Star Trek

Z Multimediaexpo.cz

Star Trek
Emblem-Star-Trek.png
Znak Hvězdné flotily
Žánr dobrodružné sci-fi
Tvůrce Gene Roddenberry
Původ USA
Seriály

Star Trek (seriál)
Star Trek (animovaný seriál)
Star Trek: Nová generace
Star Trek: Hluboký vesmír devět
Star Trek: Vesmírná loď Voyager
Star Trek: Enterprise

Filmy

Star Trek: Film
Star Trek II: Khanův hněv
Star Trek III: Pátrání po Spockovi
Star Trek IV: Cesta domů
Star Trek V: Nejzazší hranice
Star Trek VI: Neobjevená země
Star Trek VII: Generace
Star Trek: První kontakt
Star Trek IX: Vzpoura
Star Trek X: Nemesis
Star Trek

Star Trek (v angličtině doslova „Hvězdné putování“, ale nepřekládá se) je jeden z nejpopulárnějších a nejúspěšnějších televizních sci-fi seriálů, na který navazují také filmy, knihy a počítačové hry. Příběh Star Treku vytvořil scenárista a producent Gene Roddenberry.

První Star Trek seriál, známý jako The Original Series (doslovně Původní série) vznikl roku 1966 a čítal 3 série. Představil divákům kapitána Jamese Kirka s jeho posádkou, kterak prozkoumávají vesmír na palubě vesmírné lodi USS Enterprise (NCC-1701). Jejich příběhy pokračovaly v seriálu The Animated Series (doslovně Animovaná série) a 6 celovečerních filmech. Dále postupně byly natočeny čtyři další seriály, které stavěly na stejném základu: The Next Generation (Nová generace), která byla zasazena o několik desítek let za události původních sérií. Deep Space Nine (Hluboký vesmír 9) a Voyager se odehrávaly ve stejném čase jako události The Next Generation, dle kterého vznikly i další 4 celovečerní filmy. Poslední seriálová řada s názvem Star Trek: Enterprise má děj situovaný do období před prvním seriálem. Star Trek se stal pojmem, který získal mnoho ocenění[1], jmenovitě 31 cen Emmy, několik cen BAFTA, ale především dal vzniknout široké základně fanoušků, označované jako trekkies, mezi které se počítá např. Bill Gates, Arnold Schwarzenegger nebo Whoopi Goldberg.[2]

Obsah

Koncept

Gene Roddenberry pracoval v první polovině 60. let na novém seriálu. Protože probíhala studená válka a zároveň závod o dobývání vesmíru, bylo více než zajímavé uvést seriál o putování mezi planetami, který by se odehrával v době, kdy na Zemi není válek a strachu. Seriál se zpočátku nezdál moc úspěšný a Roddenberry byl z různých stran informován, že jde spíše o propadák.[3] Už tehdy fanoušci svým naléháním na televizní společnost NBC prodloužili život seriálu na 3 sezóny, kdy byl finálně ukončen. Později měl být seriál obnoven a Roddenberry začal pracovat na Star Trek: Phase 2 (fáze 2). K produkci však nakonec nedošlo.[4] Zachovanou ideou Roddenberryho i pro další seriály byla nejenom jednotnost lidstva, ale také vynechání osobních hodnot jako rasismus, sexismus, feminismus atp. Proto už v prvním seriálu vystupuje Nyota Uhura coby zástupkyně černošské rasy a od druhé sezóny Pavel Čechov jako zřejmý zástupce Ruska. Posádka měla být mezinárodní a tím i bořit zavedené společenské bariéry. Jedním takovým mezníkem se stal polibek kapitána Kirka s Uhurou, coby bělocha s černoškou.[5] Když roku 1991 Roddenberry zemřel, jeho práci v seriálu The Next Generation převzal Rick Berman. TNG se stalo nejoblíbenějším seriálem z celé řady Star Treků.[6] Společnost Paramount proto začala pracovat na seriálu Deep Space Nine ještě před ukončením TNG.

