Suezská krize

Z Multimediaexpo.cz

Izraelské jednotky během sinajské války

Suezská krize (někdy také Sinajská válka či Druhá arabsko-izraelská válka) v roce 1956 (červenec-listopad) byla krize, z níž se později vyvinul ozbrojený konflikt mezi Egyptem na jedné straně a aliancí Velké Británie, Francie a Izraele na straně druhé. Hlavní spor byl o kontrolu nad strategicky důležitým Suezským průplavem. Výsledkem bylo oslabení vlivu evropských mocností, posílení egyptské pozice a zvýšení vlivu Sovětského svazu na Blízkém východě.

Obsah

Průběh

Společnost Suezského průplavu (The Suez Canal Company), jejíž akcie se většinou nacházely v rukách britských a francouzských investorů, byla 26. července 1956 znárodněna Egyptem. Egyptský prezident Gamal Násir zdůvodnil svůj krok potřebou financovat stavbu Asuánské přehrady z plavebních poplatků. Velká Británie a Francie zahájily okamžitě tajná vojenská jednání o možnosti invaze do Egypta a sesazení prezidenta. Nedokázaly pro tento plán získat podporu USA a Velká Británie od něj nakonec ustoupila. Souhlasila však s tajným plánem Francie a Izraele, podle něhož měl Izrael zaútočit na Egypt a kombinované anglo-francouzské jednotky následně zasáhnout k obnovení pořádku. Pod záminkou, že Egypt toleruje ozbrojené akce z Pásma Gazy (tehdy pod egyptskou správou), Izrael zahájil invazi 29. října. Francie a Velká Británie oběma stranám daly ultimátum, které Násír odmítl. 31. října začaly francouzské a britské bombardéry útočit na egyptská letiště. Mezitím se přesunuly z Malty a Kypru do Port Saidu a Port Fuádu 5. a 6. listopadu a obsadily průplavní pásmo. Pád libry a negativní reakce ze strany USA způsobily zastavení celé operace již následující den. OSN se sovětskou a americkou podporou pohrozila intervencí a anglo-francouzské síly se v prosinci stáhly. Do průplavu byly vyslány pohotovostní jednotky OSN (UNEF) a izraelské jednotky byly evakuovány v březnu 1957. Krize posílila prestiž Egypta a prezident Násir se začal stále více obracet o pomoc k SSSR. Britský a francouzský vliv na Blízkém východě výrazně poklesl, stejně jako prestiž tehdejšího britského premiéra Anthony Edena.

Související články

Literatura

Externí odkazy

  • Suezská krize - video z cyklu České televize Historický magazín


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Suezská krize
Arabsko-izraelské války

Válka za nezávislost • Sinajská válka • Šestidenní válka • Opotřebovací válka • Jomkipurská válka • První libanonská válka • Druhá libanonská válka