Steven George Gerrard, MBE (* 30. května, 1980 Whiston, Anglie) je anglický fotbalový záložník působící v týmu FC Liverpool, kde je i kapitánem. Tuto funkci začal používat i od roku 2006 v národním týmu Anglie.

Nejčastěji nastupuje ve středu pole, ačkoli je schopen hrát téměř kdekoliv. Gerrard je považován za jednoho z nejlepších záložníků současnosti.

Gerrard se narodil ve Whistonu, ale vyrostl v Huytonu. Navštěvoval střední katolickou školu v Liverpoolu.

Mnoho slavných hráčů FC Liverpoolu jako Robbie Fowler, Michael Owen a Jamie Carragher byli ve skutečnosti v dětství fanoušci odvěkého rivala Liverpoolu Evertonu, ale Gerrard už od mládí tíhnul právě k Liverpoolu. Stevenův bratranec Anthony Gerrard je také profesionální fotbalista, začínal v Evertonu, ale nyní hraje ve druhé lize za Walsall.

Ve svém životopise Gerrard napsal, že jako dítě ale nosil dres Manchesteru United s Bryanem Robsonem.

Fotbalové začátky

Gerrard začal s fotbalem v dorosteneckém týmu ve Whistonu, ale v devíti letech v roce 1989 si jej jako školáka vyhlédli skauti Reds pro své služby. Když byl mezi 14 a 16 rokem moc se mu nedařilo a zahrál si celkem jen dvacet zápasů. A ačkoli trénoval s Liverpoolem nikdy se neprobojoval do školního týmu na střední škole.

Svou první profesionální smlouvu podepsal v roce 1997 jak jinak než v Liverpoolu. Svůj debut měl o rok později 30. listopadu 1998 proti Blackburnu, kde nastoupil jako náhradník ve druhém poločase za Vegarda Heggema.

Začátky v prvním týmu

První start v poháru UEFA si odbyl v zápse proti Celtě Vigo a navzdory tomu, že Reds prohráli, Gerrard byl za svůj výkon velmi pochválen a kvůli zranění Jamieho Redknappa odehrál Gerrard v sezóně celých 13 zápasů.

V sezóně 1999/00 vsadil někdejší trenér Gerard Houllier na to, aby Gerrard a Redknapp nastupovali spolu ve středu pole. Sice v prvních šesti zápasech vysedával na lavičce náhradníků zvrat nastal v derby s Evertonem, kdy v 66. minutě vystřídal Robbieho Fowlera a ačkoli v tomto zápase obdržel v 90. minutě svou první červenou kartu za zákrok na Kevina Campbella, začal nastupovat pravidelně v základu.

Svůj první gól vstřelil 5. prosince 1999, kdy Liverpool rozdrtil Sheffield Wednesday 4-1.

Houllier se rozhodl po odchodu Michaela Owena do Realu Madrid předat kapitánskou funkci právě Gerrardovi, doufal v to, že se mu podaří více inspirovat tým k vítězstvím a že on je tím pravým, kdo je schopen převzít veškerou zodpovědnost.

Vítězství v Lize mistrů

Zranění nohy z 20. září 2004 jej zbrzdilo na dva měsíce, ale vrátil se včas, do zápasu s Olympiakosem Pireus, kde musel Liverpool vyhrát jinak by vypadl z Ligy mistrů. Podařilo se a Liverpool se dostal až do finále, kde narazil na AC Milán.

Zápas začal jednoznačně pro AC, které už v poločase vedlo 3-0 a málokdo věřil v obrat. Tehdy se ukázala silná Gerrardova vůle a jeho gól nastartoval Liverpool k nečekanému vyrovnání skóre na 3-3 a následnému vítězství v penaltovém rozstřelu.

Tehdy se stal Gerrard druhám nejmladším kapitánem, který dovedl svůj tým k vítězství v LM.

Po tomto úspěchu se začalo silně spekulovat o jeho odchodu do některého z bohatších anglických týmů, největší zájem o něj jevila londýnská Chelsea. Gerrard se ale rozhodl zůstat věrný Liverpoolu.

Reprezentační kariéra

Svůj debut měl Steven 31. května 2000 v zápase proti Ukrajině, o pár týdnů později se s Anglickým reprezentačním týmem zůčastnil i Eura 2000. Stal se nedílnou součástí reprezentace, hrál i na Euru v Portugalsku v roce 2004 i na mistrovství světa ve fotbale v letech 2002 a 2006. Na mistrovství světa ve fotbale 2006 se mu v zápase proti Portugalsku nepodařilo vstřelit penaltu v rozstřelu a Anglie odjela z turnaje domů.