Windhoek

Z Multimediaexpo.cz

Independence Avenue – hlavní ulice Windhoeku

Windhoek (původně namašsky Ai-Gams, německy také Windhuk) je hlavní město Namibie. Má asi 230 000 obyvatel. Leží v nadmořské výšce asi 1656 metrů na náhorní plošině Khomas Highland poblíž horského masivu Auasberg.

Ve měste je sídlo katolického arcibiskupství a anglikánského biskupství a univerzita.

Zastoupen je potravinářský a strojírenský průmysl, fungují zde i tepelné elektrárny. Windhoek je obchodní centrum (obchod s ovčími kůžemi) a sídlo potravinářského zpracovatelského průmyslu (mlékárna, továrna na rybí konzervy, pivovar). Mezinárodní letiště leží asi 40 km od města. Ve městě je mnoho budov z doby německé kolonizace (okolo roku 1900). Koncem 80. let 20. století město zaznamenalo značný územní rozmach.

V polovině 19. století se osady zmocnil náčelník Jan Jonker Afrikaner (1790–1861). Němci území obsadili roku 1885; roku 1891 se Windhoek stal hlavní městem Německé jihozápadní Afriky. Roku 1893 se zde usadili první běloši. Během 1. světové války město obsadila jihoafrická vojska. Vznikem nezávislé Namibie roku 1990 skončil také hospodářský i politický vliv Jihoafrické republiky.

Části města

Mapa s částmi města

Partnerská města

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Windhoek
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Windhoek