Vladimír Sís (režisér)

Z Multimediaexpo.cz

Vladimír Sís (* 7. července 1925 v Brně - 7. září 2001 v Praze) byl český scénárista a režisér, jeho syn Petr Sís je úspěšný spisovatel, ilustrátor a grafik, jenž od roku 1984 trvale žije ve Spojených státech amerických.

Vladimír Sís se do podvědomí českých filmových diváků zapsal především jako režisér legendárního filmového přepisu původní divadelní hry divadla Husa na provázku Balada pro banditu s Miroslavem Donutilem a Ivou Bittovou v hlavní roli, dále pak jakožto režisér dvou hudebních filmů inspirovaných hrami Divadla Semafor Jonáš a Melicharová a Jonáš II. aneb jak je důležité míti Melicharovou s Jiřím Suchým a Jitkou Molavcovou v hlavních rolích.

Jednalo se o filmaře, který začínal pracovat ve Zlíně u Bati. Po absolutoriu uměleckoprůmyslové školy začínal ve Zlíně v tamních trikových studich, později působil jako významný český dokumentarista nejprve v Brně, později v Československém armádním filmu, posléze v Československé televizi. Natočil celou řadu dokumentárních sníků v Číně, Tibetu, Indonésii, Řecku i jinde, domumentární filmy tvořily hlavní těžiště jeho filmové tvorby. Svých dokumentaristických schopností a zkušeností ale uměl velmi dobře využít právě pro filmové přepisy dramatických děl či hudebně dramatických divadelních žánrů. V mnoha jeho hraných filmech používal postupy známé z dokumentaristicé praxe, často zde používal různé filmové triky a dotáčky, vytvořil i několik významných střihových filmů.

Obsah

Filmografie, výběr

Film

Televize

  • 1967 Piknik (Činoherní klub, záznam představení Ladislava Smočka)
  • 1991 Třesk

Externí odkazy