Příběh a svět Star Treku

Masky ras Ferengů a Borgů

Příběh Star Treku popisuje budoucnost lidstva, které po objevu mezihvězdného pohonu cestuje po celé galaxii, setkává se s mimozemskými civilizacemi a přes časté konflikty pomáhá šířit mír a vzájemné porozumění.[5] Vesmír Star Treku obsahuje až nerealisticky mnoho obydlených planet a různých ras (převážně humanoidních). Mezi nejdůležitější z hlediska série patří lidé a Vulkánci, spolu s dalšími rasami tvořící mírumilovnou Federaci, zrádní Romulané, bojovní Klingoni a civilizace kyborgů - Borg. Nejčastějším mezihvězdným (FTL) pohonem je warp, mezi další používanou fiktivní techniku patří transportér. Lodě jsou vybaveny paprskovými zbraněmi (phasery a disruptory), torpédy (fotonovými, plasmovými a jinými) a štíty. Popsaná je také „historie budoucnosti“, tedy fiktivní události od 60. let 20. století, kdy se seriál začal točit, do 23. století, ve kterém se odehrává; část připadající na dobu, která již uplynula, tak tvoří svého druhu alternativní historii), např. roku 1993 začaly „eugenické války“ vedené geneticky vylepšenými lidmi, ve kterých zemřelo přes 30 000 000 lidí.

Seriály

The Original Series

Logo původního seriálu Star Trek


The Original Series (zkratkou TOS) začal v roce 1966 hraným seriálem Gene Roddenberryho. Zvláštností je, že první pilotní díl s názvem Klec byl společností NBC zamítnut a své premiéry na televizních obrazovkách se dočkal až o 20 let později. Tento seriál má 3 sezóny s dohromady 80 dílů po 49 minutách. Hlavní postavou je kapitán James Tiberius Kirk, který velí posádce lodi USS Enterprise (NCC-1701) na pětileté misi. Úkolem této mise je prozkoumávat neznámý vesmír, navazovat kontakty s novými civilizacemi a hlásat poslání Spojené federace planet. Tvůrce seriálu a Star Treku vůbec Gene Roddenberry chtěl vytvořit sci-fi seriál, který by ukazoval nejen na technologický pokrok lidstva daleké budoucnosti, ale také na odbourání projevů rasismu, diskriminace žen a dalších negativ. Seriál byl několikrát upravován a Roddenberry nakonec i sjednotil Zemi pod jednu samosprávu a lidstvo samotné tak představuje spíše národ v paletě různých mimozemských civilizací. První kroky provázely problémy. Studia seriál vůbec nechtěly a úspěch zažil Roddenberry až u Desilu Studios. I zde však narazil na kritické poznámky po natočení pilotního dílu Klec, ale seriál byl schválen a podpořen dobrým rozpočtem. Toto však ustalo po 2. sezóně, kdy Desilu bylo koupeno společnosti Paramount, která snížila rozpočet a sám Roddenberry od další tvorby ustoupil. Seriál byl tak ukončen při celkovém počtu 80 epizod ve třech sériích, což se projevilo jako chybné, když Paramount prodal vysílací práva i jiným společnostem a Star Trek se velmi rychle rozšířil a získal mnoho fanoušků. Zvažovalo se i obnovení seriálu v 70. letech, ale to se zdálo společnosti velmi nákladné a namísto toho byl vytvořen animovaný seriál Star Trek, který dabovali původní herci. Roddenberry původní seriál ohraničil na trojici hlavních postav - kapitán James T. Kirk (William Shatner), první důstojník, vulkánec Spock (Leonard Nimoy) a vrchní lékař Dr. Leonard McCoy (DeForest Kelley) společně účinkovali v největším počtu epizod. Ostatní postavy posádky byly spíše doprovodné. Tuto taktiku se Roddenberry rozhodl změnit až u seriálu Nová generace, kde zaměřil dění na více členů posádky.

The Animated Series

The Animated Series (zkratkou TAS) z roku 1973 je seriál o dvou sezóznách, dohromady 22 dílů zhruba po 30 minutách. Došlo k menším změnám v posádce, ale hlavní hrdinové jsou totožní. Události navazují na předchozí seriál. Hlasy animovaným postavám propůjčili herci původní posádky z TOS, kteří si (změněnými hlasy) zahráli i role dalších postav.

