Severská kombinace

Z Multimediaexpo.cz

Severská kombinace (starším názvem závod sdružený) je zimní sport, kombinující skoky na lyžích a běh na lyžích. Vznikl v Norsku v polovině 19. století a velmi rychle si získal značnou popularitu. Na olympijských hrách se poprvé objevuje již roku 1924 v Chamonix. V současné době se v Severské kombinaci pořádají tři typy závodů

  • závod jednotlivců - trvá dva dny; skoky z K90 nebo K120, běh 10 km
  • závody družstev - dvou nebo čtyřčlenná družstva, dva dny; běh 2×10 km nebo 4×5 km
  • sprint - jeden den

V sezóně 2005-2006 vyhrál světový pohár Fin Hannu Manninen. Na ZOH v Turíně zvítězil v klasickém závodě Němec Georg Hettich, sprint vyhrál Rakušan Felix Gottwald a závodu družstev kralovala reprezentace Rakouska. V sezóně 2007-2008 obhájil titul vítěze světového poháru Hannu Manninen. Na MS získal také svou první individuální zlatou medaili, a to ve sprintu. V klasickém závodě obhájil titul Němec Ronny Ackermann. Organizátorem závodů je mezinárodní lyžařská federace FIS.

Obsah

Historie

Jako většina zimní sportů i severská kombinace vznikla v Norsku. Do většího vědomí vtrhla až v polovině 19. století v norském Holmenkollenu při lyžařském festivalu. Mezinárodního významu dosáhla v roce 1924, kdy se dostala na seznam olympijských sportů a na zimní olympijské hry 1924 v Chamonix.

Disciplíny

V severské kombinaci existuje několik různých disciplín.

Individuální závod

V sezoně 2008/09 nahradil všechny ostatní závody. Skládá se z jednoho skoku a běhu na 10 km.

Ostatní disciplíny

V severské kombinaci se prostřídalo hned několik disciplín. Do sezony 2008/2009 se jezdil sprint, sprint hurikánovým způsobem nebo sprint dvojic. Naposledy se na mistrovství světa 2009 objevil závod s hromadným startem. Stále se ještě jezdí závod družstev.

Závody

V severské kombinaci se koná řada závodů. Jednou za čtyři roky to jsou zimní olympijské hry, jednou za dva roky mistrovství světa a každý rok se koná řada závodů světového poháru. V létě se koná letní Grand Prix.

Závodníci

Aktuálně nejlepší kombiňák je asi Anssi Koivuranta z Finska. V minulosti zářili Kenji Ogiwara, Bjarte Engen Vik, Samppa Lajunen, Hannu Manninen nebo Ronny Ackermann. Čeští kombiňáci zaznamenávají v poslední době výkonnostní růst, což ukazuje Pavel Churavý, který se v sezoně 2008/2009 několikrát dostal na stupně vítězů. V minulosti jsme měli také výborné kombiňáky. Mezi ty nejlepší ve své době patřil Ladislav Rygl.

Související články

Externí odkazy