Real Madrid

Z Multimediaexpo.cz


Real Madrid CF (Real Madrid Club de Fútbol) je španělský fotbalový klub hrající nejvyšší španělskou soutěž s názvem Primera división. Je to světově nejúspěšnější a nejznámější klub fotbalové historie. Kromě fotbalu má klub také sekce pro basketbal, tenis, stolní tenis a vodní pólo. Má přezdívku „bílý balet“. Klub byl založen v roce 1902, ale právo nosit titul Real (královský) mu bylo uděleno až v roce 1920 králem Alfonsem XIII. Klub hraje na stadionu Santiago Bernabéu v Madridu, který byl postaven v roce 1947. Klubovou historii zdobí mnoho titulů. Real vyhrál devětkrát Ligu mistrů UEFA (dříve Pohár Mistrů Evropských Zemí), tedy vícekrát než kterýkoliv jiný fotbalový klub v celé Evropě. Španělskou ligovou trofej získal 31krát a pohárovou 17krát. 18. prosince 2000 zvolila FIFA Real Madrid za nejlepší fotbalový klub 20. století.

Před sezonou 2009/2010 byl v Realu Madrid vyhlášen projekt Lós Galácticós. Byly přivedeny posily za čtvrt miliardy eur.
Přišli Kaká, Cristiano Ronaldo, Karim Benzema, Álvaro Arbeloa, [[Raúl Albiol], Xabi Alonso, Esteban Granero, Ezequiel Garay 

a Lassana Diara. Ale trofeje nikde. Takže před sezonou 2010/2011 přišel trenér José Mourinho a hned po jeho příchodu přišli do týmu (hlavně jeho zásluhou) Mesüt Özil, Sami Khedira, Ricardo carvalho, Pedro León a Ángel di María.

Obsah

Historie

Fotbal přivedli do Madridu profesoři a studenti Institución Libre de Enseñanza. V roce 1895 založili klub Football Sky, který každé nědělní ráno hrál v Moncloe. V roce 1900 se tento klub rozpadl na dva různé kluby New Foot-Ball de Madrid a Club Español de Madrid. Prezidentem pozdějších klubů byl Julián Palacios. V roce 1902 se klub rozpadl znova na Sociedad Madrid Foot-ball Club. Prvním prezidentem klubu byl Juan Padrós Rubió, prvním sekretářem klubu byl Manuel Mendía a prvním klubovým pokladníkem byl José de Gorostizaga. V roce 1905, pouze tři roky po založení, už Sociedad Madrid Foot-ball Club vyhrál první ze čtyř za sebou jdoucích titulů Copa del Rey (španělský pohár). V roce 1920 se název klubu změnil se svolením krále na Real Madrid Club de Fútbol.

Éra Santiaga Bernabéa a Alfreda Di Stefana

V roce 1905 odehrál svůj první soutěžní zápas za Real Madrid tehdy sedmnáctiletý Santiago Bernabéu, který se později stal legendou klubu. Bernabéu odehrál v Realu celou svou fotbalovou kariéru a byl jedním z nejlepších hráčů, kteří v té době ve Španělsku hrávali. Po ukončení své fotbalové kariéry se stal ihned úředníkem klubu a Real začal vzkvétat. V roce 1920 byl tehdejší Sociedad Madrid Foot Ball Club přejmenován na královský Real Madrid. Bernabéu měl v hlavě obrovskou vizi a chtěl vybudovat nejlepší tým světa. Jeden z nejvýznamnějších plánů Bernabéa byla samozřejmě stavba nového stadionu. Největší přestup za jeho dob byl jednoznačně příchod Alfreda di Stéfana, který se stal legendou klubu a nejlepším hráčem v historii klubu. Di Stéfano přišel do Realu v roce 1953. Okolo jeho přestupu bylo plno spekulací, ale di Stéfano se nakonec právoplatně stal hráčem Realu. Ihned v první sezóně s di Stéfanem v týmu ukončil klub chudé období a dokázal vyhrát titul. Di Stéfano se pochopitelně stal nejlepším střelcem klubu i soutěže, když dokázal vstřelit 29 branek. Kolem roku 1955 tlačil Bernabéu na organizaci evropského poháru, aby Real mohl konečně svou sílu ukázat i proti evropským celkům. V Realu se zrodil nejlepší útok světa a s hráči jako Ferenc Puskás (1958), Raymond Kopa (1956) a Francisco Gento (1953) si vysloužil přezdívku „Bílý balet“. V roce 1960 také Real vyhrál první titul v Evropském poháru, když si dokázal poradit s Frankfurtem v poměru 7:3. Finále je dodnes považováno za jedno z nejlepších v historii. Za Real se čtyřikrát trefil Ferenc Puskás a třikrát Alfredo di Stéfano. I po odchodu di Stéfana Real stále vítězil a přidával na své konto jedno vítězství ve španělské lize za druhým. Mimo jiné Francisco Gento se stal jediným hráčem na světě, který dokázal šestkrát vyhrát Pohár mistrů evropských zemí. V 70. letech Real vyhrál dalších pět titulů v lize a ve Španělském poháru a nyní vládly hvězdy jako Camacho, Juanito nebo Santillana. 2. června 1978 skončila éra Santiaga Bernabéa, který zemřel přirozenou smrtí. Po jeho smrti byl stadion Realu Madrid přejmenován na jeho dnešní název Estadio Santiago Bernabéu. Tímto skončila jedna velká a nejslavnější éra madridského velkoklubu.

