Váh

Z Multimediaexpo.cz


Váh (maďarsky: Vág, německy: Waag) je nejdelší řeka Slovenska, která protéká čtyřmi kraji (Žilinský, Trenčínský, Trnavský, Nitranský). Je to levý přítok Dunaje. Jeho délka činí 403 km. Povodí má rozlohu 10 640 km².

Obsah

Průběh toku

Řeka vzniká nedaleko Kráľové Lehoty, v nadmořské výšce 664 m soutokem Bílého a Černého Váhu. Zdrojnice pramení ve Vysokých a Nízkých Tatrách. Převážnou část protéká v horách a až pod Novým Mestem nad Váhom vtéká do Podunajské nížiny. Ústí do Dunaje u města Komárno v nadmořské výšce 106 m.

Vodní režim

Průměrný průtok činí 152 m³/s. Nejvyšší je v létě.

Využití

Využívá se k zásobování vodou, na zavlažování, k výrobě vodní energie, pro vodní dopravu a k plavení dřeva.

Vážská kaskáda

Na Váhu, stejně jako např. na Vltavě existuje soustava vodních přehrad - Vážská kaskáda. Celkem je jich 22 (nejnovější z nich je Vodné dílo Žilina. První přehradou je velmi dobře známá Liptovská Mara, poslední je v Maduniciach. Podle údajů TASR z roku 1996 elektrárny ročně vyrobí 1 965 132 MWh energie. Mnohé přehrady pracují na umělých kanálech vedených podél koryta řeky.

Přehled některých nádrží

Liptovská Mara, Bešeňová, Krpeľany, Žilina, Hričov, Nosice, (Priehrada mládeže), Sĺňava, Kráľová

Vážská vodní cesta

Od roku 1998, kdy bylo dáno do provozu vodní dílo Selice, je řeka splavná pro velké lodě odpovídajícé klasifikační třídě VIa [1] po Sereď (Rozměry plavebních komor Selice a Kralová jsou 110 x 24 metrů). V současnosti se připravuje prodloužení splavnění Váhu po Žilinu, dostavbou plavebních komor a lodního zdvihadla (Nosice), k dříve vybudovaným stupňům kaskády. Komory a zdvihadlo mají odpovídat klasifikační třídě Va a mít užitné rozměry 110 x 12 metrů.

Přítoky Váhu

Města na Váhu

Kompletní seznam všech sídel ležících na Váhu obsahuje článek : Seznam sídel na řece Váh

Reference

  1. Vyhláška Ministerstva dopravy, pošt a telekomuikací SR 22/2001 kterou se ustanovují podrobnosti o zařazení vodních cest a jejich jednotlivých úseků do příslušných tříd podle klasifikace evropských vodních cest

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Váh