13. září 2021 je velmi významné datum pro naši Encyklopedii !!
Máme zcela novou kancelář, která leží přímo u obchodního centra Atrium Flora a stanice metra Flora !
Naše stará adresa je definitivně nahrazena novou — Jičínská 226/17, 130 00 Praha 3 - Žižkov.

Polská armáda

Z Multimediaexpo.cz


Polský voják v Iráku

Polská armáda (polsky: Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej , zkratka WP) je jméno ozbrojeného sboru Polska. Tento název užívá již od 19. století. Od roku 1999 je polská armáda součástí spojeneckých sil NATO a v současnosti prochází rozsáhlým modernizačnínm programem. Polská armáda se dělí na:

  • pozemní síly (Wojsko Lądowe)
  • letectvo (Siły Powietrzne)
  • vojenské námořnictvo (Marynarka Wojenna)
  • speciální síly (Wojska Specjalne)

Obsah

Historie

Po získání nezávislosti v roce 1918 bylo započatu s budováním nové armády. V té době byli polští vojáci rozděleni do několika armád. Ve Francii byla tzv. Modrá armáda které velel generál Józef Haller. Na formování polské armády měl velký vliv Józef Piłsudski, který byl náčelníkem státu. Po získání nezávislosti byly důležitým tématem hranice nového státu, proto měla polská armáda významné postavení. V roce 1920 došlo k obsazení Vilna, které provedl generál Lucjan Żeligowski. Po Rusko-polské válce byl Sovětský svaz i nadále považován za hlavního nepřítele Polska. Polsko proto uzavřelo obrannou alianci s Rumunskem proti SSSR. V roce 1939 bylo Polsko přepadeno Německem – tím začala Druhá světová válka. Poláci měli malé a zastaralé letectvo, které se nemohlo měřit s Luftwaffe, nedostatek tanků a jejich vojenská doktrína byla zaměřena na ofenzivní pojetí války, k dalším problémům patřila nedokončená mobilizace nebo nedostatečná protivzdušná obrana. Vrchním velitelem armády byl maršál Edward Rydz-Śmigły. Dalším problémem byla sovětská okupace východních částí státu, která začala dne 17. září 1939 s odůvodněním, že polský stát přestal existovat. Dne 28. září se vzdala Varšava a Poláci podepsali kapitulaci. Přesto ještě pokračovala malá část jednotek v odporu až do října. Po pádu Polska se část vojáků dostala přes Rumunsko do Francie, kde se začali formovat nové jednotky. V exilu měl významné postavení generál Władysław Sikorski, který byl ministrem obrany a zároveň vrchním velitelem polské armády. Po přepadení Norska nacistickým Německem v dubnu 1940, přišli na pomoc Norům, vedle Britů a Francouzů také polští vojáci. Po pádu Francie se polští vojáci přesunuli do Velké Británie. Výraznou změnou pro Polsko bylo přepadení Sovětského svazu nacistickým Německem dne 22. června 1941. V Sovětském svazu bylo mnoho Poláků internovaných po okupaci východních území. V roce 1940 došlo k masakru v Katyni, při kterém členové NKVD povraždili asi 15 tisíc polských důstojníků. Když v roce 1943 zveřejnila německá armáda nálezy, sovětský režim je popřel. Polská exilová vláda požadovala vyšetřování, které vedlo k roztržce mezi Exilovou vládou v Londýně a Moskvou.

Galerie

Související články

Americkou raketovou fregatu USS Clark třídy třídy Oliver Hazard Perry Polsko odkoupilo a přejmenovalo na ORP Generał Tadeusz Kościuszko

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Polská armáda