Osobní nástroje
Ke každé komerční prezentaci nabízíme od 16. ledna do 31. ledna – .CZ doménu ZDARMA !
Od 18. října nabízíme všem přes 2 580 Gigantických a Super Gigantických fotografií.
Od 16. ledna 2018 máme na starém serveru přes 350 000 multimediálních souborů !
Na novém serveru navíc fungují 2 responzivní RWD skiny (Strapping a Foreground).

Zvolený prezident

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Znak kanceláře zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa po vítězných volbách 2016

Zvolený prezident je označení osoby zvolené do úřadu prezidenta, která ještě nesložila slib opravňující jej převzít a ujmout se jeho výkonu. V mezidobí od zvolení do složení slibu zastává úřad stávající prezident. Pokud je prezident znovuzvolen, pak se tohoto pojmenování nepoužívá.

Termín spojený s mezidobím předání funkce prezidenta nově zvolené osobě je používán v politickém prostředí, stejně jako v dalších oblastech, například ve vědeckých organizacích. Příkladem zemí, v nichž je pojem využíván v souvislosti s mandátem nejvyššího úřadu státu jsou Česká republika,[1][p 1] Ruská federace (Избранный президент) nebo Spojené státy americké (President-elect).

Ve Spojených státech amerických zkrátil XX. dodatek Ústavy (1933) přechodné období nově zvoleného prezidenta. Do té doby skládala hlava státu slib 4. března. Dodatek za nové datum určil 20. leden ve 12 hodin. Prvním státníkem, jenž složil přísahu na základě dodatku byl Franklin Delano Roosevelt v roce 1937.

Reference

  1. Nově zvolený prezident republiky Václav Klaus, M. Krafl, hrad.cz, 3.3.2003 (zvolený prezident V. Klaus složil slib 7.3.2003)

Poznámky

  1. Podle čl. 56 Ústavy je prezident zvolen již získáním dostatečného množství hlasů ve volbách, ale úřadu se podle čl. 55 a 59 ujímá až složením slibu do rukou předsedy Senátu na společné schůzi obou komor Parlamentu.

Související články