The Next Generation

The Next Generation (zkratkou TNG) začal vznikat roku 1987 a obsahuje 7 sezón, 178 dílů po 45 minutách. Odehrává se přibližně 70 let po původním seriálu (v letech 2364-2370). V seriálu tak vystupuje nová loď Enterprise-D s novou posádkou, které velí kapitán Jean-Luc Picard (hraje Patrick Stewart). Posádka má více členů, mezi nimi i příslušníky mimozemských druhů, jako jsou poradkyně a poloviční Betazoid Deanna Troi (hraje Marina Sirtis) a poručík Worf (hraje Michael Dorn), první Klingon ve Hvězdné flotile. Dalšími členy posádky jsou první důstojník komandér William Riker (Jonathan Frakes), druhý důstojník android Dat (Brent Spiner), lodní lékařka Beverly Crusherová (Gates McFadden), hlavní inženýr Geordi La Forge (LeVar Burton) a syn doktory Crusherové Wesley (Wil Wheaton). Seriál se začal vysílat 28. září 1987 (v ČR 29. září 1994[7]) a měl sedm řad. Premiréra závěrečného dílu byla vysílána 23. května 1994 (v ČR 26. ledna 2001[8]). Prostředí Star Treku prezentované v tomto seriálu posloužilo jako základ pro dva další seriály, Star Trek: Hluboký vesmír devět a Star Trek: Vesmírná loď Voyager. Seriál zpočátku řídil tvůrce Star Treku, Gene Roddenberry, který zemřel v roce 1991. Seriál byl v roce 1994 nominován na cenu Emmy za nejlepší dramatický seriál[9]. Obdržel také cenu Peabody Award za epizodu Poslední sbohem (The Big Goodbye)[10]. Ocenění Hugo Award za nejlepší hrané představení získaly epizody Vnitřní světlo (The Inner Light) v roce 1993[11] a Všechno dobré... (All Good Things...) v roce 1995[12].

Deep Space Nine

Deep Space Nine (zkratkou DS9) vznikl roku 1993, měl 7 sezón, 176 dílů o délce 45 minut. Začal se vysílat 3. ledna 1993 (v ČR 17. dubna 1994)[13] a měl sedm řad. Premiéra závěrečného dílu byla vysílána 2. června 1999[14]. V ČR byly odvysílány jen první tři řady. Odehrává se během posledních let Nové generace a v letech bezprostředně následujících (2369-2375). Jde o jediný seriál z prostředí Star Treku, který se odehrává na vesmírné stanici a nikoli na hvězdné lodi. Děj je zasazen na stanici postavenou rasou Cardassianů pojmenovanou Deep Space Nine (Hluboký vesmír 9), původně Terok Nor. Nachází se u planety Bajor a unikátní stabilní červí díry, která poskytuje přístup do 60 000 světelných let vzdáleného kvadrantu gama. Seriál sleduje osudy posádky stanice, kterou vede komandér (později kapitán) Benjamin Sisko (hraje Avery Brooks). Prvním důstojníkem je Bajoranka major (později plukovník) Kira Nerys (hraje Nana Visitor). Dalšími členy posádky jsou šéf bezpečnosti měňavec Odo (René Auberjonois), doktor Julian Bashir (Alexander Siddig), vědecká důstojnice z rasy Trillů Jadzia Daxová (Terry Farrellová), syn komandéra Siska Jake (Cirroc Lofton) a ferengský barman Quark (Armin Shimerman). Ze seriálu Nová generace přišli inženýr Miles O'Brien (Colm Meaney) a ve 4. řadě ještě Klingon Worf (Michael Dorn), jehož příchod měl pomoci zlepšit sledovanost. Ve třetí řadě je ke stanici přidělena hvězdná loď USS Defiant, která poskytla posádce i scénáristům nové možnosti. Umístění děje na stanici umožnilo rozvíjet témata, která se vinou celým seriálem, například dopady cardassijské okupace Bajoru, role Siska jako Vyslance Proroků, významné náboženské osobnosti pro Bajorany, v pozdějších řadách pak zejména válka s mocností z kvadrantu gama zvanou Dominion. Od ostatních seriálů Star Treku se tak liší delšími příběhy tvořenými několika epizodami, konfliktem mezi rasami a náboženskými tématy, což jsou prvky, které diváci a kritici oceňují, ale které Gene Roddenberry zakázal v původním seriálu a Nové generaci. Nicméně Roddenberry byl o plánech na seriál DS9 před smrtí informován, a jde tak o poslední seriál, s nímž ho lze spojovat[15]. Podobně jako Nová generace, i Hluboký vesmír devět získal několik ocenění, například cenu Emmy za make-up nebo hudbu a celou řadu nominací[16].

Voyager

Voyager (zkratkou VOY) pochází z roku 1995. Má 7 sezón, 172 epizod po 45 minutách. Odehrává se na lodi Voyager s kapitánkou Katheryn Janeway. V průběhu tohoto seriálu převzal vedení Star Treku po Roddenberryho smrti Brandon Braga, který ho směřuje dost odlišně, což u významné části fanoušků vzbudilo rozhořčení.[17][18]. Hlavním předmětem kritiky jsou častá narušení kontinuity seriálu.

Enterprise

Star Trek: Enterprise se natáčel v letech 2001 - 2005 pod vedením Brandona Bragy. Tato série měla 4 sezóny, celkem 98 epizod po 45 minutách. Odehrává se před všemi předchozími, dokonce ještě před založením Federace. Loď se jmenuje Enterprise a nese označení NX-01.

Produkce fanoušků

Kromě "oficiálních" seriálů existuje také mnoho příběhů natočených amatérsky fanoušky (o psané fan fiction nemluvě), dokonce i celý seriál Star Trek: Hidden Frontier (Skrytá hranice), ve kterém už vznikla sedmá řada.[19] Za zmínku stojí také Star Trek: Phase II, který navazuje na původní seriál a amatérští tvůrci si dali za cíl nahradit neuskutečněné pokračování ST: TOS (druhá fáze).[20] Tato neoficiální díla nemají licenci od společnosti Paramount, ta ale jejich vzniku nijak významně nebrání.

Filmy

V letech 1979 - 2009 bylo natočeno 11 celovečerních filmů z prostředí Star Treku. Prvních šest navazuje na původní sérii (TOS) se stejnou posádkou:

Další čtyři navazují na Star Trek: Nová generace:

Jedenáctý film se vrací do období TOS, ale vytváří alternativní realitu:

Chronologie seriálů a filmů

Tabulka ukazuje chronologii seriálů a filmů Star Treku ve fiktivní budoucnosti [21] [22] [23] [24] . V prvním sloupci je rok základní dějové linie. U názvů filmu je uvedeno, pokud se děj odehrává s časovým posunem. V případě seriálů existuje řada epizod obsahujících prvek cestování časem, to není pro zachování přehlednosti v tabulce zaneseno.

fiktivní rok seriály / filmy rok výroby
22. století
2151–2152 Star Trek: Enterprise, 1. řada 2001–2002
2152–2153 Star Trek: Enterprise, 2. řada 2002–2003
2153–2154 Star Trek: Enterprise, 3. řada 2003–2004
2154–2155/2161 Star Trek: Enterprise, 4. řada 2004–2005
23. století
2233–2258 Star Trek XI
(film vytváří alternativní časovou linii)
2009
2254 Klec1964
2265 Kam se dosud člověk nevydal1965
2266–2267 Star Trek, 1. řada 1966–1967
2267–2268 Star Trek, 2. řada 1967–1968
2268–2269 Star Trek, 3. řada 1968–1969
2268–2269 Star Trek (animovaný seriál), 1. řada 1973–1974
2269–2270 Star Trek (animovaný seriál), 2. řada 1974
2273 Star Trek: Film 1979
2285 Star Trek II: Khanův hněv
Star Trek III: Pátrání po Spockovi
1982
1984
2286 Star Trek IV: Cesta domů 1 1986
2287 Star Trek V: Nejzazší hranice 1989
2293 Star Trek VI: Neobjevená země
Star Trek VII: Generace (úvodní část)
1991
1994
24. století
2364 Star Trek: Nová generace, 1. řada 1987–1988
2365 Star Trek: Nová generace, 2. řada 1988–1989
2366 Star Trek: Nová generace, 3. řada 1989–1990
2367 Star Trek: Nová generace, 4. řada 1990–1991
2368 Star Trek: Nová generace, 5. řada 1991–1992
2369 Star Trek: Nová generace, 6. řada
Star Trek: Hluboký vesmír devět, 1. řada
1992–1993
2370 Star Trek: Nová generace, 7. řada
Star Trek: Hluboký vesmír devět, 2. řada
1993–1994
2371 Star Trek VII: Generace (většina děje)
Star Trek: Hluboký vesmír devět, 3. řada
Star Trek: Vesmírná loď Voyager, 1. řada
1994–1995
2372 Star Trek: Hluboký vesmír devět, 4. řada
Star Trek: Vesmírná loď Voyager, 2. řada
1995–1995
2373 Star Trek VIII: První kontakt 2
Star Trek: Hluboký vesmír devět, 5. řada
Star Trek: Vesmírná loď Voyager, 3. řada
1996–1997
2374 Star Trek: Hluboký vesmír devět, 6. řada
Star Trek: Vesmírná loď Voyager, 4. řada
1997–1998
2375 Star Trek IX: Vzpoura
Star Trek: Hluboký vesmír devět, 7. řada
Star Trek: Vesmírná loď Voyager, 5. řada
1998–1999
2376 Star Trek: Vesmírná loď Voyager, 6. řada 1999–2000
2377–2378 Star Trek: Vesmírná loď Voyager, 7. řada 2000–2001
2379 Star Trek X: Nemesis 2002

