The Cranberries

Z Multimediaexpo.cz


The Cranberries je irská hudební skupina, která vznikla roku 1990, a jejími členy byli Michael Hogan (baskytara), Noel Hogan (kytara), Fergal Lawler (bicí) a Dolores O'Riordan (zpěv). Po U2 je to druhá nejúspěšnější irská skupina vůbec. Slávu si získala svým originálním zvukem, který mísí prvky rocku, postpunku a poprocku. Typický je pro ni hlasový projev zpěvačky, ve kterém se nezapaře irský folklór. Mezi nejznámější písně patří bezpochyby „Zombie“, „Dreams“, „Salvation“ nebo „Linger“. Po rozpadu skupiny se její členové věnují svým sólovým projektům. Texty skupiny bývají často zaměřené protibritsky, vzhledem k existenci Severního Irska a vleklého konfliktu zde probíhajícího.

Obsah

Historie

Počátky

Skupina vznikla v roce 1989, kdy zakládajícími členy byli všichni členové kromě toho nejdůležitějšího, Dolores O' Riordan. Před ní zaujímal místo zpěváka Niall, který ale ve skupině vydržel pouhých pár měsíců. Skupina se proto rozhodla udělat konkurz, kde se poprvé objevila šestnáctiletá Dolores. Skupina byla ohromena tím, že někdo takhle malý může mít takhle silný hlas. Zajímavostí je, že Dolores zpívala jejich první hit, píseň „Linger“, kterou složila noc před konkurzem. Bylo rozhodnuto - kapela měla novou zpěvačku, která se pro skupinu stala hnacím motorem. Již po několika měsících vydali v nákladu 300 kopií svoje první album Nothing Left At All, které bylo po pár dnech v místních obchodech rozebráno. Po tomto úspěchu si kapela změnila název na The Cranberries a začala pracovat na ukázkové kazetě pro hudební vydavatelství. Rozeslali ji všem nahrávacím společnostem, o kterých kdy slyšeli. Nakonec podepsali smlouvu se společností Island Records. V roce 1991 začali v Londýně nahrávat album Uncertain. Na něm byly umístěny první verze skladeb „Dreams“, „Linger“ a „Put Me Down“. Album nedopadlo v Anglii vůbec dobře a v anglických časopisech bylo odsouzeno. Po tomto neúspěchu Dolores trpěla neustálými depresemi, protože skupina byla označována dokonce jako druhořadá. The Cranberries si tedy našli nového manažera (Geoff Travis) a v Dublinu v roce 1992 nahráli své debutové album Everybody Else Is Doing It, So Why Can't We?, i toto album ale bylo v Anglii kritizováno. I přesto se však Cranberries vydali v roce 1993 na turné. Po Británii s kapelou Belly, po Evropě s Hothouse Flowers a po Americe s The a Suede, přičemž zejména turné po Americe bylo velice úspěšné. Do Irska se nakonec vrátili jako hvězdy. Po americkém úspěchu začalo album stoupat i v britských a evropských hitparádách. Jejich prvními hity byly „Linger“ a „Dreams“.

No Need To Argue

V roce 1994 začala skupina nahrávat své druhé album, které se brzy mělo stát jejím nejslavnějším a neprodávanějším. Vše probíhalo bez problémů do té doby, než se kapela vydala na prázdniny lyžovat. Dolores, která stála na svahu poprvé v životě, spadla a vážně si poranila koleno. Z tohoto důvodu se musela zrušit všechna turné k albu No Need to Argue. To ale albu vůbec neuškodilo a hity jako „Zombie“, „Ode To My Family“, „Ridiculous Thoughts“ nebo „I can't Be With You“ patří k jejím nejslavnějším. Píseň „Zombie“ se běhěm několika málo týdnů stala celosvětovým hitem a dokonce si odnesla prestižní ocenění stanice MTV „The Greatest Hit Of The Year“. Do dnešního dne se alba prodalo celosvětově okolo 17 milionů kusů, což z něj dělá jedno z nejúspěšnějších alb 90. let.

To The Faithful Departed

V roce 1996 skupina nahrála své v pořadí již třetí album s názvem To the Faithful Departed Album je věnováno příteli skupiny Dannymu Cordellovi a dědečkovi Dolores Joemu, kteří oba dva zemřeli tentýž rok. U tohoto alba se vyskytuje několik kontroverzí. Album nebylo podle skupiny tak úspěšné a sama Dolores o něm říká, že to není dobré album. Na druhou stranu se těší vysoké oblíbenosti fanoušků skupiny a obsahuje několik hitů jako je rockpunková pecka „Salvation“, „When You Are Gone“, „Hollywood“ nebo „Free To Decide“. Alba se do dnešních dnů prodalo přes 6 milionů kopií. Toto album je jejich nejtemnější a skupina zpívá o globálních problémech a v té době aktuální válce na Balkáně.

Bury The Hatchet

V roce 1998 se skupina pouští do dalšího alba, kde jsou obsaženy hity jako populární „Animal Instinct“, „Promises“, „You and Me“ nebo „Just My Imagination“. Album není na rozdíl od předešlých dvou tak nostalgické a melancholické, naopak je z něj cítit pozitivní energie a album se už na začátku těšilo veliké oblibě.

Wake Up And Smell The Coffee

Posledním řadovým albem, které skupina nahrála je Wake Up and Smell the Coffee. Singly z tohoto alba byly „Analyse“, „This is The Day“. Poté je vydáno už jen album s největšími hity a skupina se rozpadá, aby se členové věnovali svým sólovým kariérám. The Cranberries se za dobu svého působení staly jednou z nejúspěšnějších rockových skupin 90.let.

Současnost

Koncem roku 2009 se The Cranberries opět sešli na novém turné a ohlásili tak společný návrat, přičemž začátkem roku 2010 ohlásili přípravu na natáčení nové desky. V létě roku 2010 by se taktéž měli ukázat v České republice v rámci hudebního festivalu Colours of Ostrava.

Diskografie

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
The Cranberries