Generace „supa“ a začátek novodobé historie

V 80. a 90. letech přišla další slavná éra Realu Madrid. Tentokrát na španělských trávnících za Los Merengues hrály hvězdy jako Martin Vazquez, Manolo Sanchis, Bernd Schuster, Paco Buyo, Hugo Sanchez a především Emilio Butragueňo, který měl přezdívku „El Buitre“ (Sup). V této době dokázali tito borci s Realem vyhrát dvakrát Pohár UEFA, pětkrát španělský titul a čtyřikrát španělský pohár. V roce 1990 dokonce Real vytvořil rekord v počtu vstřelených gólů v jedné sezóně – pod tehdejším trenérem Johnem Toshackem vstřelil ve 38 ligových zápasech 107 gólů a jednoznačně získal titul. Po konci této generace ale do Madridu přišla krize, která vrcholila častým střídáním trenérů. Tehdejší prezident Ramón Mendoza dokonce v klubu vytvořil nepříjemné dluhy a Real se potácel ve velmi špatné situaci. Nový prezident klubu Lorenzo Sanz však dokázal klub částečně dostat z dluhů a „Bílý balet“ se chystal opět k výšinám.

Úspěchy klubu

Klub ve své historii vyhrál celkem 120 trofejí:

Soupiska

(kapitán)(více-kapitán)
Bývalí hráči

Santiago Bernabéu, Alfredo di Stéfano, Ferenc Puskás, Raymond Kopa, Francisco Gento, Camacho, Juanito, Santillana, Emilio Butragueňo, Martin Vazquez, Manolo Sanchis, Bernd Schuster, Paco Buyo, Hugo Sanchez, Fernando Hierro, Gheorghe Hagi, Juanmi, Fernando Redondo, Roberto Carlos, Juan Esnáider, Fernando Morientes, Steve McManaman, Iván Helguera, Nicolas Anelka, Mista, Claude Makélélé, Júlio César, Luis Figo, Samuel Eto'o, Zinedine Zidane, Savio Bortolini, Ronaldo, Flávio de Conceicao, Albert Celades, Edwin Arturo Congo, David Beckham, David Aganzo, Rubén González, Antonio Núňez, Michael Owen, Walter Samuel, Oscar Miňambres Pascual, Jordi López, Esteban Cambiasso, Javier Portillo, Jonathan Woodgate, Thomas Gravesen, Carlos Diogo, Borja Valero, Antonio Cassano, Emerson, Cicinho, Álvaro Mejía, Francesco Pavón, Raúl Bravo, Javier Balboa, Adrián González, Miguel Ánguel Nieto, Pablo Garcia, Roberto Soldado, Juanmi Callejón, Júlio Baptista, Robinho, Fabio Cannavaro, Jordi Codina, Julien Faubert, Alberto Bueno, Javi Garcia, Daniel Parejo, Gabriel Heinze, Míchel Salgado, Klaas-Jan Huntelaar, Álvaro Negredo, Wesley Sneijder, Arjen Robben, Joselu, Miguel Torres, Javier Saviola, Ruud van Nistelrooy, Christoph Metzelder, Daniel Opare, Pedro Mosquera, Guti, Marcos Alonso, Ádám Szalai, Raúl, Rodrigo, Rafael van der Vaart

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Real Madrid