1 hlavní část děje snímku Star Trek IV: Cesta domů se odehrává v roce 1986
2 velká část děje filmu Star Trek VIII: První kontakt se odehrává v roce 2063

Ostatní

Ve vesmíru Star Treku se odehrává i řada počítačových her různých žánrů (například Star Trek: Starfleet Command, Star Trek: Armada), několik set knih – od knižních vydání natočených epizod přes nové epizody existujících sérii (především původní a Nové generace) ke zcela nezávislým – a několik komiksů (mezi neoficiální patří i crossover (tj. vzájemné prolínání) s X-Meny).

Knihy

Knihy o Star Treku jsou řazené do několika sérií. Například Originální série, Nová generace a svými příběhy navazují na příslušné televizní seriály. Jednotivé řady jsou navzájem odlišitelné i formátem a grafickou úpravou. Zprvu byly i číslované, později místo čísel měly označení série, např. Star Trek Nová generace. Knih vyšlo více než 500 od mnoha autorů.[2]

Hry

S tematikou Star Treku vznikla poměrně rozsáhlá řada počítačových her, kterou lze rozdělit na hry oficiální (licencované) a hry od fanoušků Star Treku. V současnosti existuje před 50 oficiálních titulů.[25] Posledním známým přírůstkem do série pak má být online hra pod názvem Star Trek Online, která má plánované uvedení 2. února 2010[26] Oproti filmům a seriálům se oficiální počítačové hry z prostředí Star Treku ve svých kritikách těšily pouze průměrnému až negativnímu hodnocení[27] V roce 2003 navíc společnost Activision žalovala držitele práv Star Treku, firmu Viacom, která podle ní nedodržovala podmínky vzájemné smlouvy a malým rozvojem filmů a seriálů utlumovala i prodej her pod touto licencí, které tvořila právě Activision.[28] Hry z prostředí Star Treku pokrývají řadu platforem pro které byly vyvíjeny od 8-bitových Atari a Apple II, přes počítače Amiga, konzole Xbox, SONY PlayStation až po PC se systémem MS-DOS nebo Windows.[29]

Vliv Star Treku

Představitelé posádky Enterprise s Roddenberrym a skutečný Enterprise (OV-101)

Raketoplán Enterprise

Enterprise (OV-101), vůbec první americký raketoplán postavený pro NASA se měl původně jmenovat Constitution, ale trekkies svou masovou dopisovou kampaní přiměli tvůrce pro změnu názvu podle fiktivní vesmírné lodi. Při slavnostním dokončení výroby raketoplánu byli přizváni také hlavní představitelé fiktivní posádky USS Enterprise NCC-1701 spolu s tvůrcem Gene Roddenberrym. Skutečnost však byla taková, že raketoplán byl určen pro testování a do vesmíru se nikdy nedostal. Dnes je k vidění v muzeu ve Washingtonu.

Mobilní telefony

Komunikátor ze v seriálu TOS

Pro jeden ze svých mobilních telefonů se firma Motorola nechala inspirovat komunikátorem, který byl k vidění v původním seriálu ze 60. let.[5] Přitom v době, kdy byl přístroj pro seriál navrhnut, mobilní telefon vůbec neexistoval. Finská společnost Nokia si zase od Star Treku vypůjčila jméno a v roce 2009 uvedla na trh nový model mobilního telefonu pod názvem Nokia 5800 Star Trek[30] V tomto případě jde ale především o marketing, protože mobilní telefon se vyznačuje stejnými parametry jako Nokia 5800 ExpressMusic, ale je vybaven tématy, spořičem obrazovky a aplikacemi ve stylu Star Treku. Nokia 5800 Star Trek byl uveden na trh u příležitosti vydání nejnovějšího filmu Star Trek (2009). Dalším výrobcem, který si vypůjčil jméno seriálu pro svůj mobilní telefon je Tajwanská společnost High Tech Computer Corporation. Ta dala svému rozklápěcímu telefonu název Qtek HTC Star Trek nebo také STRTrk.[31]

