Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Zákula japonská

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Kerria japonica (2018)
Zákula japonská (2008)

Zákula japonská, (latinsky: Kerria japonica), česky kerie, zákula, je jediný druh rodu zákula (Kerria). Jsou to opadavé keře v čeledi růžovité (Rosaceae). přirozený ve východní Asii, v Číně, Japonsku a Korei. Keř je pojmenován po Williamu Kerrovi, který kultivar 'Pleniflora' začal pěstovat. Dorůstá do 1-3 m výšky, s tenkými zelenými převisajícími, křehkými, původně vzpřímenými větvemi. Borka je zelená a v zimě je dekorativní. Listy jsou střídavé, jednoduché, 4-7 cm dlouhé, s ozubenými okraji. Květy jsou světle žluté, s pěti okvětními lístky.Plody jsou suché nažky 5 mm dlouhé.

Obsah

Synonyma

Kultivary

Použití

Zákula je velmi oblíbený okrasný zahradní keř, častěji je však užívaný velice oblíbený kultivar 'Pleniflora'. Vypěstován byl také kultivar ´Aureovariegata´. Keře jsou mírně expanzivní, rozrůstají se pod zemí výmladky.

Pěstování

Nároky

Při pěstování v mírném pásmu (ČR) zákula roste dobře na slunci i v polostínu. Vhodná je propustná, humózní až hlinitá půda, vlhká, nebo dobře zásobená vodou a živinami. Snáší ovšem i horší půdy. Daří se jí v neutrální až mírně zásadité půdě, ale snáší i mírně kyselou.[3] V podmínkách v ČR může namrzat, ale dobře regeneruje. Zákuly lze pěstovat i v nádobách. Je ale třeba zabránit promrzání obalením nádoby, nebo nádobu zapustit do země. Zaléváním během zimy dbáme aby rostlina netrpěla suchem. Snáší exhalace. Dobře snáší řez, ale většinou jej nevyžaduje, obvykle netrpí škůdci.

Rozmnožování

Rozmnožuje se řízkováním dřevitými řízky.[3]

Reference

  1. (anglicky) Taxon: Rubus japonicus L. Synonym of Kerria japonica (L.) DC. [online]. REV. červenec 2005, [cit. 2009-11-13]. Dostupné online. (en) 
  2. ZICHA, Ondrej. druh zákula japonská Kerria japonica (L.) DC. [online]. © 1999 - 2009 BioLib, All rights reserved., rev. 13.11.2009, [cit. 2009-11-13]. Dostupné online. (česky) 
  3. 3,0 3,1 (anglicky) PlantFiles: Double-Flowering Japanese Kerria, Japanese Rose, Easter Rose, Yellow Rose of Texas, Kerria japonica 'Pleniflora' [online]. [cit. 2009-12-08]. Dostupné online. (en) 

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Zákula japonská
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Zákula japonská
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace