Quake III Arena

Z Multimediaexpo.cz

(Přesměrováno)
Přejít na: navigace, hledání

Quake III Arena (známa i jako Trinity [pracovní název], zkráceně Q3A anebo Q3) je počítačová hra, multiplayerová střílečka z pohledu první osoby vydána 2. prosince 1999. Hra byla vytvořená společností Id Software. Quake III Arena je třetí titul v sérii a odlišuje se od předchozích verzí absencí klasického módu single‑player. Sólo hra je zpracovaná jako souboj v aréně proti protivníkům s umělou inteligencí (botům), podobně jako ve hře Unreal Tournament.

Obsah

Historie

Quake III Arena byl přímý konkurent hry Unreal Tournament od Epic Games, která byla vydána o 10 dní později. Obě hry si byly velmi podobné a obě byly multiplayerovým pokračováním single‑playerových her, takže bylo vykonáno množství porovnání obou her. Unreal Tournament byl vyzdvihovaný pro vysokou inteligenci počítačem řízených hráčů (botů), velkou různorodost zbraní a herních módů, zatímco Quake III Arena byla chválen za dynamickou hratelnost a výbornou grafiku.

V prosinci 2000 Id Software vydala datadisk s názvem Quake III: Team Arena. Byl zaměřený na týmovou hru a přinášel nové herní mody, mapy, zbraně a modely hráčů. Tento datadisk byl kritizovaný, protože jeho vydaní bylo příliš dlouho očekávané a jeho nové vlastnosti byly už z velké části implementované modifikacemi fanoušků.

Později společnost vydala dvojCD Quake 3: Arena Gold, které obsahovalo původní hru Quake III Arena a datadisk Quake III: Team Arena.

19. srpna 2005 společnost Id Software uvolnila kompletní zdrojový kód Quake III Arena pod licencí GNU General Public License tak, jako to udělala i u starších her Wolfenstein 3D, Doom, Quake a Quake II. To však neznamená, že kompletně celá hra byla vydaná pod GPL, protože textury a ostatní data zůstaly chráněné copyrightem.

18. října 2005 vyšel další díl série Quake jako pokračovaní příběhu z Quake II pod názvem Quake 4.

Hra

Příběh

Neví se, před kolika staletími Vadrigaři, tajemní Mistři Arény, postavili Arénu Věčnosti pro jejich vlastní pekelné potěšení. Ve skutečnosti se o těchto bytostech neví nic, kromě toho, že vyznávali krveprolévaní a prostředí skutečného boje. Takovými jako oni sami, největšími bojovníky všech dob, naplnili Arénu. A ty jsi právě vstoupil do jejich řad.

Jako gladiátor v Aréně Věčnosti musíš nejen přežít, ale i vyhrát každý boj proti stále silnějším protivníkům. Neobávej se být moc „zfragovaný“. Vadrigaři se nenechají v jejich oblíbeném sportu oklamat takovou maličkostí, jako je smrt. Ti, co padnou, jsou ihned navráceni zpět k životu a okamžitě vhozeni zpět do boje, možná o trochu moudřejší ze svých chybných kroků.

Když se prach, krev a končetiny usadí, všichni bojovníci si vybojují právo bojovat znovu a poskytovat další zábavu pro Vadrigary. Ale jen ten bojovník, který zabil nejvíc nepřátel, bude vyhlášený za vítěze. Vyhrávající gladiátor postupuje do dalších a obtížnějších arén, až se nakonec on nebo ona postaví Xaerovi, Pánovi Poslední Arény.[1]

Zbraně

Zbraně jsou navržené tak, aby žádná ze zbraní nebyla dominantní. Rovnováhy mezi jednotlivými zbraněmi bylo dosáhnuto zkušenostmi z předchozích dílů Quake a Quake II. Například raketomet (rocket launcher) byl v Quake vysoce účinnou zbraní, která dominovala deathmatchům, zatímco v Quake II byl raketomet oslabenou zbraní a hráči ji používali jen velmi málo. V Quake III Arena je raketomet už vyváženou zbraní.