Parodie

Ve filmu

V seriálu

Ostatní

 • Sev Trek paroduje klišé Startreku krátkými stripy.[32]
 • V českém prostředí vznikla i parodie v podobě textové hry zvané Blektrek[33]

Trekkies

Trekkies (2011)
Trekkies (2008)

Star Trek, zejména části spadající k původní posádce s kapitánem Kirkem, ovlivnil mnoho televizních diváků ze kterých se rázem stali fanoušci tohoto sci-fi. Dnes jde o celá společenství, která se nazývají Trekkies.[5] Trekkies velmi ovlivňují skutečný svět svými hlasy. Díky dopisové kampani se trekkies podařilo původní seriál prodloužit o další 2 sezóny, kdy jej NBC chtěla ukončit. Rostoucí základna trekkies tak začala ovlivňovat i seriál samotný. Jakákoliv změna vůči zavedeným pravidlům universa je z jejich strany ostře kritizována a jejich silnou zbraní jsou právě dopisy, které nejedné společnosti daly najevo, že je nelze přehlížet. Trekkies, obdobně jako fanoušci Star Wars nebo Stargate pořádají svá setkání, kdy zejména v USA lze vidět průvody lidí převlečených za Klingony, Borgy, Vulkánce apod. V Česku patří mezi významné Trekfest[34] a CzechTREK[35].

Reference

 1. Star Trek (1966) a jeho ceny, littleborg na serveru www.trekkies.cz, 03-03-2006
 2. 2,0 2,1 Co je to Star Trek na serveru www.kontinuum.cz
 3. Star Trek, Mat, Razer, StarNet na serveru FOX AXE, 05-05-2008.
 4. Star Trek: Phase II, korax na serveru www.subspace.cz
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 Co je to Star Trek, littleborg na serveru www.trekkies.cz, 18-10-2005
 6. Star Trek - A Short History, Paramount press release, 05-1994
 7. Encounter at Farpoint, part I.. StarTrek.cz [online].  [cit. 2010-04-12]. Dostupné online.  
 8. All good things..., part II.. StarTrek.cz [online].  [cit. 2010-04-12]. Dostupné online.  
 9. Oficiální stránky cen Emmy
 10. Oficiální web cen Peabody Awards
 11. Hugo Awards 1993
 12. Hugo Awards 1995
 13. Emissary, part I.. StarTrek.cz [online].  [cit. 2010-04-14]. Dostupné online.  
 14. epizoda What You Leave Behind v International Movie Database
 15. poznámky k DS9 v IMDB
 16. ocenění seriálu Star Trek: Hluboká vesmír devět
 17. Star Trek zazvorek, 28-07-2007
 18. Brannon Braga Calls Cancellation "Depressing", Says Quality Not to Blame, GustavoLeao na serveru www.trekweb.com, 02-03-2005
 19. Epizodes na serveru www.hiddenfrontier.com, 21-11-2009
 20. Phase II / New Voyagesna serveru Subspace.cz
 21. OKUDA, Mike, Okuda D., Mirek D. Star Trek Encyclopedia: A Reference Guide to the Future. [s.l.] : Pocket Books, 1994. ISBN 0-671-86905-1.   (anglicky)
 22. OKUDA, Mike, Okuda, Denise Star Trek Chronology: The History of the Future. [s.l.] : Pocket Books, 1993. ISBN 0-671-79611-9.   (anglicky)
 23. Časová linie Star Treku na Memory Alpha (anglicky)
 24. Star Trek v Mezinárodní filmové databázi (anglicky)
 25. Recenze (oficiální hry) na serveru StarTrekGames.cz
 26. Star Trek On-line, video ukázka na serveru www.startrekonline.com
 27. Star Trek: Legacy, recenze na serveru Bonusweb
 28. Problémy kolem licence na Star Trek hry, server Tiscali.cz, 03-07-2003
 29. Memory Alpha Games - Home video games, encyklopedie Star Treku Memory Alpha, verze 13-06-2009
 30. Nokia 5800 Star Trek, Ondřej Koníček na serveru Katalog mobilů, 13. květen 2009
 31. Recenze - Qtek 8500 (HTC Star Trek), Jiří Hrma na serveru www.mobilmania.cz
 32. Sev Trek: Star Trek cartoon satire, na serveru [1]
 33. [2]
 34. Oficiální stránky Trekfest
 35. Oficiální stránky CzechTREK 4

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Star Trek
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Star Trek