Rod Laver

Z Multimediaexpo.cz

Rod Laver (září 2017)
Rod Laver a Björn Borg (září 2017)
Rod Laver (květen 1969)

Rod Laver, MBE (* 9. srpna 1938) je bývalý australský tenista.

Je považován za jednoho z nejlepších tenistů všech dob.

Sportovní kariéra

Většinu svých ocenění a turnajových vítězství získal jako amatér před začátkem otevřené éry. Své kvality však dokázal obhájit i na turnajích s profesionály po roce 1968. Pověstným se stal jeho výsledek z roku 1969, kdy dokázal v jedné sezóně vyhrát všechny čtyři grandslamové turnaje – Wimbledon, French Open, Australian Open i US Open.

Hrál před počátkem sestavování žebříčku ATP, takže jeho hodnocení jsou pouze „subjektivní“ – byl vyhodnocen nejlepším světovým tenistou jako amatér v letech 1961 a 1962 a pak znovu na počátku otevřené éry již jako profesionál v letech 1968 a 1969. Vyhrál 39 singlových turnajů ATP a 5 grandslamů v otevřené éře, dalších 6 grandslamů ve dvouhře vyhrál před otevřenou érou.

Po Rodu Laverovi je pojmenován hlavní stadion Rod Laver Arena tenisového areálu Melbourne Park, kde se koná grandslamový turnaj Australian Open.

Dále je po něm také pojmenován turnaj Laver Cup, ve kterém se utkává výběr Evropy a výběr Světa. Otcem myšlenky je Roger Federer a první ročník se uskutečnil 22. až 24. září roku 2017 v Praze.

Velká Galerie

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Rod Laver
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Rod Laver