Gauntlet
je zbraň určená výhradně pro boj zblízka. Nepotřebuje žádnou munici a hráč ji má už od začátku hry. Používá se většinou jen tehdy, pokud hráč už nemá žádnou jinou zbraň s municí, anebo se hráčovi podaří dostat blíže k jinému a nečekaně ji vytáhnout. Damage (poškození) je 50 HP (Hit points).
Machinegun (MG)
je další zbraň, kterou hráč získá automaticky už na začátku hry. Její účinnost je velmi nízká, ale zvyšuje se schopností hráče dobře mířit. Rozptyl nábojů jsou asi 2°, přičemž rychlost střelby je 10 nábojů/sec. Jeden náboj zraňuje za 7 HP poškození.
Shotgun (SG)
je brokovnice primárně určená pro boj zblízka. Při použití na větší vzdálenosti se zvětšuje její rozptyl a snižuje účinnost. Tato zbraň vystřeluje 11 broků, každý za 10 HP poškození. Další výstřel je možné uskutečnit po 1 sekundě.
Grenade Launcher (GL)
vystřeluje granáty, které vybuchují při kontaktu s jiným hráčem nebo 2,5 sekundy po vystřelení. Dráha vystřeleného granátu je ovlivněná gravitací. Podobně jako raketomet způsobuje značný splashdamage, který se využívá na trik grenadejump. Poškození 110 HP při přímém zásahu. Další výstřel možný po 0,8 sec.
Rocket Launcher (RL)
je jednou z nejpoužívanějších zbraní, protože se snadno používá a včetně splashdamage způsobuje velká zranění. Kvůli velké zasáhnuté ploše a pomalé rychlosti letu rakety využívají tuto zbraň hráči hlavně na výstřel do podlahy, stěny nebo stropu namísto přímého výstřelu na protivníka. Na druhé straně, při příliš blízkém výstřelu může hráč zranit nebo zabít i sebe. Zbraň se dá též použít na trik rocketjump. Tato zbraň se nachází na většině běžně hraných map. Poškození 100 HP při přímém zásahu, další výstřel je možný po 0,8 sec.
Lighting Gun (LG)
vystřeluje proud elektřiny s ohraničeným dosahem. Velmi účinná zbraň, dokáže zabit zdravého oponenta za 2 sekundy, protože „střílí“ rychlostí 0,05 sec.
Railgun (RG)
je zbraň, která se používá především na boj na větší vzdálenosti. Je absolutně přesná a velmi účinná, ale frekvence výstřelů je dost nízká (1,5 sekundy) a vyžaduje dobré míření. Poškození 100 HP. Výhodou RG je, že jeho projektil se při zásahu protihráče nezastaví, ale pokračuje dále ve své dráze, a tak může zasáhnout i více hráčů. I těmto uděluje 100 HP poškození.
Plasma Gun (PG)
vystřeluje proud plazmových pulzů. Tato zbraň způsobuje menší splashdamage než raketomet nebo granátomet, a využívá se na trik plasmaclimbing. Rychlost střelby je 10 plazmových koulí za sekundu, každá za 20 HP poškození.
BFG10K (BFG)
neboli Big Fucking Gun, je nejsilnější a nejhůře vyváženou zbraní ve hře, proto se mezi hráči prakticky nepoužívá. Je porovnatelná s raketometem nebo plazmou, ale projektily mají vyšší rychlost a frekvence výstřelů je někde mezi, přibližně 5 výstřelů za sekundu, každý za 100 HP poškození.

Brnění

Maximum brnění je 200, které klesá každou sekundu o 1 bod až na úroveň 100. Brnění jsou na ochranu nositele a absorbují 23 poškození.

Zdraví

Každý hráč začíná s 125 bodovým zdravím (životem). Maximum života je 200, které každou sekundou klesá o 1 bod až na úroveň 100. Hráči, který spadne ze střední výšky na zem, se udělí 5 poškození, a z větší výšky 10 poškození. Brnění v tomto případě nehraje úlohu.

Vlajky a předměty

Medaile

Módy

Modifikace

Ke Q3 bylo vytvořeno množství modifikací:

YouTube

Quake III Arena HD (PC) - Part 1
Quake III Arena gameplay for the PC


Související články

Reference

  1. Překlad z manuálu hry

Externí odkazy


      Série Quake
Hlavní hry

Quake (1996) • Quake II (1997) • Quake III Arena (1999) • Quake 4 (2005)   Enemy Territory: Quake Wars (2007) • Quake Live (2010)

Související články

id SoftwareJohn RomeroJohn Carmack

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace