s interprety ambientní hudby. Výrazný je také dotek s World Music, reprezentovaný např. interpretem Yanni. Obvyklé je využití syntetizátorů, práce s lidským hlasem (zpěvačka Enya), elektrické klávesy, akustické kytary (Medwyn Goodall).

Hudba New Age je typicky optimistická s vizí lepší budoucnosti, zaměřená na pozitivní hodnoty (krása, dobro), které má u posluchače vyvolávat.

Související články

Literatura

Poznámky

  1. Čaitanja Čaritámrita 1.6.18

Externí odkazy