Star Trek: Vesmírná loď Voyager

Z Multimediaexpo.cz

Star Trek: Voyager je televizní seriál ze světa Star Treku, natáčený v sedmi sezónách mezi lety 1995 a 2001. V České televizi je vysílán pod názvem Star Trek: Vesmírná loď Voyager.

Obsah

Průběh expedice

V první epizodě seriálu se vesmírná loď USS Voyager pod velením kapitána Janewayové pokouší vystopovat Makisty (opoziční hnutí, které má vojenskou sílu v Neutrální zóně). Při tomto úkolu však mocná bytost jménem Ochránce přenese obě lodi na druhou stranu galaxie, do Delta kvadrantu. Obě posádky jsou nuceny spolupracovat a za čas (všech 7 sezón) se z nich stanou nerozluční kolegové a podle samotného kapitána jedna velká rodina. Jejich cesta kvadrantem Delta zpět domů je plná nepříjemných setkání (například s Borgy) a vrcholí po sedmi letech návratem.

Končiny, ve kterých se pohybovaly lodě Enterprise v předchozích dvou seriálech, připadaly zřejmě scenáristům už příliš zmapované. Kosmická loď Voyager pod vedením kapitána Kathryn Janeway se proto vydává vypátrat zmizelý raketoplán federálních vzbouřenců Makistů. Stejně jako on je i Voyager vtažen neznámou silou do nejvzdálenější části galaxie, do které Hvězdná flotila dosud nikdy nezavítala. Pod tíhou okolností obě „nepřátelské“ posádky spojí síly, aby se vydaly na sedmdesát let dlouhou cestu domů.

Jedním z prvních a zdaleka ne snadným úkolem kapitána Kathryn Janewayovou (Kate Mulgrew) je učinit z veteránů makistského povstání-dobrodruhů „bez střechy a bez zákona“ přirozenou součást posádky Hvězdné flotily na palubě Voyageru. Velmi brzy odhalí spřízněnou duši i na druhé straně barikády. Velitel makistské lodi a posléze první důstojník Voyageru indián Chakotay (Robert Beltran) přeběhl ke vzbouřencům od Hvězdné flotily poté, co mu nepřátelští Cardassiané zavraždili otce, ale Federace se neodhodlala porušit křehký status quo.

Na kapitánovi oceňuje především její naprostou oddanost posádce a navenek neochvějnou víru, že dříve nebo později se Voyageru podaří vrátit domů. Naopak pro Janewayovou je Chakotay nepostradatelný pro důraz, se kterým připomíná svým bývalým spolubojovníkům, že na této lodi platí pravidla Federace. Později se vztah těchto dvou členů posádky poněkud sblíží.

Tak jako Enterprise D měla androida Data, Voyager má svého Doktora (Robert Picardo). Tentokrát nejde o kybernetickou repliku člověka, ale o počítačový program zobrazený hologramem. Stejně jako Dat nemá ani Doktor větší touhu, než vyzkoušet všechny lidské emoce, a stejně jako Datovi se mu to daří mnohdy více, než je mu milé. Ostatně některé pohříchu lidské vlastnosti, například samolibost a ješitnost, mu do programu zakódoval už jeho tvůrce. V posledních sezónách ho doplní Sedmá z devíti (původním jménem Annika Hensen), borgský voják, který se jen obtížně zařazuje do lidské společnosti, ale nakonec také začne toužit po lidství.

Molekula Omega

V epizodě „Směrnice Omega“ se poprvé objevila molekula Omega. Vědci se domnívají že tyto molekuly daly vzniknout Velkému třesku a tím i vesmíru. Jedna molekula Omega má v sobě množství energie srovnatelné s warp jádrem. Její explozí je poškozen subprostor. Takto poškozeným subprostorem se nedá cestovat warp rychlostí.

Kritika

Voyager, především poslední řady, je mezi fanoušky přijímán různě. Někteří oceňují jeho dějovost (a začátek Deep Space Nine považují za nezáživný), jiní mu vyčítají problémy s kontinuitou, nelogičnosti v ději, či příliš velké zaměření na osudy jednotlivých členů posádky.

Knihy

Po vzniku televizní série byla napsána řada knížek, z nichž řada byla přeložena do češtiny a po roce 2000 v Česku vydána.

Herecké obsazení

Galerie představitelů hlavních rolí

Související články

Externí odkazy